Норвегія переведе нафтові родовища на екологічно чисту енергію

Норвегія переведе нафтові родовища на екологічно чисту енергію

Це дасть змогу нафтогазовим компаніям досягти національних цілей в області клімату, але матиме мало реально впливу на зменшення викидів в країні

Норвегія переведе нафтові родовища на екологічно чисту енергію
фото www.flickr.com/photos/53400673@N08/20419816382

Норвегія намагається зробити свою найбруднішу промисловість максимально чистою. Однак, як повідомляє Bloomberg, план вартістю в кілька мільярдів доларів мало що зможе зробити для зменшення загального впливу на клімат в країні.

Скандинавська країна має намір використовувати наземну екологічно чисту гідроенергетику для електрифікації десятків морських нафтогазових платформ. Це допоможе досягти національних цілей в області клімату і, таким чином, дозволить прибутковій галузі продовжувати видобуток викопного палива ще на десятиліття.

Однак велика частина викидів від нафти і газу відбувається при їх спалюванні, а не при видобутку, тому ця ініціатива мало що зробить для стримування забруднення в усьому світі, наголошує агентство.

Цей крок показує, як деякі країни і компанії знаходять способи досягнення своїх власних кліматичних цілей, не наражаючи на небезпеку свої економічні інтереси – і не приносячи при цьому особливої користі планеті. Норвежці, звісно, можуть купувати більше електромобілів, ніж звичайних автомобілів, але країна так і залишається великим експортером вуглецю, додає Bloomberg.

«Нафтова промисловість є найбільшим забруднюючих сектором, тому, якщо ми хочемо скоротити викиди в Норвегії для досягнення кліматичних цілей, нам не вдасться далеко просунутися, не електрифікувавши її», – сказав Кьєтіл Лунд, глава Норвезького управління водних ресурсів і енергетики, що регулює енергопостачання.

За даними Статистичного управління Норвегії, у 2019 році нафтогазова промисловість Норвегії викинула на своїх об'єктах 14 млн тонн парникових газів. Це майже 28% від загальної кількості по країні, що робить цей сектор очевидною метою в прагненні країни скоротити викиди на 40% до 2030 року.

Окрім того, питання викидів стає все дорожчим для нафтогазових гігантів. Вартість дозволів в європейській програмі торгівлі квотами на викиди, яка включає в себе нафтогазові платформи Норвегії, в цьому році зросла більш ніж на 50% до рекордного рівня. Крім того, Норвегія планує додатково покарати емітентів викидів національним податком.

Прямі викиди норвезьких нафтогазових підприємств – це лише частина реального впливу галузі на клімат. Згідно з розрахунками Bloomberg, заснованим на даних Міністерства нафти і енергетики, викопне паливо, експортоване з Норвегії торік, при спалюванні призведе до викиду близько 450 млн тонн вуглекислого газу, що вдев’ятеро перевищує загальний обсяг викидів в країні у 2019 році.

Деякі з найбільших виробників нафти і газу в Норвегії розробили окремі плани по скороченню викидів вуглецю, що утворюється при спалюванні продуктів, які вони продають, так званих викидів категорії 3.

Equinor, найбільший виробник в Норвегії, поставив за мету досягти нульових чистих викидів до 2050 року, включаючи двоокис вуглецю, що отримується в результаті кінцевого споживання нафти і газу, які вона продає. Royal Dutch Shell Plc, ще один великий оператор в країні, поставив перед собою аналогічну мету.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті