Україна має достатнє фінансування цього року, але виклики з бюджетом 2026-го зростають – Моніторинг RRR4U

Україна має достатнє фінансування цього року, але виклики з бюджетом 2026-го зростають – Моніторинг RRR4U

Консорціум RRR4U презентував черговий випуск Моніторингу виконання умов програми МВФ та допомоги ЄС у межах Ukraine Facility

This text is also available in English
Україна має достатнє фінансування цього року, але виклики з бюджетом 2026-го зростають – Моніторинг RRR4U
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)

Україна демонструє значний прогрес у виконанні зобов’язань перед міжнародними донорами, натомість дотримання календаря їх впровадження погіршується, що може спричинити затримки у фінансуванні.

Про це свідчать дані Моніторинг RRR4U.

«Ми досягли історичного максимуму, оскільки успішно здійснили шостий перегляд Програми МВФ. Так далеко Україна ще не доходила. Це говорить про певну ефективність виконання нашої домашньої роботи. Однак питання, що далі, бо Україна не виконала два структурні маяки, які необхідні для сьомого перегляду. Програма вже виконана на 63% за обсягом фінансування. У наступні роки ми будемо отримувати менше коштів. На 2025 рік максимум, який ми можемо отримати, – $2,7 млрд, якщо виконаємо всі маяки. Нас чекає непростий сьомий перегляд у березні, оскільки ми не скасували «правки Лозового» і не створили Вищий адміністративний суд. Ці структурні маяки вже переносилися декілька разів», – зазначив виконавчий директор Інституту аналітики та адвокації Юрій Ромашко.

За результатами перегляду додано три нові структурні маяки: операційна стратегія для регулятора ринку цінних паперів, мінімізація операційних ризиків фінансових установ й оцінка діяльності НКРЕКП. Водночас Україна не виконала два зобов’язання, дедлайн яких сплив 31 грудня.

Щодо Ukraine Facility, експерти не зафіксували невиконаних зобов’язань, хоча певні труднощі все ж були. За словами експертки проєктів DiXi Group Альони Корогод, 2024 року Україна успішно впоралася з виконанням свого домашнього завдання та змогла отримати 16,1 млрд євро до бюджету. У 2025 році, за умови виконання передбачених індикаторів, Україна зможе одержати 12,5 млрд євро.

Після виконання індикаторів ІІІ кварталу Єврокомісія виплатила транш на 4,1 млрд євро лише в середині грудня. Через відсутність механізму часткової оплати за виконані індикатори Україна одержала всю суму попри затримку виконання індикатору 4.4.

Фінансування ЄС та МВФ – не єдині джерела західної підтримки бюджету.

«2025 рік – це передусім механізм фінансування ERA. Це ті $50 млрд, які Україна отримає від країн G7 коштом доходів від заморожених російських активів. Цьогоріч ERA покриє більшу частину нашої потреби у фінансуванні. І попри всі геополітичні й військові виклики, які стоять перед Україною, з бюджетної точки зору ми входимо в рік у більш стійкій позиції, ніж у 2024-му», – пояснив економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк.

Україна потребує $38 млрд фінансування у 2025 році, з яких $2,7 млрд очікується від МВФ, $13,1 млрд – від ЄС за Ukraine Facility, а решта $22,2 млрд буде покрита переважно через механізм ERA.

Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, вважає, що значне фінансування заважає ухвалювати складні рішення. На її думку, існує ризик того, що буде складніше ухвалювати важливі рішення і по МВФ, і по Ukraine Facility саме через те, що «не настільки критично нам потрібні гроші». Але без коштів й активної програми МВФ, яку Україна виконує, одержати фінансування на 2026 рік буде дуже складно.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що Кабінет Міністрів затвердив Стратегію розвитку прикордонної інфраструктури з країнами Євросоюзу й Молдови до 2030 року, а також Стратегію з реформування психоневрологічних та інших інтернатних установ до 2034 року. Ці два стратегічні документи є кроками Плану України за програмою фінансової допомоги Ukraine Facility.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло