На Юпітері й Сатурні можуть іти дощі з гелію – дослідники
Гіпотеза, яку висунули ще 40 років тому, врешті знайшла підтвердження

Міжнародна група дослідників підтвердила гіпотезу, що на Юпітері і Сатурні можуть йти дощі з гелію. Про це повідомляє Ліверморська національна лабораторія (Каліфорнія), передає Інтерфакс.
У Сонячній системі Юпітер і Сатурн належать до газових гігантів. Це планети-гіганти, що складаються в основному з водню і гелію.
Існування гелієвих дощів на газових гігантах було передбачено близько 40 років тому, але досі вченим не вдавалося відтворити умови, необхідні для підтвердження цієї гіпотези.
«Ми виявили, що гелієвий дощ реальний і може відбуватися як на Юпітері, так і на Сатурні», – наводяться в повідомленні слова фізика з Ліверморської національної лабораторії Маріуса Мілло.
У міжнародну дослідницьку групу також входили вчені з Французької Комісії з альтернативних джерел енергії та атомної енергії, Університету Рочестера і Каліфорнійського університету в Берклі.
Команда використовувала алмазні ковадла для стиснення суміші водню і гелію до 4 гігапаскалів (ГПа; приблизно 40 000 атмосфер). Потім вчені використовували лазерне випромінювання в установці OMEGA в Рочестерському університеті для запуску сильних ударних хвиль, щоб ще більше стиснути зразок до кінцевого тиску 60-180 ГПа і нагріти його до кількох тисяч градусів.
У підсумку команда виявила, що в цих умовах водень і гелій поділяються при температурі й тиску, близьких до тих, при яких водень стає рідким металом.
«Наші експерименти показують докази давнього передбачення: існує діапазон тисків і температур, при яких ця суміш стає нестабільною і розділяється. Цей перехід відбувається при тиску і температурі, близьких до тих, які необхідні для перетворення водню в рідкий метал, і інтуїтивна картина така, що металізація водню запускає поділ», – зазначає Мілло.
Раніше вчені з цієї ж групи, вивчаючи утворення металевого водню, припустили, що водень і гелій, які існують у формі щільних рідин всередині Юпітера і Сатурна, можуть розділятися подібно до нафти і води, коли водень стає металевим.
Нагадаємо, NASA представилоастронавтів, які полетять на Місяць: половину з них складають жінки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].