Країни Азії все більше нафти купують у Саудівської Аравії і все менше – у росії
Однією з причин стало посилення західних санкцій щодо танкерів російського тіньового флоту

Азіатські країни збільшують закупівлю нафти в Саудівській Аравії і зменшують – у росії, пише Reuters.
Обсяги надходження саудівської нафти до країн Азії й раніше перевищували російські. Але в останні три місяці намітилося збільшення розриву, який у листопаді став особливо суттєвим. Середньодобовий імпорт саудівської нафти зріс із 5,28 млн барелів у жовтні до 5,83 млн барелів у листопаді, за даними LSEG Oil Research, а російської – впав з 3,96 млн до 3,51 млн, найнижчого рівня із січня.
Отже, розрив у місячних постачаннях становив максимальні цього року 2,32 млн барелів.
росія у прагненні отримати валюту за свою нафту розраховує лише на Китай та Індію, тоді як Саудівська Аравія має значно більше покупців. При цьому обидва головні покупці росії віддали перевагу саудівській нафті, зазначає Reuters:
- Китай скоротив закупівлі російської нафти з 2,19 млн до 2,04 млн, а Індія – з 1,75 млн до 1,47 млн;
- при цьому Китай збільшив імпорт саудівської нафти з 1,62 млн до 1,68 млн, а Індія – з 610 000 до 770 000 барелів.
Однією з причин перерозподілу стало посилення західних санкцій щодо танкерів російського тіньового флоту. Минулого тижня Велика Британія внесла до чорного списку 30 суден, у результаті під обмеженнями вже 73 танкери. Тобто росії буде складніше знаходити судна для доставки нафти та нафтопродуктів.
Крім того, наступного року боротьба за клієнтів може загостритися. Споживання нафти в Азії 2024 року, очевидно, виявиться нижчим, ніж роком раніше. За перші 11 місяців цього року імпорт становив 25,52 млн барелів на добу, що на 370 000 менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Основна причина спаду – зниження попиту з боку Китаю, чия економіка сповільнюється, ринок нерухомості (який разом із будівельною галуззю, що працює на нього, є великим споживачем нафтових і нафтохімічних продуктів) перебуває у кризі. При цьому країна переводить вантажівки на газ, стрімко нарощує випуск електромобілів (їх уже продається більше половини) та сонячну електрогенерацію.
Бекграунд. Нагадаємо: Трамп за кілька днів після інавгурації представить план масштабного збільшення нафтовидобутку. Він також планує скасувати деякі з ключових кліматичних законів і правил, прийнятих Байденом.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].