Міністр МЗС Польщі заявив, що в Криму треба провести “справедливий” референдум під наглядом ООН

Міністр МЗС Польщі заявив, що в Криму треба провести “справедливий” референдум під наглядом ООН

Кримськотатарський Меджліс засудив пропозицію про статус Криму як «неприйнятну та цинічну»

Міністр МЗС Польщі заявив, що в Криму треба провести “справедливий” референдум під наглядом ООН
фото DR

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Крим є ключовим моментом у будь-яких можливих мирних переговорах між росією та Україною, і запропонував «демілітаризувати» півострів.

Джерело. Про це повідомляє “Інтерфакс-Україна” з посиланням на коментар міністра на конференції YES у Києві.

«Ми могли б поставити це під мандат ООН з місією підготувати справедливий референдум після встановлення, хто є законними мешканцями тощо... І ми могли б відкласти це на 20 років», – запропонував Сікорський як один із можливих варіантів, згідно з повідомленням інформагентства.

«Крим символічно важливий для росії, і особливо для путіна, але стратегічно важливий для України. Тому я не бачу, як вони зможуть домовитися без демілітаризації Криму», – сказав Сікорський.

Польський міністр також висловив переконання, що Захід зробив помилку, коли в 2014 році нібито сказав Україні не воювати за Крим.

«Якби українці воювали в Криму, навіть символічно, він (путін), напевно, не вирішив би напасти на Донбас», – сказав Сікорський.

Ці коментарі Сікорського викликали реакцію в Україні, зокрема серед кримськотатарської спільноти.

Вищий виконавчо-представницький орган кримських татар Меджліс засудив пропозицію про статус Криму як «неприйнятну та цинічну».

«Крим є тимчасово окупованою територією України, і першим кроком до встановлення миру має стати виведення російських окупаційних військ з території півострова», – йдеться в заяві.

У Меджлісі також вважають будь-які суперечки щодо «законності» мешканців півострова «непотрібними та недоречними».

«Згідно з українським і міжнародним законодавством, законними мешканцями Криму є виключно громадяни України та особи, які встановили постійне або тимчасове проживання відповідно до законодавства України», – йдеться в повідомленні Меджлісу.

За даними української влади минулого року, з початку окупації в 2014 році в Криму незаконно оселилися до 800 тисяч російських громадян. Перебування там російської влади також супроводжувалося репресіями та переслідуваннями українців і кримських татар.

«Крим – це Україна. росія порушила міжнародне право і повинна нести за це відповідальність», – заявив 19 вересня у своєму Telegram-каналі глава Офісу президента Андрій Єрмак, без прямого посилання на коментарі Сікорського.

Уповноважений президента у Криму Таміла Ташева назвала заяви міністра «прикрими, особливо з огляду на події, які відбуваються з 2014 року».

«Після незаконної окупації Криму в 2014 році жителі півострова зазнавали систематичних порушень прав людини, переслідувань і репресій», – сказала Ташева.

«Особливо це стосується кримських татар і українців, які стикаються з дискримінацією, незаконними затриманнями та обмеженнями свободи слова та віросповідання».

Україна твердо дотримується свого мирного плану з 10 пунктів, який передбачає повне відновлення територіальної цілісності, сказала Ташева, висловивши надію на «подальшу солідарність і підтримку наших міжнародних партнерів у протидії агресії та захисті принципів міжнародного права».

Хоча Польща є ключовим союзником України під час війни з росією, поїздка Сікорського до Києва супроводжувалася неспокійною атмосферою.

Зустріч президента Володимира Зеленського з Сікорським 13 вересня «була надзвичайно напруженою; її можна навіть охарактеризувати як суперечку», пише польське видання Onet.

Повідомляється, що польська делегація була здивована тоном Зеленського, який розкритикував нібито відсутність підтримки Варшави в інтеграції України в ЄС і закликав до збільшення військових поставок.

Повідомляється, що глава України також закликав керівництво Польщі не піднімати тему Волинської трагедії в нинішній ситуації.

Мається на увазі вбивство десятків тисяч поляків членами Української повстанської армії (УПА) у 1943 році на окупованій нацистами Волині, регіоні, який раніше був частиною Польщі, а тепер є частиною України. Тисячі українців були вбиті у відповідь.

Київ і Варшава не надавали жодних публічних коментарів щодо цих переговорів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло