ЄС домовився про стелю цін на природний газ

ЄС домовився про стелю цін на природний газ

Це робиться з метою уникнути надмірних стрибків цін на газ

ЄС домовився про стелю цін на природний газ
фото Shutterstock

Міністри енергетики країн Євросоюзу у понеділок домовилися про цінову стелю на газ. Вона буде введена з 15 лютого у разі досягнення цінової позначки 180 євро за Мвт-год. Такі заходи покликані запобігти надмірним стрибкам цін на газ, які провокують зростання цін на електрику та ввели ЄС в енергетичну кризу.

Джерело. Про це пише ВВС.

Деталі. 180 євро – це жорсткіше обмеження, ніж раніше пропонувала Єврокомісія ($275 євро): попередня стеля не завадила б ціні злітати до таких рівнів, до яких вона піднімалася цього року. Наприкінці серпня ціна газу сягала $340 євро, але швидко відкотилася назад – у такому разі додаткові розроблені ЄК умови не були б задіяні.

Тепер обмеження набуде чинності, якщо різниця ціни ф'ючерсу Dutch TTF протягом трьох днів перевищуватиме світову ціну ЗПГ, розраховану за кошиком кількох його видів. Корекційний механізм почне працювати з 15 лютого 2023 року.

Уряди країн ЄС провели кілька тижнів у напружених переговорах щодо рівня граничних цін на газ, оскільки думки про те, як краще подолати енергетичну кризу в Європі, розділилися.

Дві попередні екстрені наради не привели до успіху, хоча керівники країн ЄС підштовхували своїх міністрів енергетики до якнайшвидшого ухвалення рішення.

За словами єврочиновників, Німеччина, чий газовий ринок є найбільшим у Європі, а також низка інших країн (Нідерланди, Данія, Австрія) скептично ставилися до нового обмежувального заходу, однак у результаті переважили голоси інших країн, які готові до компромісу.

«Ніхто в Німеччині не проти низьких цін на газ, але ми знаємо, що потрібно бути дуже обережними, щоб із кращих намірів не завдати зла», – заявив напередодні засідання, яке проходило під головуванням Чехії, міністр економіки та віце-канцлер Німеччини Роберт Хабек.

Ціна газу в Європі впала до 100 євро на початку листопада, але за наступний місяць піднялася майже до 150 євро – свою роль відіграло настання зими, що підвищило попит. Але потім ціна знову знизилася – до 107 євро/МВт год ($1191 за 1000 кубометрів) надвечір понеділка.

Запаси газу в європейських сховищах, які в листопаді перевищували 95%, скоротилися до 84,2%, за даними Gas Infrastructure Europe. Завдяки теплій погоді у жовтні та листопаді пік запасів виявився вищим, а скорочуватися вони стали пізніше, ніж зазвичай.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло