В яку суму обійдеться Олімпіада в Пекіні – підрахунки економістів
Офіційний бюджет пекінської Олімпіади - $3,9 млрд, але витрат має бути значно більше

Китайська державна телекомпанія CGTN повідомляла, що вартість проведення Олімпійських ігор в 2022 році становитиме $3,9 млрд. Це набагато менше, ніж коштувала літня Олімпіада 2008 року в тому ж Пекіні, – $43 млрд у цінах того часу, або близько $53 млрд у цінах сьогодення, пише РБК.
Фактичні витрати на організацію Олімпійських ігор, як правило, виявляються вищими мінімум у два рази, ніж заявляється спочатку. Економісти називають це «прокляттям переможця»: організатори змагань систематично переоцінюють економічні вигоди від їх проведення та недооцінюють витрати.
Рекорд вартості Олімпіади належить місту Сочі (2014 рік) – майже $60 млрд у сьогоднішніх доларах.
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виділив на Олімпіаду-2022 $880 млн, які є частиною офіційного бюджету в $3,9 млрд. Приблизно стільки ж було надано південнокорейському Пхенчхану в 2018 році.
Частково фінансувати Олімпіаду комітету дозволяють доходи, отримані від продажу прав на телетрансляції та глобальних спонсорів. Так, у 2014 році МОК продав за $2,5 млрд телекомпанії NBC ексклюзивні телеправи на показ у США Олімпіади в Пекіні 2022 року та літніх Ігор у Парижі 2024 року.
Ще у вересні 2021 року організатори пекінської Олімпіади оголосили, що з метою запобігання ковіду закордонні туристи не будуть допущені до відвідин змагань. У січні 2022 року вони пішли далі, вирішивши відмовитися від продажу квитків і мешканцям Китаю. Перепустки на Ігри видаватимуться лише окремим групам китайських громадян, наприклад, членам партії та співробітникам держкомпаній.
За даними МОК, рекордний квитковий виторг на зимових Іграх було отримано організаторами Олімпіади 2010 року у Ванкувері – 1,5 млн проданих квитків на $250 млн.
Китай ще в 2009 році збирався розпочати будівництво високошвидкісної (350 км/год) залізниці з Пекіна до міста Чжанцзякоу провінції Хебей. Роботи розпочалися у 2014 році. Проте Олімпіада стала важливим фактором, який вплинув на реалізацію проекту залізниці Пекін-Чжанцзякоу.
Залізниця була відкрита наприкінці 2019 року і стала першою у світі з функцією автопілота. Зараз вона з'єднує Пекін, де пройдуть змагання з бігу на ковзанах, хокею, керлінгу, а також церемонії відкриття та закриття Олімпіади, з гірськолижним центром Яньцин, який прийме змагання з гірських лиж, бобслею, санного спорту, та Чжанцзякоу, де гонкам, біатлону тощо.
Наразі оргкомітет Олімпіади-2022 повідомляє про 45 комерційних партнерів. Тут не враховуються 14 міжнародних спонсорів олімпійського руху (Coca-Cola, Intel, Alibaba, Toyota, Panasonic та ін.), які фінансово підтримують МОК. Американські компанії продовжують спонсорувати Олімпіаду в Пекіні через МОК, незважаючи на дипломатичний бойкот Ігор з боку уряду США у зв’язку з недотриманням прав людини в Китаї.
Серед 45 місцевих спонсорів Олімпіади – китайські нафтогазові корпорації Sinopec та CNPC, електроенергетичні State Grid Corporation of China та China Three Gorges Corporation, мережа ресторанів швидкого харчування Yum China, а також пара західних брендів – шоколадні батончики Snickers (американська корпорація Mars) та аудиторська компанія PwC. Оргкомітет у Пекіні не розкривав, скільки грошей одержав від локальних спонсорів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].