Експерти: причиною руйнування Каховської ГЕС став потужний вибух зсередини
Такі наслідки не можуть спричини зовнішні артилерійські обстріли, запевняють вони

Найбільш імовірною причиною руйнування греблі Каховської гідроелектростанції на Дніпрі став вибух, зроблений зсередини з використанням потужного заряду.
Джерело. Про це пише The New York Times (NYT) з посиланням на фахівців із інженерних та підривних справ. Імовірність прориву води внаслідок руйнування конструкцій чи обстрілу зовні значно нижча.
Про те, що російські війська, які контролюють ГЕС, замінували її, Україна заявляла ще минулого жовтня. У вівторок президент Володимир Зеленський звинуватив росію у мінуванні та підриві ГЕС, у «вибуху бомби масового екологічного ураження».
Диверсію зробила Україна, щоб позбавити Крим води та приховати невдалий початок наступу, заявили міністр оборони Сергєй Шойгу та прес-секретар кремля Дмітрій Пєсков. Російські держЗМІ також пояснюють прорив греблі обстрілами з боку ЗСУ.
Зеленський звинувачення в обстрілі відкинув, наголосивши, що підірвати ГЕС таким чином «фізично нереально».
З ним погоджуються опитані NYT експерти. За їхніми словами, найбільших збитків завдає вибух у закритому приміщенні, вся енергія якого спрямовується на руйнування конструкцій. Але навіть у цьому випадку для необхідного ефекту потрібні сотні кілограмів вибухівки. Енергії від вибуху бомби, закладеної зовні, або від ударів ракет недостатньо – або буде потрібно набагато більше вибухівки.
Швидше за все, греблю підірвала росія, побоюючись українського контрнаступу, прокоментував Financial Times військовий експерт Павло Лузін, науковий співробітник Школи права і дипломатії Флетчера при Університеті Тафтса. Це насипна гребля, виготовлена з утрамбованого ґрунту, тому для її руйнування необхідний вибух зсередини, від артилерійських снарядів вона майже не постраждає, пояснив він.
Російські війська весь травень намагалися запобігти українському контрнаступу за допомогою постійних ракетних обстрілів, а «коли це не вдалося, підірвали електростанцію», сказав Лузін.
Саморуйнування теж дуже малоймовірне, вважає Грегорі Бічер, професор Університету штату Меріленд і член Національної технічної академії США, який вивчав причини проривів дамб.
У травні вода піднялася до верхнього краю греблі Каховської ГЕС і почала переливатись через нього – це видно на супутникових знімках. Але коли дамба руйнується під надмірним натиском води, зазвичай це відбувається в місцях її з'єднання з берегом, тоді як у цьому випадку прорив стався посередині, поряд із ГЕС, яка примикає до окупованого російськими військами лівого берега, зазначає Бічер.
Високий рівень води та пошкодження шлюзових затворів у теорії можуть зірвати деякі з них, але це не завдало б такої величезної шкоди, як у цьому випадку, наголосив він.
Бекграунд. Як повідомлялося, британські військові та спецслужби розслідують причину руйнації Каховської ГЕС. А президент Туреччини Ердоган пропонує створити міжнародну комісію для розслідування підриву Каховської ГЕС.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].