Резніков: «4 установки HIMARS сьогодні наносять більше ураження ворогу, ніж всі гаубиці 152 калібру»

Резніков: «4 установки HIMARS сьогодні наносять більше ураження ворогу, ніж всі гаубиці 152 калібру»

Міністр оборони наголосив, що в умовах сучасної війни перемагають високі технології

Резніков: «4 установки HIMARS сьогодні наносять більше ураження ворогу, ніж всі гаубиці 152 калібру»
Міністр оборони Олексій Резніков.
Фото: Укрінформ

Міністр оборони Олексій Резніков дав велике інтерв'ю на конференції Forbes «Будуємо разом». У розмові з міністром піднімалися питання забезпечення української армії, допомоги партнерів, можливості для бізнесу під час війни. Публікуємо головні тези.

«Нептун» пройшов випробування прямо на полі бою і взятий на озброєння

Перехід на військові рейки економіки відбувається легше завдяки тому, що протягом останніх восьми років гнучка система приватного бізнеса почала входити в ту річку. 

Щодо державного сектору, всі знають приклад «Нептуна», який до останнього момента не був прийнятий на озброєння, був випробувальним зразком. Після польоту «Нептуна» і походу російського воєнного корабля за відомою адресою, адмірал Неїжпапа привітав нашого конструктора, що остаточні державні випробування пройдені. «Нептун» тепер вірно охороняє акваторію Чорного моря. 

Про забезпечення армії, і чому без волонтерів досі не обійтися

Сьогодні у засобах індивідуального захисту (балістичні шоломи, бронежилети) ми залучили пʼять українських виробників, з якими укладено сім державних контрактів. Якщо рахувати у кількості, це 138 650 балістичних шоломів та 133 000 бронежилетів на 3,3 млрд грн. Проте після багатьох хвиль мобілізацій потреба збройних сил набагато більша. Тому ми продовжуємо привозити системи захисту з-за кордону, ну і плюс допомога від українських волонтерів. 

Щодо речового забезпечення, розуміючи, що потрібно враховувати і літню, і зимову кампанію, ми підписали 292 договори з 84 вітчизняними виробниками і постачальниками на 17,9 млрд грн. 

На напрямку паливно-мастильних матеріалів укладено 23 державних контракти з вітчизняними постачальниками на суму 3,2 млрд грн.

По продовольчому забезпечення у нас 42 державних контракти, 25 вітчизняних постачальників на загальну суму 11,7 млрд грн. 

Окрема вдячність приватному бізнесу, який займається постачанням специфічного виду озброєння: БПЛА, броньовані машини, спеціальний транспорт. Зараз українські мізки працюють для збройних сил, допомагають, це і є та необхідна синергія. Під час воєнного стану спрощені процедури, це дозволяє швидко задовольняти потреби нашого війська.

За місяць іде стільки коштів, скільки раніше виділялося на рік

Головне – займатися бізнесом, розвивати робочі місця, давати роботу внутрішнім переселенцям. Економіка повинна працювати. Зараз державний бюджет через втрату податків, різного роду рент та мит недоотримує $5 млрд щомісячно. Тому Україні доводится залучати гроші на зовнішніх або внутрішніх ринках.

Місячний бюджет, який зараз витрачається на сектор безпеки та оборони, дорівнює річному. Тобто ті гроші, що закладалися на рік, ми витрачаємо кожного місяця. 

Бізнес, який не тікає, працює в Україні та сплачує податки, виплачує зарплати – це величезна допомога. Гроші, які будуть наповнювати казну, які ми зможемо витрачати на безпеку та оборону. 

Саміт в Мадриді затвердив стратегію НАТО на наступні 10 років, там чітко сказано, що головною загрозою для світу є Росія. Тому НАТО буде посилювати свій східний фланг. Україна і є той східний фланг, який боронить весь світ від орків. Це означає, що гроші будуть вкладатися і в українську систему оборони. Тому бізнесу має бути зрозуміло, що саме на цьому варто заробляти гроші, створювати робочі місця. 

Сьогодні Україна – це величезний полігон, де країни можуть випробовувати сучасні воєнні технології 

Близько 50 країн підтримують Україну. З ними зараз стало набагато легше домовлятися, щоб отримати ті чи інші види озброєння. Наприкінці минулого року це було майже неможливо. Під час відрядження у Вашингтоні, я просив: «Дайте більше «Стінгерів», мені казали, що це неможливо. На запитання, чому, відповідь – це незаконно. Коли ми просили змінити закон, знову чули: «ні, це неможливо». 

