Держбюджет недотримує дев'ять млрд грн на рік через неоподаткування нелегального алкоголю

Держбюджет недотримує дев'ять млрд грн на рік через неоподаткування нелегального алкоголю

Частка нелегального спиртного в Україні складає понад третину алкогольного ринку

Держбюджет недотримує дев'ять млрд грн на рік через неоподаткування нелегального алкоголю
Фото: pixabay.com

Що сталося. Держбюджет недотримує дев'ять млрд грн на рік від неоподаткування нелегальної лікеро-горілчаної продукції.

Джерело. Про це повідомляє пресслужба Рахункової палати.

Коментар. «Держоргани упродовж 2019–2020 років та дев'яти місяців 2021 року не забезпечили дієвої системи контролю за виробництвом та обігом спиртного, що створило передумови для існування нелегального ринку алкоголю і призвело до ненадходжень акцизного податку до держбюджету», – зазначили в Рахунковій палаті.

Деталі. За даними Державної податкової служби, обсяги виробленої лікеро-горілчаної продукції у 2020 році проти 2019 року збільшились майже на 11%, виноробної продукції та солодового пива – на 13% і 0,5% відповідно.

Водночас за даними Держмитслужби, імпорт лікеро-горілчаної продукції зріс майже на 45%, виноробної – удвічі, пива – на понад 11%.

До держбюджету за згаданий період надійшло майже 42 млрд грн акцизного податку. Проте його питома вага у загальній сумі податкових надходжень зменшилася з 1,9% у 2018 році до 1,6% за дев'ять місяців 2021 року.

Що це означає. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, частка нелегального спиртного в Україні становить понад третину загального обсягу ринку алкоголю і більш ніж половину ринку міцного алкоголю.

Так оподаткування нелегальної лікеро-горілчаної продукції може поповнити держбюджет від акцизного податку розрахунково на дев'ять млрд грн на рік.

Бекграунд. Раніше Міністерство економіки пропонувало підвищити мінімальні ціни на алкоголь. Подорожчання алкоголю спричинило зростання середньої собівартості виробництва одного літра 100%-го спирту.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло