Видобуток нафти в росії впаде в найближчі десятиліття
Вже до 2050 року, за офіційними підрахунками російського уряду, експорт нафти стане неможливим

Без значних інвестицій, технологічного прориву, змін у регулюванні та скасуванні західних санкцій росія вже найближчими десятиліттями може зіткнутися з обвальним падінням видобутку нафти, а в гіршому випадку – повністю зникнути зі світового нафтового ринку.
Це випливає з прогнозу «Енергостратегія до 2050 року», яку затвердив прем'єр-міністр рф Міхаіл Мішустін, і на який посилається The Moscow Times.
Згідно з документом, в «інерційному сценарії», який «передбачає збереження трендів, що склалися, і діючих підходів у галузях ПЕК», видобуток нафти з поточних 530-540 млн тонн на рік знизиться до 477 млн тонн до 2036 року, а до 2050-го – до 287 млн, тобто впаде вдвічі.
Експорт нафти при цьому доведеться скоротити в 3 рази – з 234 до 79 млн тонн на рік.
У «стрес-сценарії», який включає посилення західних санкцій та прискорену відмову світу від вуглеводнів, до 2050 року росія видобуватиме лише 171 млн тонн нафти щороку – втричі менше, ніж зараз. А експорт взагалі припиниться.
Нафтогазовий сектор забезпечує третину доходів бюджету, третину всіх інвестицій у рф та дві третини валютної виручки економіки.
Але «у частині видобутку та експорту нафти за збереження поточних тенденцій є значні ризики скорочення обсягів виробництва», йдеться у стратегії.
Старі, відкриті ще за часів СРСР родовища поступово виснажуються, а нових з дешевою і легкою у видобутку нафтою виявити не вдається.
Згідно зі стратегією, всього в російських надрах знаходиться 31 млрд тонн розвіданих запасів нафти, якої б вистачило на 65 років видобутку. Проте третина, або понад 10 млрд тонн, зараз «нерентабельні».
Щоб підтримувати поточний рівень нафтовидобутку, потрібні значні інвестиції, згідно з документом.
Поки що російська сировинна галузь зберігає майже тотальну залежність від іноземних технологій. Частка імпортного бурового обладнання, а також аналітичного програмного забезпечення для видобутку корисних копалин зараз перевищує 90%.
Імпортними залишаються 50% гірських машин та 30% наземного геофізичного обладнання.
Бекграунд. Нагадаємо, Трамп ненавмисно завдав удару по російській економіці. Через введення мит проти майже всіх країн світу ціни на нафту впали, а для росії це основне джерело наповнення бюджету.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].