У січні непрофінансвованими залишилися 16% видатків

У січні непрофінансвованими залишилися 16% видатків

Причина в тому, що розпорядники не встигли освоїти кошти

У січні непрофінансвованими залишилися 16% видатків
Фото: pixabay.com

У січні профінансовано 84% місячного плану видатків загального фонду державного бюджету і лише 22% – спеціального фонду. Про це йдеться в дослідженні Київської школи економіки (КШЕ)

«Це – не провина Мінфіну: він відкрив асигнування на всю суму запланованих видатків. Утім розпорядники коштів не встигли їх всі освоїти», – пояснюють причину аналітики.
.
Захищені видатки (до них належать передусім зарплати, пенсії, соціальні виплати та обслуговування держборгу – Mind) профінансовано на 53 млрд із запланованих 63 млрд грн. Незахищені (капітальні видатки на ремонт, реконструкцію, будівництво тощо – Mind) – на 0,8 млрд грн при плані 3,2 млрд грн. Це становить 26% від плану на місяць та 0,6% від річних незахищених видатків.

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

«Утім це цілком зрозуміло, оскільки лише в середині лютого органи влади мають, за законом, затвердити паспорти своїх бюджетних програм. І відповідно, лише після цього в Державного казначейства з’являться підстави фінансувати більшість незахищених видатків (захищені фінансуються автоматично)», – ідеться у звіті КШЕ.

Зазначається, що, як наслідок скорочення видатків, бюджет у січні виконано зі значно меншим дефіцитом, ніж планувалось: 10,3 млрд грн при плані 26,7 млрд грн (за загальним фондом державного бюджету). Загальний дефіцит становив лише 4,9 млрд грн. 

«Відповідно, Мінфін зміг запозичувати для фінансування видатків менше коштів, ніж планувалось: 36,9 млрд грн при плані 51,7 млрд грн. Всі кошти залучено через розміщення облігацій внутрішньої державної позики. За цей же період Мінфін погасив боргів на 23,6 млрд грн (99,2% плану), майже всі з яких (22,6 млрд грн) – це внутрішні погашення. Таким чином, чистий приріст держборгу за січень склав 13,3 млрд грн (при плані – 27,9 млрд грн)», – повідомляється в дослідженні.

Аналітики коментують, що до червня план запозичень і погашень Мінфіну виглядає прийнятним – але за умови,
що уряд і далі продовжуватиме співпрацю з МВФ, що є однією з причин для активізації попиту на ОВДП Мінфіну. План чистого фінансування на лютий – також 27,9 млрд грн. У березні й квітні уряд планує позичати менше, ніж повертати боргів.

«Відчутне збільшення обсягу погашень, а відповідно, і запозичень, очікується лише в червні, коли за місяць треба буде погасити 69 млрд грн боргів», – підсумовують аналітики.

Як повідомлялося раніше, у січні 2021 року надходження до бюджету скали 57,6 млрд грн. Це на 6,5% більше запланованого.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло