Громади – наріжний камінь стійкості в Україні – міністерка регіонального розвитку Німеччини
На Ukraine Recovery Conference презентовано мапу міжнародних партнерств українських міст і селищ

«Громади – наріжний камінь стійкості в Україні. Партнерство на такому рівні – інструмент, без якого складно протистояти викликам, які наразі постали перед українськими містами й громадами», – заявила Свенья Шульце, очільниця Міністерства економічного співробітництва та регіонального розвитку Німеччини під час свого виступу на Форуму відновлення у рамках Ukraine Recovery Conference.
Її думку підтримав в.о. міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Василь Шкураков, заявивши: Європа починається з громад.
«ЄС – це не просто об'єднання країн, це насамперед тісна взаємодія та єднання маленьких громад. Коли громади отримують можливість розвиватися не тільки в рамках своєї території, а й обмінюватися культурним та соціальним досвідом з іншими країнами, вони одержують поштовх для зростання. Так багато громад в Україні дуже прогресували, коли наша країна одержала можливість бути інтегрованою до сім'ї європейських країн», – зазначив він.
Шкураков сподівається, що українці зможуть стати частиною єдиної європейської сім'ї. Адже сьогодні багато українських громадян вимушено перебувають у Європі.
«Ми мріємо, щоб вони повернуться до України з тими культурними цінностями, які Європа вселяє в них. Наші українські діти вже зараз всотують європейські цінності, звикають до екологічного поводження, розвиненої соціальної та транспортної інфраструктури тощо», – запевнив в.о. міністра.
За його словами, аби повернути своїх громадян додому, Україна мусить вже сьогодні закладати основи. Ключове завдання на цьому етапі – зробити так, аби всі українські громади змогли знайти партнерів у Європі і забезпечили собі якісну євроінтеграцію.
«У нас багато завдань на центральному та місцевому рівнях. Сьогодні основна задача – навчити наші громади готувати проєкти, використовувати фінансові інструменти, які працюють у Європі, та здобувати досвіду європейських країн, які вже пройшли цей шлях. Для України це час модернізувати та відмовлятися від радянських правил, замінюючи їх на європейські цінності», – заявив він.
Партнерство на муніципальному рівні
Як зазначила Свенья Шульце, партнерство на муніципальному рівні дозволяє знаходити рішення, які найточніше відповідають потребам громад. Одна з найбільших переваг при цьому – мінімальний рівень бюрократичних зусиль.
«Ми пропонуємо зміцнювати вже наявні партнерства та ініціювати нові. Багато муніципалітетів, представлених тут, уже співпрацюють як у двосторонньому, так і в тристоронньому форматах. Наприклад, є чудова мережа німецько-українських партнерств, яка налічує понад 200 партнерів. Уряд підтримує їх шляхом фінансування спільних проєктів та координації діяльності. У всіх європейських країнах існують такі мережі співпраці. Мабуть, найскладніше тут – це розпочати партнерство і чітко визначити його потенціал», – зазначила вона.
За словами Шульце, Львів та інші міста вже попереду в цьому процесі, багато інших українських муніципалітетів мають партнерські стосунки з муніципалітетами інших країн. Приблизно третина (близько 1000) українських громад вже мають такі зв'язки. Однак ще багато хто залишається без партнерів – і це потрібно змінити.
«Ми хотіли б започаткувати цей процес для відновлення України та інтеграції в ЄС. Необхідно сфокусувати увагу на невеликих, вразливих муніципалітетах і підтримати їх інтеграцію. Разом з муніципалітетами та регіонами ми розробили мапу для створення профілів та закликаємо працювати разом над її розширенням, щоб кожна українська громада мала принаймні одного міжнародного партнера. Я прошу уряди спрямовувати фінансування для цих партнерських відносин, а муніципалітети та регіональні асоціації – обʼєднувати та співпрацювати», – закликала очільниця Міністерства економічного співробітництва та регіонального розвитку Німеччини.
За словами генерального секретаря Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) Фабріціо Россі, на наступній конференції в Римі, присвяченій відновленню України, можна буде чітко простежити, чого можна досягти у співпраці.
«Це наше завдання на наступний рік – аби у всіх українських муніципалітетів були партнери. Бо співробітництво на рівні міст не просто приємна річ, але й ключовий момент для відбудови України. Мери у співпраці одне з одним можуть розробити нові містобудівні плани, стратегії управління відходами та багато іншого. Після Другої світової війни ми інвестували у співробітництво між містами для створення європейської ідентичності. Сьогодні побратимство міст – процес, що продовжує формувати європейців», – наголосив Россі.
Мер Києва Віталій Кличко під час свого виступу зазначив, що наразі основний пріоритет України – оборона. Проте наступним кроком буде відбудова країни, і тут йдеться не лише про відновлення доріг та мостів, а передусім про проведення реформ на європейському рівні. «Ми повинні здійснити реформи в багатьох напрямках: боротьба з корупцією, реформа самоврядування, реформа судової системи та продовження успішної реформи децентралізації. Успішна Україна буде найкращою подякою нашим партнерам, які підтримують нас, і найкращою відповіддю нашим ворогам, зокрема путіну та росії», – зазначив Кличко.
Презентовано мапу міжнародних партнерств
Під час Міжнародної конференції з відновлення України Свенья Шульце разом з Фабріціо Россі презентували мапу міжнародних партнерств українських міст і селищ. Крім того, вони анонсували розробку додатку для пошуку партнерів, за допомогою якого муніципалітети з усього світу зможуть шукати та знаходити відповідних партнерів в Україні, і навпаки, співпрацювати у різних сферах та з часом розробляти взаємовигідні проекти. Додаток буде запущений у другій половині 2024 року.
Як повідомила Програма U-LEAD, картування партнерств є результатом спільної роботи Ради європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Програми «U-LEAD з Європою». Базу даних підготувала Асоціація міст України спільно з CEMR.
Програма U-LEAD (Ukraine – Local Empowerment, Accountability and Development, Україна – підсилення на місцях, підзвітність та розвиток) є програмою співпраці між українським урядом, Європейським Союзом та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією у створенні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та відповідає на потреби громадян України. Мета діяльності U-LEAD – поліпшення якості життя усіх громадян України через посилення спроможності ключових суб'єктів і зацікавлених сторін на національному, регіональному та місцевому рівнях для розширення можливостей місцевого самоврядування в громадах, особливо в часи війни та відбудови.
Програма працює в Україні з 2016 року. З початку повномасштабного вторгнення діяльність програми була значно розширена – як через власну допомогу громадам на відновлення життєдіяльності, посилення захисту й допомогу переселенцям, так і для створення прямих контактів українських громад із європейськими муніципалітетами. Деякі результати діяльності U-LEAD презентували українські громади на Ukraine Recovery Conference.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].