У східній Європи масштабні повені – щонайменше 8 загиблих, прорвано дамби, підтоплено тисячі будинків

У східній Європи масштабні повені – щонайменше 8 загиблих, прорвано дамби, підтоплено тисячі будинків

Причиною лиха називають зміни клімату, оскільки тепла атмосфера утримує більшу кількість вологи – тому опади сильніші

У східній Європи масштабні повені – щонайменше 8 загиблих, прорвано дамби, підтоплено тисячі будинків
Затоплений Відень, Австрія
скріншот

Східноєвропейські країни, зокрема Австрія, Угорщина, Чехія, Польща, Румунія та Словаччина, відчули на собі жахливі наслідки шторму «Борис», який пронісся цим регіоном і спричинив сильні зливи й масштабні повені.

Багато міст і сіл у цих країнах повністю затоплені, десятки тисяч людей залишилися без електроенергії.

Наразі відомо про вісьмох жертв: одна людина загинула в Австрії, одна – у Польщі та п'ять – у Румунії. Чеські рятувальники шукають трьох людей, які були в машині, що впала у річку на сході країни.

Австрія найбільше постраждала від повені. Для ліквідації наслідків залучили понад 25 тис. екстрених служб та 2400 солдатів. Військові використовують гелікоптери для транспортування піску і гравію. Ситуація критична на річці Камп і в місті Санкт-Пельтен, де прорвало дамбу. Відень і навколишні райони оголошені зоною лиха.

У Чехії через повінь у деяких районах було оголошено евакуацію. Близько 51 тис. домогосподарств на півночі країни мають перебої з електроенергією, повідомляє чеська енергетична компанія CEZ.

У Празі побудовано загородження від повеней.

«Ми знову стикаємося з наслідками зміни клімату, які все більше позначаються на європейському континенті – з драматичними наслідками», – заявив у суботу президент Румунії Клаус Йоханніс.

Через зміну клімату екстремальні опади стають дедалі ймовірнішими в Європі – як і багатьох інших частинах світу. Тепліша атмосфера може утримувати більше вологи, що призводить до сильніших дощів.

У Чехії в суботу прорвало греблю на півдні країни. Міністр довкілля Петр Хладік закликав мешканців найбільш постраждалих районів підготуватися до того, щоб залишити свої будинки.

За словами Хладіка, земля просякнута водою, дощова вода залишається на поверхні, що збільшує ризик раптових повеней. Міністр також попередив, що дощі в Чехії очікуються до вівторка.

Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала сказав, що країна готується до «важких вихідних». Влада встановлює захисні стіни з мішків із піском і металевих огорож.

Футбольні матчі у двох вищих лігах країни, заплановані на ці вихідні, було скасовано.

Ситуація в Польщі також критична: прем'єр Дональд Туск підтвердив загибель однієї людини й оголосив стан стихійного лиха.

У найбільш постраждалому районі Клодзко евакуювали 1600 осіб, 17 тис. залишилися без електрики, частково використовуються супутникові зв’язки для мобільного зв’язку. 

На південному заході країни річка Бяла прорвала дамби у Глухолазах і Ладек-Здруї, там використовують гелікоптер для рятувальних робіт. Евакуація людей із дахів будинків триває. Рух поїздів між Польщею і Чехією призупинено.

У Водзіслав-Шльонському прорвана дамба зруйнувала один будинок, обвалився міст. У Глухолазах річка затоплює місто, а у Кракові жителям пропонують мішки з піском для захисту.

У Румунії 16 вересня кількість жертв повені зросла до шести осіб. У регіоні Галац на південному сході країни в суботу знайшли чотири тіла, а в неділю повідомили про ще дві смерті. Місто Липова на заході повністю оточене водою, очікується наступна хвиля повені.

У Галаці постраждали понад 5000 домогосподарств у 12 містах, де рівень води досягав 1,7 м. Рятувальники працюють на човнах і використовують гвинтокрили для пошукових операцій.

У столиці Угорщини  – Будапешті – підвищено рівень тривоги через повені. Мер Ґергеї Карачонь попередив, що столицю чекає «найбільша повінь десятиліття». Департамент водного господарства Угорщини повідомив про рекордні обсяги води на річковому острові Сігеткьоз.

У Братиславі, столиці Словаччини, у суботу, 14 вересня, оголосили надзвичайний стан. Рівень води на словацькій ділянці Дунаю продовжує підвищуватися, дощі все ще йдуть.

Міністерство охорони довкілля Чехії заявило, що шторми, подібні до «Бориса», відбуваються раз на 50 років.

Після екстремальної повені у 2021 році в Європі Всесвітня мережа прогнозування погоди дійшла висновку, що ймовірність та інтенсивність повеней такого типу у Європі зростає через швидке потепління клімату.

За матеріалами ВВС та Ліга.Нет

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло