ЄС домовився про стелю цін на природний газ
Це робиться з метою уникнути надмірних стрибків цін на газ

Міністри енергетики країн Євросоюзу у понеділок домовилися про цінову стелю на газ. Вона буде введена з 15 лютого у разі досягнення цінової позначки 180 євро за Мвт-год. Такі заходи покликані запобігти надмірним стрибкам цін на газ, які провокують зростання цін на електрику та ввели ЄС в енергетичну кризу.
Джерело. Про це пише ВВС.
Деталі. 180 євро – це жорсткіше обмеження, ніж раніше пропонувала Єврокомісія ($275 євро): попередня стеля не завадила б ціні злітати до таких рівнів, до яких вона піднімалася цього року. Наприкінці серпня ціна газу сягала $340 євро, але швидко відкотилася назад – у такому разі додаткові розроблені ЄК умови не були б задіяні.
Тепер обмеження набуде чинності, якщо різниця ціни ф'ючерсу Dutch TTF протягом трьох днів перевищуватиме світову ціну ЗПГ, розраховану за кошиком кількох його видів. Корекційний механізм почне працювати з 15 лютого 2023 року.
Уряди країн ЄС провели кілька тижнів у напружених переговорах щодо рівня граничних цін на газ, оскільки думки про те, як краще подолати енергетичну кризу в Європі, розділилися.
Дві попередні екстрені наради не привели до успіху, хоча керівники країн ЄС підштовхували своїх міністрів енергетики до якнайшвидшого ухвалення рішення.
За словами єврочиновників, Німеччина, чий газовий ринок є найбільшим у Європі, а також низка інших країн (Нідерланди, Данія, Австрія) скептично ставилися до нового обмежувального заходу, однак у результаті переважили голоси інших країн, які готові до компромісу.
«Ніхто в Німеччині не проти низьких цін на газ, але ми знаємо, що потрібно бути дуже обережними, щоб із кращих намірів не завдати зла», – заявив напередодні засідання, яке проходило під головуванням Чехії, міністр економіки та віце-канцлер Німеччини Роберт Хабек.
Ціна газу в Європі впала до 100 євро на початку листопада, але за наступний місяць піднялася майже до 150 євро – свою роль відіграло настання зими, що підвищило попит. Але потім ціна знову знизилася – до 107 євро/МВт год ($1191 за 1000 кубометрів) надвечір понеділка.
Запаси газу в європейських сховищах, які в листопаді перевищували 95%, скоротилися до 84,2%, за даними Gas Infrastructure Europe. Завдяки теплій погоді у жовтні та листопаді пік запасів виявився вищим, а скорочуватися вони стали пізніше, ніж зазвичай.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].