А в січні ми вже отримали «Стінгери» з Литви за погодженням з Білим домом. 

Окрім бажання стати частиною спільної перемоги над Кремлем, зʼявилася абсолютно прагматична річ. Сьогодні Україна – це величезний полігон, де випробовуються сучасні технології воєнного характеру – вогневе ураження, засоби радіоелектронної боротьби, аеророзвідки, бронежилети, шоломи, турнікети для зупинки крові.

На інноваційні рішення і пропозиції попит вже є. Створення спільних підприємств, нехай навіть з розташуванням у країнах Східної Європи або в захищених місцях на Заході України – це вже реальний запит. 

Скільки людей служить у війську

Зараз в Україні мобілізовано до 700 000 людей в Збройні сили, до Національної гвардії – близько 90 000, прикордонників – під 60 000, нацполіція – 100 000. Більше 1 млн людей зараз боронять Україну. (...)

Навіть після того, як люди підуть додому, працювати на свої позиції, ми повернемо до армії чисельністю 261 000. Ще на 100 000 людей армія мала бути розвинута згідно з наказом президента до 2024 року. Тобто Збройні сили будуть 350 000-360 000 плюс сектор безпеки і оборони, Нацполіція, Нацгвардія, прикордонники, СБУ – загалом ще 200 000 людей. Тобто 500 000 – це будуть люди в формі. 

Про «хаймарси»

Сучасна війна продемонструвала, що саме високі технології перемагають навалу. Сьогодні перших 4 установки HIMARS з високоточною ракетною зброєю, які ми отримали від партнерів, наносять більше ураження ворогу, ніж класичні стародавні пушки-гаубиці 152-го калібру, з яких треба зробити 10 пострілів, щоб 2 чи 3 потрапили по цілі. Безпілотники, системи для джемінгу, радіозв’язок, автоматизовані системи управління, все це – майбутнє. 

Залізний купол не підходить для Харкова та України

Залізний купол зроблений проти повільних на низьких висотах з легкою поразкою ракет. Від крилатих та балістичних ракет Залізний купол не захищає. Нам потрібно розвивати свою систему ППО чи отримувати від наших партнерів.

З’явиться нова спеціалізація – вміння будувати бомбосховища

Потрібно робити диверсифікацію приміщень цехів, де має виготовлятися продукція. Наприклад, якщо ви робите гумовий виріб для танку, то має бути 2-3 локації чи підприємства, де Міноборони буде їх закуповувати, щоб у разі знищення одного, працювали решта інших. 

Деякі українські державні підприємства мають так розміщену ще за радянських часів систему цехів, в тому числі і занурені в землю, що навіть в разі удару ракетою «Калібр» чи «Іскандер», працездатність цих заводів не зупиниться. 

Серед девелоперів і будівельників точно з’явиться нова спеціалізація – це вміння будувати бомбосховища в нових будівлях (це буде по ДБН). Але думаю, що навіть приватний сектор, від олігархів до заможних людей, буде замовляти бомбосховище з подвійним виходом, фільтрацією води, повітря. 

Країни, які найбільше нас підтримують

Сьогодні треба будувати нові альянси. Подивіться на самостійну поведінку Великої Британії, яка вийшла і завдяки Брекзіту стала нашим потужним партнером. 

Її руки не зв’язані позиціями Німеччини, Франції, чи інших європейських країн, які на початку вторгнення зволікали з прийняттям рішень через санкцій, Північний потік-2 і так далі. І зараз зволікають, тому що вони залежні від газу.

Сьогодні наші найпотужніші партнери – це англосаксонський сектор, Канада, Австралія. У нас сьогодні фантастичні стосунки з країнами Балтії.

Я просто аплодую стосункам України і Польщі. І подивіться, нас взяли у проєкт Триморʼя. Я, будучи віцепрем’єром, їздив у Хорватію, Польщу, і умовляв. Кажу: пустіть Україну хоча б асоціативним членом до Тримор’я. Говорили, що це неможливо. Виявляється, можливо.

***

Нагадаємо, напередодні стало відомо, що США нададуть Україні новий пакет військової допомоги – на $400 млн. З-поміж іншого, до нього ввійдуть ще 4 новітні ракетні системи HIMARS.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло