ОНОВЛЕНО: 150 суден із українським зерном не можуть пройти інспекцію в Туреччині, “зернова угода” загальмувала — ООН
Україна стверджує, що росіяни-інспектори навмисно гальмують огляд суден

ООН заявила сьогодні, що необхідні «термінові» кроки, щоб ліквідувати затримку в Туреччині понад 150 суден, які перевозять українське зерно в рамках зернової угоди.
Джерело. Про це повідомляє Sky News.
Раніше Київ звинуватив росію в блокуванні повного виконання угоди, укладеної в липні за посередництва ООН та Туреччини для пом'якшення глобальної продовольчої кризи.
Термін дії угоди спливає 22 листопада. Наступного місяця угоду буде продовжено, але росія погрожує вийти з неї, якщо не будуть виконані її умови.
Судна, що перевозять зерно та інші продукти харчування з портів України, мають бути перевірені групами, організованими чотиристороннім Спільним координаційним центром (СКК) на якірних стоянках у Туреччині.
«В даний час навколо Стамбула перебуває понад 150 суден, які очікують відправки, і ці затримки можуть призвести до збоїв у ланцюжку поставок і портових операціях», – сказав Ісміні Палла, представник ООН з Чорноморської зернової ініціативи.
«ООН щодня скликає сторони і закликала до повної та сумлінної участі у [угоді] та необхідності вжиття додаткових термінових заходів, щоб ланцюжок поставок не був порушений, і ініціатива продовжувала доставляти таке необхідне продовольство для світу», – додав Палла.
Україна зі свого боку стверджує, що російські інспекції, які викликали ці «значні» затримки у Чорному морі, «політично мотивовані» та викликають занепокоєння.
«Ми маємо підстави вважати, що затримки з перевіркою росією суден зернової ініціативи політично мотивовані», – заявили в МЗС.
Угода з експорту зерна відкрила Україні шлях до відновлення експорту зерна із трьох південних портів, які були заблоковані після російського вторгнення. Москва також отримала гарантії на експорт власного зерна та добрив.
ОНОВЛЕНО:
Міністерство закордонних справ України уточнило в понеділок, що кількість суден, які застрягли в черзі, вже перевищує 165 і їх кількість постійно зростає. «У результаті дій РФ, понад 165 суден нині застрягли в черзі біля протоки Босфор, і їхня кількість щодня збільшується. Дії Росії підривають глобальну продовольчу безпеку, зокрема в регіоні Глобального Півдня», – говориться у повідомленні. В МЗС закликали міжнародне співтовариство, зокрема країни Африки та Азії, які покладаються на експорт зернових з України, «вимагати від росії негайно припинити ці штучні затримки в перевірках суден зернового коридору».
Міністр інфраструктури Олександр Кубраков впевнено пообіцяв, що угода про «зерновий коридор» залишиться в силі після 22 листопада. Але для пролонгації необхідний чотиристоронній консенсус, якого наразі не спостерігається. На сьогодні не зрозуміло, як можна задовольнити вимогу російської сторони, і це завдання виглядає нерозв'язним.
Більше про це читайте в матеріалі Mind “Зворотний відлік: що зміниться у форматі «зернового коридору», коли/якщо він буде продовжений”.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].