Чому силовики саме зараз заарештували Коломойського: 4 основні версії
Mind Explains

Чому силовики саме зараз заарештували Коломойського: 4 основні версії

Жодна з них не передбачає мотиву «боротьба з олігархами»

Чому силовики саме зараз заарештували Коломойського: 4 основні версії
Ігор Коломойський у залі суду під час обрання запобіжного заходу
Фото: DR

2 вересня правоохоронці повідомили про підозру у скоєнні злочинів фактичному власникові групи «Приват» олігарху Ігорю Коломойському. Підозру було вручено за матеріалами розслідувань Служби безпеки України та Бюро економічної безпеки. Того ж дня Шевченківський районний суд Києва обрав олігарху запобіжний захід – 60 днів арешту або заставу на рівні завданих державі збитків – 509 млн грн. За словами самого Коломойського, він не встиг детально ознайомитися з матеріалами справи та не згоден з тим, що йому інкримінують. Адвокати підозрюваного оскаржуватимуть рішення суду.

Оголошено підозру за двома статтями Кримінального кодексу:

  • ст. 190 (шахрайство);
  • ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом).

У чому (знову) підозрюють Коломойського? Як випливає з пресрелізу СБУ, за версією слідства протягом 2013-2020 років Ігор Коломойський легалізував понад півмільярда гривень, вивівши їх закордон через інфраструктуру підконтрольних банків.

Де утримують Коломойського? За даними Mind, олігарх знаходиться в спецізоляторі управління СБУ  на Аскольдовому провулку в Києві. Це приміщення використовують, коли треба створити тиск на підозрюваного або навпаки – забезпечити йому максимально комфортні умови.

Про долю олігарха мало хто хвилюється – за 30 років він неодноразово демонстрував свою неабияку політичну та бізнесову живучість. Проте всі запитують – що це було і чим пояснюється демарш влади?

Mind наводить основні версії.

Дискредитація та ослаблення інституційності НАБУ. Якщо така мета ставилася – вона частково досягнута. Ігор Коломойський – законна «здобич» саме антикорупційних органів. Однак тепер ініціатива знаходиться на боці СБУ та БЕБ, які підконтрольні українській владі. Особливо показово це виглядає на тлі ініціативи, що наразі активно просувається, про прирівнювання корупційних злочинів до держзради з передачею відповідних повноважень розслідувати такі справи СБУ. А це, своєю чергою, звужує повноваження НАБУ. Все керівництво агентства зараз перебуває у США із плановим візитом і не мало можливості навіть відреагувати на «справу Коломойського».

Зараз Агентство намагається компенсувати пропущений удар: 7 вересня 2023 року детективи Національного антикорупційного бюро за погодження керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомили  Ігорю Коломойському та п’ятьом членам «організованої ним групи» про підозру у заволодінні коштами ПриватБанку на суму понад 9,2 млрд грн.

Централізація влади та сигнал іншим великим бізнесменам, що ситуація може торкнутися і їх, якщо навіть Ігор Коломойський не уникнув переслідувань. Версія виглядає логічною на тлі численних заяв бізнес-спільноти щодо помилення тиску з боку силових органів. Однак, виходячи з українських прецедентів, ідея провальна: бізнес неодноразово демонстрував уміння об'єднуватися і протистояти навіть серйознішим противникам.

Старт передвиборчої кампанії. Володимир Зеленський минулого тижня заявив, що «не покине країну» і піде на другий термін. «Колективна країна» не вся в захваті від цієї перспективи, що було чітко прочитано владою та змусило її вдатися до улюбленого прийому – ефектних жестів.

СБУ висунула підозру Коломойському в Україні для того, щоб не видавати його в США. Ця версія мала шанс не стати основною, але влада через позитивних блогерів занадто старанно почала її спростовувати. За рік до повномасштабного вторгнення – навесні 2021 року адміністрація президента США запровадила санкції щодо Ігоря Коломойського та його родини. Міністерство юстиції США звинуватило українського олігарха в розкраданні «мільярдів доларів» із ПриватБанку та відмиванні грошей на території Сполучених Штатів. У серпні 2020 року Мін'юст США подав цивільну скаргу з вимогою конфіскації майна в Техасі та Кентуккі, яке належить підконтрольній Коломойському компанії. Як розповідають дотичні до справи люди, справа «була нетиповою в плані руху процесів», а сам підозрюваний максимально сприяв слідству – знаходився за відомою адресою, сам прибув на обрання запобіжного заходу тощо.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло