Українська «дочка» глобального агротрейдера Viterra придбала елеватор на Вінниччині
Новий актив сприятиме збільшенню експорту українського зерна через глибоководні порти

«Вайтерра Україна», дочірня компанія глобального агротрейдера Viterra, у травні 2024 року придбала елеватор ТОВ «Пеньківський ЗПК» у Вінницькій області. Відповідну інформацію наводить Українська зернова асоціація.
Компанія зазначила, що новий актив розширює мережу внутрішнього складського зберігання в Україні. Параметри угоди не розголошуються.
У квітні 2024 року Антимонопольний комітет України дозволив компанії Renaisco B.V., яка володіє 100% акцій «Вайтерра Україна», придбати понад 50% статутного капіталу ТОВ «Пеньківський ЗПК».
Пеньківський елеватор має потужності зберігання 26 тис. тонн зерна і може приймати 3 тис. тонн зерна на добу. Комплекс здатний відвантажувати до 54 залізничних вагонів протягом 40 годин. «Придбання цього елеватора спрямоване на збільшення прямих закупівель агропродукції безпосередньо від виробників у регіоні та її відвантаження до глибоководних портів України», – повідомила компанія.
Viterra (штаб-квартира – Роттердам, Нідерланди) – глобальна агропромислова та торговельна компанія, що спеціалізується на виробництві, переробці та експорті агропродукції, зокрема зернових, олійних і бобових культур, рослинних олій, цукру, бавовни, біодизеля. Нині компанія веде діяльність у 38 країнах, володіючи понад 30 переробними підприємствами та 29 портовими терміналами.
Viterra створена в Канаді 2007 року. На початку 2013-го компанію поглинув глобальний сировинний трейдер Glencore, після чого вона стала частиною профільного підрозділу Glencore Agriculture. У 2020 році Glencore провела ребрендинг аграрного бізнесу, змінивши назву на Viterra. Нині Glencore володіє 49,9% акцій Viterra.
Glencore працює на українському аграрному ринку з 1996 року. У 2021 році ПІІ «Гленкор Агрікалчер Україна», підконтрольна Glencore Agriculture, змінила назву на ПІІ «Вайтерра Україна» в рамках глобального ребрендингу.
Нині «Вайтерра Україна» займається заготівлею, переробкою та торгівлею українською агропродукцією. Компанія закуповує агропродукцію безпосередньо у виробників на всіх можливих умовах. В Україні компанія володіє лінійними елеваторами Балтське ХПП і Любашівський елеватор (обидва – Одеська область), олійноекстракційним заводом «Вайтерра Колос» (Харківська область), морським зерновим терміналом ІЗТ в морському порту Чорноморськ і морським олійним терміналом «Евері» у морському порту Миколаїв, а також парком залізничних вагонів.
Бекграунд. У червні 2023 року американська агропромислова корпорація Bunge та Viterra уклали угоду про злиття, результатом якого стане створення глобального гіганта аграрного виробництва та трейдингу вартістю приблизно $34 млрд.
У рамках угоди Bunge придбає Viterra за $8,2 млрд. Оплата буде здійснена акціями й готівкою, зокрема акціонери Viterra отримають приблизно 65,6 млн акцій Bunge загальною вартістю близько $6,2 млрд і близько $2 млрд готівкою. Bunge також перейде борг Viterra в розмірі $9,8 млрд. Після завершення угоди акціонери Viterra володітимуть приблизно 30% об’єднаного бізнесу. Після оголошення домовленостей очікувалося, що злиття завершиться в середині 2024 року.
У квітні 2024 року антимонопольний регулятор Канади висловив занепокоєння щодо угоди, оскільки вона може завдати шкоди конкуренції на ринку зерна в Західній Канаді та ріпакової олії у Східній Канаді. Bunge та Viterra назвали занепокоєння безпідставними й пообіцяли співпрацювати з владою країни. Остаточне рішення має ухвалити уряд Канади.
Bunge також володіє виробничими та портовими активами в Україні. Американській компанії, зокрема, належить олійноекстракційний завод у Дніпрі й виробничо-перевантажувальний комплекс «Грінтур-Екс» у морському порту Миколаїв, до складу якого входять олійноекстракційний завод і перевантажувальний термінал (перевалка зернових та олійних вантажів).
Після початку повномасштабного російського вторгнення українські морські термінали Viterra та Bunge кілька разів піддавалися масованим ворожим атакам. Особливо важких руйнувань зазнали термінали Viterra: ІЗТ – у липні 2023 року, «Евері» – у червні та жовтні 2022 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].