17 країн ОБСЄ запустили щодо Білорусі «московський механізм»
Експертна комісія має дослідити та прозвітувати щодо фактів порушення прав людини

17 країн-учасниць ОБСЄ запускають так званий «Московський механізм» щодо ситуації у Білорусі. Про це йдеться у спільній заяві країн, які підтримали ініціативу, пише «Європейська правда».
Це Канада, США, Британія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Данія, Норвегія, Фінляндія, Ісландія, Латвія, Литва, Естонія, Чехія, Польща, Румунія та Словаччина.
«Московський механізм» передбачає створення незалежної місії, яка дослідить інформацію про серйозні порушення прав людини, свободи слова, фальсифікацію виборів та права на мирні зібрання.
У заяві зазначається, що причиною такої ініціативи стала інформація про фальсифікацію виборів, необгрунтовані затримання та насильство щодо протестувальниів, перешкоджання роботі журналістів, обмеження доступу до Інтернету, арешти лідерів опозиції та примус до виїзду з країни.
«Ми усі неодноразово закликали владу Білорусі долучитися до інклюзивного національного діалогу та припинити насильство проти білоруського народу. Ми і далі підтримуємо пропозицію головування ОБСЄ надати допомогу з посередництва у такому діалозі та сподіваємося, що влада у Мінську погодиться на це як конструктивний крок. Водночас, поки що реакція влади Білорусі полягає у систематичних атаках на тих, хто міг би долучитися до діалогу, та продовженні репресій проти мирних протестувальників.
Сьогодні ми застосовуємо параграф 12 Московського документу від 1991 року для створення експертної місії, яка дослідить та прозвітує щодо фактів, які викликають стурбованість. Ми очікуємо на співпрацю з БДІПЛ та білоруською делегацією у найближчі дні для підготовки місії», – зазначається в заяві.
«Московський механізм» може бути запущений з ініціативи 10 і більше країн-учасниць ОБСЄ. Місія за підсумками своєї роботи готує звіт та рекомендації для влади країни, ОБСЄ та міжнародної спільноти щодо можливих варіантів реагування на виявлені проблеми.
Зазначається, що цей механізм уже застосовувався до Білорусі у 2011 році з ініціативи 14 країн.
Нагадаємо, глава дипломатії ЄС Боррель заявив, що Брюссель не вважає Лукашенка законним президентом Білорусі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].