Світові компанії починають відмовлятися від продукції «Білоруськалію» через санкції

Світові компанії починають відмовлятися від продукції «Білоруськалію» через санкції

На білоруський калій припадає близько 20% світового експорту

Світові компанії починають відмовлятися від продукції «Білоруськалію» через санкції
фото DR

Білоруський виробник калію «Білоруськалій», що підпав під західні санкції, почав втрачати споживачів: від великого контракту відмовилася норвезька Yara, яка закуповувала близько 1,5 млн тонн щороку, пише Коммерсант.

Норвезька хімічна компанія Yara, що закуповує близько 10-15% від загального виробництва «Білоруськалія», припиняє угоди з його експортним трейдером Білоруською калійною компанією (БКК).

США ввели санкції проти БКК, зокрема обмеження доступу до доларових операцій, наприкінці грудня. Їхній вплив на ланцюжок поставок змусив Yara ініціювати згортання операцій з БКК, повідомила норвезька компанія, зазначивши, що завершить процес до 1 квітня.

Yara стала першим великим споживачем білоруського калію, який офіційно заявив про зупинення імпорту з країни.

Джерела видання на хімічному ринку кажуть, що зараз у БКК «панує паніка», оскільки немає жодних шляхів вирішення проблеми збуту продукції «Білоруськалію» (2020 року компанія виробила 12,2 млн тонн калію, у першому півріччі 2021 року – 6,5 млн тонн).

Компанія зазвичай укладає довгострокові щорічні контракти з Китаєм та Індією, термін яких уже минув, а решту продає на ринку. Серед можливих варіантів виходу з кризи співрозмовники «Ъ» називають торгівлю через російські компанії, досягнення домовленості з регуляторами США щодо отримання відстрочки (подібно до тимчасової ліцензії, якою користувався «Русал» у 2018–2019 роках) , а також викуп «Білоруськалія» російськими партнерами.

Але, впевнені джерела, жодний з цих варіантів неможливо реалізувати до квітня 2022 року. До того ж, фізично Росія не здатна реекспортувати всі обсяги білоруського калію. За оцінками співрозмовників, мова може йти про перевалку через російські порти не більше 3 млн тонн щороку.

Ситуація навколо білоруського калію, на який припадає близько 20% світового експорту, буде одним із основних факторів невизначеності та збереження високих цін на калійні добрива щонайменше у першому півріччі 2022 року.

Однак про готовність частково замістити відсутність поставок з Білорусі вже заявив найбільший світовий виробник калію – канадська Nutrien, яка має потужності, що простоюють.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло