Банк Credit Suisse звинуватили у покриванні екс-менеджера, засудженого за шахрайство
Деякі менеджери Credit Suisse знали, що Лескодрон не раз порушував правила

Швейцарський банк Credit Suisse протягом кількох років ігнорував порушення з боку колишнього менеджера Патріса Лескодрона, який в 2018 році був засуджений за шахрайство, йдеться в доповіді швейцарського фінансового регулятора FINMA, пише Інтерфакс з посиланням на The Wall Street Journal.
Лескодрона суд в Женеві було засуджено до п'яти років в'язниці за шахрайство та фальсифікацію документів. Він зізнався, що підробляв підписи клієнтів, щоб купувати акції без їх відома, що призвело до збитків у розмірі понад $150 млн, вказано в матеріалах його кримінальної справи. Оскільки він до суду два роки провів у попередньому ув'язненні, його звільнили в 2019 році. У липні 2020 року він скоїв самогубство.
На дії Лескодрона в 2009-2015 роках надійшли сотні скарг, які банк належним чином не перевіряв, установив регулятор. Крім цього, деякі керівники і менеджери підрозділу приватного банківського обслуговування Credit Suisse знали, що Лескодрон не раз порушував правила, проте закривали на це очі або призначали йому м'які покарання, йдеться в доповіді.
Як зазначає Bloomberg, доповідь, оприлюднена групою постраждалих клієнтів CS Victims, була підготовлена юридичною фірмою Geissbuehler, Weber & Partner за запитом FINMA в 2017 році, проте банкуCredit Suisse вдалося через суд добитися заборони її публікації.
Автори доповіді відзначають, що проблеми в банку були викликані масштабною реструктуризацією в 2012 і 2015 роках. Зміни в керівництві «призвели, крім іншого, до недостатнього інформування» про дії Лескодрона, йдеться в документі. Крім цього, «ніхто з задіяних сторін не відчував себе відповідальним за те, щоб проаналізувати вже відомі порушення».
Патріс Лескодрон, до цього не маючи досвіду роботи в банківській галузі, прийшов у Credit Suisse в 2004 році. Він знав російську мову, тому незабаром під його управлінням опинилося більше $1 млрд, що належали найбільшим клієнтам банку на пострадянському просторі. Серед його клієнтів був колишній прем'єр Грузії Бідзіна Іванішвілі, який подав позови проти Credit Suisse в Сінгапурі і на Бермудах на суму близько $800 млн, пише WSJ.
У 2008 році менеджер став зазнавати значних збитків, після чого, як він зізнався в суді в 2018 році, він став підробляти підписи клієнтів і документи, щоб виграти час і компенсувати втрати. Про схему стало відомо лише в 2015 році після обвалу акцій фармацевтичної компанії Raptor, в яку інвестував Лескодрон.
Credit Suisse, щодо якої прокуратура Женеви веде кримінальне розслідування, не раз стверджував, що Лескодрон діяв сам і тримав свої дії в секреті від колег. Його колишній керівник заявив у суді, що не знає, як комплаенс-процедури банку не виявили порушень.
«Деякі співробітники банку висловлювали побоювання, які в разі належної перевірки, швидше за все, привели б до виявлення шахрайства набагато раніше, що дозволило б обмежити шкоду клієнтам. Однак ці побоювання знову і знову ігнорувалися», – йдеться в заяві CS Victims.
Згідно з доповіддю FINMA, влітку 2015 року керівники Лескодрона висловлювали стурбованість тим, чи були угоди, які менеджер здійснював від імені Іванішвілі, схвалені представником грузинського бізнесмена. Банк тоді рекомендував щоденно звітувати про діяльність менеджера, проте його махінації продовжилися.
В Credit Suisse заявили, що доповідь FINMA не містить фактів, «які могли б підкріпити кримінальні звинувачення» щодо банку.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].