«Країна стає ядерною державою»: Білорусь запустила АЕС, західні країни вирішили її бойкотувати
Західні країни остерігаються БелАЕС через реактори російського виробництва і непередбачуваність білоруської влади

Олександр Лукашенко урочисто відкрив перший блок Білоруської АЕС – один зі своїх найбільш амбітних економічних проєктів. Але поки станція буде працювати тільки на внутрішній ринок і Росію, яка дала кредит на її будівництво. Балтійські країни – основні імпортери білоруської електроенергії – заявили про відмову від неї, повідомляє ВВС.
«Все так буденно, наче метро побудували. Історичний момент – країна стає ядерною державою» – наголосив Лукашенко.
Фактично перший реактор вже «на розігріві»: фізичний пуск, тобто завантаження в нього палива, відбувся ще в серпні, а 3 листопада енергоблок було включено в енергосистему країни. За планом цього року мав запрацювати вже другий реактор, а перший – два роки тому. Але терміни введення першого енергоблоку в експлуатацію переносилися, і за новими прогнозами на повну потужність він вийде лише в лютому 2021 року, а другий – в травні 2022 року.
За слова міністра енергетики Віктора Каранкевіча, щорічно на БелАЕС будуть виробляти близько 18 млрд кВт / год. Запуск атомної станції дозволить заміщати близько 4,5 млрд кубометрів природного газу в рік. Викиди парникових газів будуть зменшуватися більш ніж на 7 млн тонн на рік. Термін експлуатації станції – 60 років з можливістю продовження до 100 років. Міністр додав, що всього на БелАЕС працюватимуть понад 2500 осіб, близько 60 з них – фахівці з Росії та України з досвідом роботи на атомних станціях.
Фахівці вважають, що зміна планів пов’язана з відмовою країн-сусідів купувати енергію БелАЕС і боргом перед Росією за її будівництво – за рахунок чого гасити російський кредит, в Мінську поки, на думку експертів, не знають.
Білоруська атомна станція знаходиться в Островці, на заході країни. Від цього міста до литовської столиці близько 50 км. Влада Литви одразу виступила категорично проти «атомного» сусідства відразу після вибору білорусами майданчики під АЕС. Будівництво почалося в 2013 році, і Вільнюс заявляв, що воно здійснюється з порушенням міжнародних норм у сфері ядерної енергетики.
Своєю чергою, Білорусь заявила, що проєкт відповідає всім вимогам безпеки, і це, за їхніми словами, не раз підтверджували міжнародні експертні місії, в тому числі МАГАТЕ і Всесвітня асоціація організацій АЕС.
Білоруська атомна електростанція з двома реакторами сумарною потужністю 2400 МВт будується за російським проєктом, генеральним підрядником виступає «Атомстройекспорт» – підрозділ російської держкорпорації «Росатом».
Одразу після фізичного запуску першого реактора у серпні, литовський Сейм оголосив станцію загрозою національній безпеці і законодавчо заборонив закупівлю і експортний пропуск енергії БелАЕС через свої енергомережі.
Польща і Естонія також приєднуються до бойкоту. Відмова від енергії Білоруської АЕС підтвердила і Латвія. Балтійські країни заявили, що розробили систему перевірки походження електроенергії, яка в теорії повинна виключити поставку білоруської енергії через Росію.
Причиною недовіри до Білоруської АЕС критики називають реактори російського виробництва і непередбачуваність білоруської влади.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].