Члени НАТО об'єднуються, щоб протистояти зростаючим загрозам з боку Росії і Китаю
Альянс зобов'язався зберегти свою військову присутність в Східній Європі і захищати там невеликі держави-члени

Члени НАТО в спільній заяві, опублікованій після закінчення саміту, пообіцяли зайнятися цілою низкою без пекових викликів, в тому числі деякими з них, поставленими Китаєм.
«Зростаючий вплив Китаю і його міжнародна політика можуть створити проблеми, які нам необхідно вирішувати разом як Північноатлантичному союзу, – йдеться в комюніке, яке цитує CNBC. – Ми будемо взаємодіяти з Китаєм з метою захисту інтересів безпеки альянсу».
Також у спільній заяві згадується амбітне нарощування військової потужності Пекіна.
«Китай швидко розширює свій ядерний арсенал за рахунок більшої кількості боєголовок і більшої кількості складних систем доставки, щоб створити ядерну тріаду», – йдеться в комюніке.
Байден заявив, що його адміністрація буде «пліч-о-пліч» з найближчими союзниками Америки, відійшовши від політики свого попередника «Америка перш за все».
Експрезидент США Дональд Трамп регулярно нападав на НАТО, ставлячи під сумнів актуальність і ефективність альянсу. Своєю чергою, Байден відкрито заявляє, що НАТО є наріжним каменем глобальної стабільності і ключовим гравцем у протидії цим країнам, що розвиваються загрозам.
Деякі з найменших членів НАТО, багато хто з них зі Східної Європи, вважають, що стримування російської агресії має бути головною турботою альянсу в зусиллях щодо забезпечення безпеки.
У понеділок вранці Байден зустрівся з лідерами кількох балканських країн, а також з президентом Польщі Анджеєм Дудою. Військові США зберігають значну присутність в Польщі, що широко розглядається як головний фактор стримування Росії.
У відповідь на загрозу гібридної війни, яку представляє Росія, держави-члени НАТО відкрили двері для можливого застосування статті 5 Угоди про взаємний захист у випадках дестабілізуючих атак дезінформації на «політичні інститути» і «громадську думку».
На сьогодні стаття 5 застосовувалася тільки одного разу – на захист Сполучених Штатів після терористичних атак 11 вересня.
Кампанії російської дезінформації сильно вдарили по Європі, особливо напередодні референдуму по Brexit 2016 року, під час протестів 2017 року Каталонії і перед виборами до Європейського парламенту 2019 року.
Нагадаємо: у вівторок Байден вирушить до Женеви на саміт з президентом Росії Владіміром Путіним. Очікується, що Байден підніме багато тем, порушених в комюніке НАТО.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].