«Нафтогаз» привітав урядову команду з «серйозним підсиленням»
Компанія описала ключові проблеми, вирішення котрих очікує від міністерства енергетики

У «Нафтогазі», коментуючи призначення колишнього топменеджера НАК Юрія Вітренка т.в.о. міністра енергетики, заявили, що «вітають урядову команду з серйозним підсиленням». Про це повідомляється на сторінці «Нафтогазу» у фейсбуці.
«Очевидно, що державі не вистачає лідера для розв'язання проблеми боргів на ринку природного газу. За умовами спеціальних обов'язків, «Нафтогаз» був зобов'язаний відпускати газ газзбутам і тепловикам попри ріст заборгованості. В результаті, ці компанії заборгували «Нафтогазу» за газ, отриманий в рамках ПСО, понад 67 млрд гривень. Причому серед цих підприємств є як приватні, так і державні підприємства. Загалом режим ПСО вже виконав своє завдання – пом'якшив перехід до вільного ринку. Але через відсутність контролю призвів до явних викривлень. Потрібна активна позиція новопризначеного заступника міністра енергетики у скасуванні останньої частини ПСО з травня 2021 року», – йдеться у повідомленні.
У компанії додали, що Україна потребує розбудови енергетичних ринків і впровадження справжніх механізмів біржової торгівлі, наприклад, клірингової системи.
«Існує ціла низка проблем із регіональними монополістами – облгазами: облік газу, норми споживання, тиск на споживачів та плата за використання державних газових мереж. За законом, більшість газових мереж в регіонах належать державі, оскільки вони були побудовані державним коштом. Облгази повинні платити державі за використання цих мереж, проте кілька міністрів енергетики укладали договори про безоплатне використання державних мереж. У виправленні цього викривлення потрібна рішучість та воля. Натомість облгази намагаються отримати побільше зі споживачів, застосовуючи віртуальні «температурні коефіцієнти» та завищені норми споживання газу. Перша проблема – уже на розгляді Верховного суду. А от друга – повністю в руках уряду. Адже саме уряд встановлює норми споживання газу», – додали в компанії.
У «Нафтогазі» вважають, що аби мінімізувати такий тиск на клієнтів, в Україні необхідно створити дата-хаб для автоматизованого обміну інформацією.
Також у компанії підкреслили на важливості не втратити можливість для повернення транзиту середньоазійського, зокрема туркменського, газу через територію РФ до України та ЄС.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].