Очікування бізнесу щодо економічного розвитку незначно погіршилися – НБУ
Зниження індексу відбулося внаслідок погіршення оцінок щодо загальних обсягів реалізації продукції

Оцінки бізнесу щодо економічного зростання та власного розвитку погіршились, а інфляційні та девальваційні очікування на наступні 12 місяців зросли на тлі посилення карантинних заходів. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у IV кварталі 2020 року, повідомляє пресслужба регулятора.
Індекс ділових очікувань підприємств становив 99,6%, погіршившись після поліпшення у ІІІ кварталі, коли переважали оптимістичні настрої (100,8%).
У Нацбанку зазначили, що зниження індексу відбулося внаслідок погіршення респондентами оцінок щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, а також фінансово-економічного стану власних підприємств.
Підприємства очікують, що обсяги виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців й далі скорочуватимуться. Баланс відповідей склав «мінус» 24,4% проти «мінус» 16,1% у IІІ кварталі 2020 року.
Інфляційні очікування підприємств посилилися: в IV кварталі очікувана річна інфляція становила 7,9% у порівнянні з 7,0% у попередньому кварталі. Майже половина опитаних підприємств вважають, що інфляція буде нижчою за 7,5%. Втім, кожен п’ятий респондент прогнозує інфляцію від 7,5% до 10,0%. Посилився вплив послаблення гривні на інфляцію: про це відзначили 71,9% респондентів проти 69,4% у минулому кварталі. 63,6% респондентів вважають проінфляційним фактором збільшення витрат на виробництво.
Також посилилися девальваційні очікування бізнесу. Середнє значення обмінного курсу, яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 29,68 грн/$ (у попередньому кварталі – 28,99 грн/$). 44,5% підприємств вважає, що обмінний курс коливатиметься в межах від 29.01 грн/$ до 30.00 грн/$.
Зазначається, що квартальне опитування проводилося з 5 листопада 2020 року до 3 грудня 2020 року. В опитуванні взяли участь 693 підприємства із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей).
Серед опитаних підприємств 18,8% – компанії переробної промисловості, 15,2% – сільського господарства, 15,7% – оптової торгівлі, 13,0% – транспорту та зв’язку, 6,8% – добувної промисловості, 5,1% – роздрібної торгівлі, 4,6% – сфери електроенергії та водопостачання, 3,2% – будівництва, 17,7% – підприємства інших галузей. Результати опитувань відображають лише думку респондентів-керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].