Болгарія ввела високі податки для російських компаній, щоб витіснити «газпром» і «лукойл» з Європи – FT

Болгарія ввела високі податки для російських компаній, щоб витіснити «газпром» і «лукойл» з Європи – FT

В угорському МЗС назвали болгарський податок «неприйнятним», спрямованим на підрив енергобезпеки Угорщини

This text is also available in English
Болгарія ввела високі податки для російських компаній, щоб витіснити «газпром» і «лукойл» з Європи – FT
фото Shutterstock

Уряд Болгарії запровадив високі податки на операції російських енергетичних компаній. Головна мета цього заходу – змусити «газпром» і «лукойл» піти з європейського ринку, зробивши їхній бізнес набагато менш прибутковим.

Джерело. Про це пише Financial Times з посиланням на представників болгарського уряду.

«газпром» перестав постачати газ до Болгарії незабаром після початку війни в Україні: тоді росія вимагала від країн Євросоюзу перейти на схему оплати «за рублі», але більшість відмовилася це робити.

Проте транзитні постачання до Угорщини та Сербії територією Болгарії продовжуються. Тепер уряд, який був сформований у травні, взяв чіткий курс на зміцнення зв'язків з ЄС, запровадив податок у розмірі 10 євро/МВт·год на транзит російського газу.

«Хоча ми більше не споживаємо російського газу, фактично ми допомагаємо Європі продовжувати його споживати. Головне завдання – зробити поставки трохи менш прибутковими для «газпрому» і змусити Сербію та Угорщину пошукати газ десь іще», – пояснила FT людина, знайома з рішенням уряду.

Угорщина закуповує в росії близько 4,5 млрд кубометрів на рік, це понад 80% її потреб в імпорті газу. Міністр закордонних справ Петер Сійярто назвав болгарський податок «неприйнятним», спрямованим на підрив енергобезпеки Угорщини та її співпраці з росією. Адже завдяки цій співпраці країна добре підготувалася до нового зимового сезону, говорив Сійярто на початку жовтня. Він також скаржився, що Євросоюз вимагає від Угорщини не купувати російського газу, але при цьому не допомагає диверсифікувати постачання.

Податок скоротить прибуток «газпрому» від транзиту, але не зробить газ дорожчим для споживачів Угорщини та Сербії, заперечив міністр фінансів Болгарії Асен Василєв, оскільки в більшості контрактів «Газпрому» ціна фіксується на кордоні країни, що приймає паливо. «Податок повністю відповідає цілям ЄС знизити залежність союзу від російського викопного палива», – сказав Василєв.

Софія також хоче позбутися «лукойлу», якому належить найбільше нафтопереробне підприємство на Балканському півострові – НПЗ «Нафтохім» на березі Чорного моря у Бургасі. Він отримує російську нафту з Новоросійська. Болгарія залишається єдиною країною ЄС, куди російська нафта вирушає морем (у вересні постачання складали близько 183 000 барелів на добу).

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло