Через безсніжну зиму Україні загрожує дефіцит води
Укргідроенерго має план дій для забезпечення водою населення та потреб гідроенергетики

Станом на 29 квітня 2020 року наповнення українських водосховищ складає 94%. Невелика кількість атмосферних опадів восени та взимку спричинили низькі показники водності в басейнах Дніпра та Дністра навесні 2020 року.
Про це повідомляє прес-служба ПрАТ «Укргідроенерго»
Як зазначається в повідомленні, приплив води до водосховищ Дніпровського каскаду у весняний період є значно меншим за середні багаторічні величини.
Тому, ще на початку року Міжвідомчою комісією з узгодження режимів роботи Дніпровських та Дністровського водосховищ було прийнято низку рішень та розпочато заходи з наповнення дніпровських водосховищ з метою створення стратегічного запасу води.
Наразі головним завданням держави є забезпечення питною водою українців, підтримання екологічно-безпечного стану дніпровських водосховищ та потреб зрошення південних регіонів. Разом із тим, сьогодні під час онлайн-засідання Міжвідомчої комісії, представник Держводагентства наголосив, що відомство не вбачає ризиків у забезпеченні водою аграріїв та питних потреб українців, бо саме це і є «пріоритети Держводагентства, як це передбачено Водним кодексом України».
«Забезпечення питною водою українців на сьогодні є нашим пріоритетом. Тому, не дивлячись на суттєве зменшення прибутків, «Укргідроенерго» вживало і вживатиме усіх заходів, аби підтримувати оптимальний рівень в басейнах Дніпра та Дністра і для водокористувачів, і для того, щоб Об’єднана енергосистема України не залишилась без мобільного та аварійного резерву потужності», – зазначив Ігор Сирота, генеральний директор «Укргідроенерго».
За його словами, кероване ним відомство розробило та впроваджує комплекс заходів щодо ефективного розподілу ресурсів для неухильного забезпечення встановлених рівнів води у водосховищах.
Також під час онлайн-засідання представники Укргідрометцентру проінформували про прогноз водності в басейнах Дніпра та Дністра у травні 2020 року. Водність Дніпра біля Києва очікується в середньому 685 м3/с, або 20% від норми. Водність Дністра очікується в межах 90-150 м3/с, або 38% від норми.
З урахуванням пропозицій членів комісії було узгоджено режими роботи дніпровських та Дністровського водосховищ у травні 2020 року:
- Київське водосховище – ГЕС працює у режимі наповнення. Станом на 1 червня середньодобовий рівень води у водосховищі (водпост Толокунь) має бути в межах 102,70-102,80 м БС.
- Канівське водосховище – ГЕС працює на притокових витратах. Середньодобовий рівень у верхньому б’єфі водосховища протягом травня має бути в межах 91,35-91,50 м БС.
- Кременчуцьке водосховище – ГЕС працює у режимі наповнення. Станом на 1 червня рівень води у водосховищі має бути в межах 80,60-80,70 м БС. Скидні витрати з водосховища мають бути не більше ніж 450-500 м 3 /с.
- Кам’янське водосховище – ГЕС працює на притокових витратах із забезпеченням постійних попусків у нижній б’єф не менше ніж 400 м3 /с. Коливання рівня води у верхньому б’єфі (біля греблі) витримується в межах 63,8-64,0 м БС.
- Дніпровське водосховище – ГЕС працює на притокових витратах. Коливання рівня води у верхньому б’єфі (біля греблі), викликане добовим регулюванням ГЕС, допускається до 0,4 м нижче від нормального підпірного рівня (51,1 м БС).
- Каховське водосховище – станом на 1 червня рівень у водосховищі має бути в межах 15,60-15,70 м БС, скиди з ГЕС здійснюються витратами в межах 350-400 м3 /с.
- Дністровське водосховище – для забезпечення водокористувачів на нижче розташованій українській ділянці Дністра, враховуючи приплив до Дністровського водосховища, здійснювати рівномірний попуск у нижній б’єф витратами не менше ніж 100-110 м3 /с.
Ситуація із зменшенням притоку води відображається на роботі гідроенергетичної галузі. Так, якщо минулого року за січень-квітень «Укргідроенерго» виробило 2733,546 млн.кВт*год, цьогоріч показник за січень-березень склав 1573,460 млн. кВт*год, очікуваний виробіток за квітень -477,583 млн. кВт*год. Загальний очікуваний виробіток за січень-квітень 2020 року складе 2051 млн. кВт*год.
«За прогнозами загальне зменшення виробітку за поточний рік ми очікуємо на рівні 30% і, відповідно, це суттєво відобразиться на фінансових показниках компанії. Наразі, ніхто не бере цей факт до уваги. Проте ще раз наголошую, ми і надалі неухильно виконуватимемо всі рішення Міжвідомчої комісії. «Укргідроенерго» підтримуватимемо оптимальний рівень в басейнах Дніпра та Дністра заради потреб населення України та задля забезпечення енергоефективності та енергонезалежності нашої держави», – наголосив Ігор Сирота.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].