Захворіло у світі
143,629,848
Померло у світі
3,059,987
Вилікувалось у світі
122,010,330
Захворіло в Україні
1,974,118
Померло в Україні
40,796
Вилікувалось в Україні
1,514,472
Україна пропонує переглянути Будапештський меморандум і прибрати Росію з переговорів по Донбасу

Україна пропонує переглянути Будапештський меморандум і прибрати Росію з переговорів по Донбасу

Україна запропонувала США і Британії вести переговори по Донбасу без Росії

Україна пропонує переглянути Будапештський меморандум і прибрати Росію з переговорів по Донбасу
фото DR

У переговорах з врегулювання конфлікту в Донбасі повинні брати участь Київ, Вашингтон і Лондон. У перший час Росію до них допускати не слід. Про це віце-прем'єр України і фактичний глава української делегації на переговорах в мінському форматі Олексій Резніков написав у колонці для сайту Атлантичної ради – дослідного центру, що працює під егідою НАТО.

У статті Резніков пояснив, чому Будапештський меморандум втратив свою силу і запропонував  у якості формату переговорів щодо Донбасу новий Будапештський формат. За його словами, повернення до рамок Будапештського меморандуму «стало б кроком у правильному напрямку».

«Спочатку консультації повинні проходити без участі Росії, оскільки Москва відмовилася від свого статусу гаранта [документу] на користь того, щоб стати окупаційною силою. Однак формат Будапешта згодом надасть можливості для нової взаємодії з Кремлем», – написав Резніков.

Резніков також висловив думку, що переговори в такому форматі можуть бути корисні і для Росії.

«Зрештою, повернення в формат Будапешта також може виявитися вигідним для самої Росії. Що може бути кращим для Кремля, щоб відновити довіру міжнародної спільноти, ніж усунути першопричину сьогоднішньої глобальної конфронтації і відновити порушені обіцянки Будапешта?» – написав дипломат.

Він нагадав, що Україна, довірившись гарантіям, запропонованим США, Великобританією і Росією, підписала Будапештський меморандум 5 грудня 1994 року, цим самим добровільно відмовившись від свого ядерного арсеналу, третього за величиною в світі в той час.

«В день підписання угоди досвідчений французький лідер Франсуа Міттеран сказав Кучмі: «Юначе, вас обдурять, так чи інакше». Український президент не повірив своїм вухам. Якщо він не міг довіряти підписам лідерів США і Великобританії поряд з підписами свого друга Бориса Єльцина, то чому він міг довіряти? На жаль, історія підтвердила слова Міттерана», – зазначив Резніков.

При цьому він наголосив, що Україна не стане відмовлятися від Мінського формату, однак має шукати нові формати для вирішення ситуації.

«Ми не маємо наміру відмовлятися від мінського формату, оскільки це допомагає нам, принаймні, звільнити наших громадян з російських в'язниць. Проте ми також маємо шукати додаткові можливості для відновлення довіри і зміцнення міжнародної безпеки. У цьому прагненні до стійкого миру з путінською Росією всі дороги ведуть в Будапешт», – вказав Резніков.

Росія, США, Україна та Великобританія підписали Будапештський меморандум 1994 року. За цим документом, Київ приєднувався до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і ліквідував свій ядерний потенціал. Москва, Вашингтон і Лондон гарантували Україні при цьому безпеку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті