Комітет ВР схвалив до другого читання проєкт бюджету-2025: що змінилося
На цьому тижні має відбутися фінальне голосування за закон у цілому

Бюджетний комітет ВР схвалив проєкт Державного бюджету на 2025 рік до другого читання.
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
«Під час комітету було підтримано лише дві правки: не переводити лікарні на казначейське обслуговування та вилучити норму про можливість партіям класти кошти на ОВДП», – зазначив він.
Так, за словами нардепа, Бюджетний комітет запропонував змінити:
- $2 млрд (90 млрд грн) кредитних коштів надійдуть до державного бюджету від Великої Британії суто на покриття військових видатків, а саме – закупівлю зброї. Вони відображені по спецфонду зовнішніх запозичень і видатках Міноборони.
- Залишили 4% ПДФО (крім військового) у громадах (тобто загалом буде 64% для громад) для розрахунків за комунальні послуги та енергоносії, відповідно скасовується субвенція обласним бюджетам на покриття різниці в тарифах на 12,2 млрд грн.
- Дозволили прифронтовим громадам НЕ перераховувати реверс до державного бюджету (загалом 593 млн грн).
- Плюс 128 млн «Укрзалізниці» на співфінансування європейського проєкту розвитку залізничної інфраструктури. (фактично – залізничного полотна). Співфінансування – обов’язкова умова надання європейських коштів.
- Плюс 277,1 млн грн НАН, зокрема на дослідження у військовій сфері.
- Виключили можливість політичним партіям купувати військові ОВДП (стаття 49 бюджету).
- Виключили зобов’язання лікарням тримати гроші на рахунках у Казначействі (пункт 28 прикінцевих положень).
«Далі засідання Ради на цьому тижні, де має відбутися фінальне голосування у другому читанні та в цілому за закон», – додав Железняк.
Нагадаємо: уряд схвалив проєкт бюджету-2025 до другого читання. Передбачалося 2,22 трлн грн на оборонні потреби. Зазначається, що всі податки підуть виключно на забезпечення Сил безпеки та оборони, на виготовлення й закупівлю нової зброї, дронів і техніки.
До другого читання збільшили видатки бюджету на 50 млрд грн, з них:
- 24 млрд грн передбачено на освіту – по 12 млрд грн на доплати вчителям, інвестиційні проєкти в освітній сфері;
- 6,3 млрд грн – на медицину;
- 5 млрд грн – на підтримку ветеранів.
- дорожній фонд 2025 року фінансуватися не буде, але на ремонт ділянок, важливих для оборони та функціонування економіки держави у проєкті держбюджету заклали 12,6 млрд грн.
Водночас, як раніше повідомили в Мінфіні, доходи, які раніше спрямовувалися до спеціального фонду в розмірі 43,2 млрд грн на фінансування Державного дорожнього фонду, тепер повністю перенесені до загального фонду бюджету.
У відомстві уточнили, що 1 млрд грн виділили додатково на розвиток озброєння й військової техніки для Міністерства оборони та ГУР МО. При цьому скорочено фінансування Генеральної прокуратури на 1,2 млрд грн.
500 млн грн передбачено на підтримку оборонно-промислового комплексу, йдеться про здешевлення кредитів підприємствам. Додаткові 646 млн грн виділено для Міністерства охорони здоров’я, зокрема 500 млн грн на реімбурсацію ліків для лікування серцево-судинних і неврологічних захворювань.
Міністерству культури та стратегічних комунікацій надано додатково 488,4 млн грн, з них 200 млн грн спрямовано на проєкти стратегічних комунікацій і просування позитивного іміджу України за кордоном. Окремо передбачено 150 млн грн для підтримки українців за кордоном та сприяння їх поверненню в Україну через діяльність Агенції єдності українців при Мінекономіки.
Видатки Мінсоцполітики збільшено більш ніж на 1,4 млрд грн, зокрема:
- 1 млрд грн – на допомогу внутрішньо переміщеним особам;
- 102,2 млн грн – на оплату хмарних ресурсів для цифрових технологій;
- 328,6 млн грн – на послуги денного догляду для дітей з інвалідністю.
Додатковий 1 млрд грн у проєкті держбюджету передбачено на підтримку тваринництва та переробку сільськогосподарської продукції.
Ще по 1 млрд грн – на реалізацію інвестиційних проєктів через Державний фонд регіонального розвитку та відновлювальні роботи в Харкові.
Для надання компенсацій за знищене житло передбачено 3 млрд грн, а за пошкоджене майно – 1 млрд грн.
У бюджеті також враховано рішення Стратегічної інвестиційної ради щодо спрямування 36,4 млрд грн на реалізацію пріоритетних напрямів публічних інвестицій, зокрема:
- 11,8 млрд грн – на освіту;
- 8 млрд грн – на водопостачання;
- 6 млрд грн – на соціальний захист;
- 5,6 млрд грн – на охорону здоров’я;
- 4,4 млрд грн – на транспорт;
- 502 млн грн – на державне управління;
- 70 млн грн – на проєкти у сфері культури, зокрема на будівництво укриттів.
Видатки загального фонду державного бюджету до другого читання становлять 3,709 трлн грн.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що уряд схвалив проєкт держбюджету-2025 до другого читання. Головний пріоритет – оборона, обороноздатність і безпека України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].