«Нафтогаз» хоче, щоб європейські компанії забронювали транзит через Україну на довгу перспективу вже цієї осені

«Нафтогаз» хоче, щоб європейські компанії забронювали транзит через Україну на довгу перспективу вже цієї осені

Компанія готова до продовження транзитного контракту з російським «Газпромом» після 2024 року

«Нафтогаз» хоче, щоб європейські компанії забронювали транзит через Україну на довгу перспективу вже цієї осені
Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко
Фото: naftogaz.com

НАК «Нафтогаз України» наполягає на бронюванні потужностей української газотранспортної системи європейськими компаніями на довгу перспективу вже цієї осені. Водночас компанія готова до продовження транзитного контракту з російським «Газпромом» після 2024 року. Про це заявив голова правління НАКу Юрій Вітренко на брифінгу за результатами візиту в Україну канцлерки Німеччини Ангели Меркель, повідомляє пресслужба «Нафтогазу».

«З одного боку ми наполягаємо, що прямо зараз, цієї осені мають бути бронювання з боку європейських компаній транзиту через Україну на довгу перспективу. На додаток до контрактів з європейськими компаніями ми готові продовжувати і поточний контракт з «Газпромом»... Мова не йде про його припинення прямо зараз. Мова йде про те, що після 2024 року і «Газпром» може теж бронювати потужності для транзиту через Україну. Тобто європейські компанії за поточними контрактами мають змінити точки передачі газу і почати отримувати цей газ на кордоні Україна-Росія, бронюючи потужності самостійно», – сказав Вітренко.

Він додав, що «Газпром», якщо він хоче якісь додаткові обсяги постачати в Європу, може це робити через українську ГТС.

Очільник «Нафтогазу» наголосив, що припинення транспортування газу через Україну – це головна загроза, яка виникає через «Північний потік – 2». Це також означатиме зростання ризику повномасштабного військового вторгнення Росії, а тому як один із запобіжників цього у «Нафтогазі» розглядають питання транзиту через Україну та збереження його фізичних обсягів.

Крім цього, українська сторона розглядає транзит як важливе джерело для фінансування трансформації енергетичної галузі держави.

«Україна отримує від транзиту газу достатньо великі ресурси. У нас є контракт до 2024 року, він Україні дає гарантований дохід у сумі $7,2 млрд. І, відповідно, якщо транзит буде продовжено, наприклад, ще на десять років після 2024-го, це може Україні давати додатково $20 млрд. Тобто це значне джерело для фінансування того ж «зеленого переходу».

Вітренко також зазначив, що країна відкрита для участі міжнародних партнерів в операторі газотранспортної системи.

«Тобто, умовно кажучи, консорціум з європейськими компаніями, американськими компаніями, який би був оператором. Це ідея, яка є достатньо привабливою як для України, так і для європейських і американських партнерів. Але передумова того, щоб був створений такий консорціум – це якраз бронювання потужностей з боку європейських компаній», – розповів він.

Нагадаємо: канцлер Німеччини Ангела Меркель підтримала продовження договору про транзит газу через Україну. Водночас президент Володимир Зеленський не розуміє, хто дасть гарантії економічної безпеки Україні після 2024 року, коли завершиться дія контракту на транзит російського газу в Європу.

У Єврокомісії стежитимуть, щоб «Північний потік-2» не спричинив проблем для України як країни-транзитера. Крім цього комісія не вважає будівництво газопроводу проєктом загальноєвропейського інтересу.

Також Україна ініціювала консультації з Єврокомісією і Німеччиною щодо Північного потоку-2.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло