Етичну Раду слід позбавити права зупиняти повноваження членів ВРП – голова Верховного суду
Відповідні зміни необхідно внести у Закон

Голова Верховного суду України Валентина Данішевська наполягає на внесенні змін у закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» № 1635-ІХ. На її думку, закон має позбавити Етичну раду при ВРП можливості зупиняти повноваження членів Вищої ради правосуддя. Про це Валентина Данішевська заявила 1 жовтня під час «Х Щорічного судового форуму», організованого Асоціацією правників України.
Валентина Данішевська переконана, що у державі ніхто не може мати такі повноваження, які дозволяють зупинити роботу якоїсь гілки влади. Наразі, за її словами, достатньо голосів двох членів Етичної ради, для того щоб ВРП втратила свою повноважність. Валентина Данішевська переконана, що спочатку Етична рада при ВПР має розпочати підбір кандидатів на вакантні посади ВРП, яких зараз існує 4 і ще 2 звільнюються найближчим часом. «Після того, як Етична рада обере 6 нових членів ВРП, можна запропонувати деяким членам Вищої ради правосуддя пройти перевірку на доброчесність або, якщо вони цього не схочуть, – звільнитись без шкоди для судової гілки влади. Моя модель не є єдиною правильною, але вона дозволяє не порушити Конституцію і досягти бажаного результату. Якщо Верховна рада не зможе внести відповідні поправки в закон про Вищу раду правосуддя, то є Конституційний суд, який може їй допомогти у цьому, прибравши з закону шкідливу норму», – наголосила голова ВСУ.
Нагадаємо, що 3 серпня президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» № 1635-ІХ, що його парламент підтримав 14 липня поточного року.
Закон удосконалює порядок обрання членів Вищої ради правосуддя (ВРП) задля забезпечення незалежності судової гілки влади, призначення доброчесних та високопрофесійних суддів, а також дотримання норм професійної етики в діяльності суддів. Зокрема, визначаються конкурсні засади добору кандидатів для призначення членом ВРП.
Документ передбачає утворення Етичної ради, яка має визначати, чи відповідає кандидат на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності, й надавати список кандидатів, котрі рекомендуються для призначення на посади членів Вищої ради правосуддя.
До складу Етичної ради входитимуть три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів України; одна особа, запропонована Радою прокурорів України; одна особа, запропонована Радою адвокатів України; одна особа, запропонована Президією Національної академії правових наук України.
Задля успішної реалізації судової реформи, започаткованої президентом Володимиром Зеленським, закон містить положення, відповідно до якого Етична рада протягом шести місяців з дня її утворення має оцінити відповідність критеріям професійної етики та доброчесності членів Вищої ради правосуддя (крім Голови Верховного Суду), призначених до набрання чинності цим законом. За результатами такого одноразового оцінювання Етична рада може рекомендувати органу, який призначив члена ВРП, звільнити його.
30 вересня голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, очільник Комісії з питань правової реформи при президентові Сергій Іонушас зазначив, що до списку кандидатів до Етичної ради були включені відомі іноземні судді у відставці й прокурори, які мають бездоганну ділову репутацію та професійний досвід.