В ЗСУ заявили, що причину втрати одного з літаків Mirage буде розслідувати комісія
Це перша втрата Україною винищувача Mirage 2000

Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило, що спеціальна комісія буде розслідувати, чому винищувач французького виробництва Mirage 2000 розбився «під час виконання польотного завдання».
«Ввечері 22 липня 2025 року під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000 відбулася відмова авіаційної техніки, про що пілот доповів керівнику польотів. Далі він діяв грамотно, як і належить у кризових ситуаціях, та успішно катапультувався. Пошуково-рятувальна команда виявила льотчика, його стан стабільний. На землі постраждалих немає. Призначено спеціальну комісію для встановлення причин авіаційного інциденту», – йдеться в повідомленні командування.
Зазначалося, що це перша втрата винищувача Mirage 2000 у ЗСУ.
У червні 2024 року французький президент Емманюель Макрон заявив про готовність передати Україні винищувачі Mirage 2000, не уточнивши їхньої кількості. Тоді ж він згадав, що підготовка екіпажів має завершитися до кінця 2024 року.
За інформацією La Tribune, Франція могла надати максимум шість винищувачів, оскільки з 26 наявних машин цього типу 20 входять до складу ескадрону, який нині діє в країні.
Для збільшення кількості літаків, що постачаються, планувалося залучити інші країни, при цьому загальна кількість Mirage 2000, що передаються Україні, не може перевищити 12 одиниць.
Український військовий експерт Олександр Коваленко раніше в коментарі для The Insider зазначав, що обслуговування та ремонт літаків Mirage 2000 будуть пов'язані з певними труднощами, проте за своїми характеристиками вони перевершують американські F-16 та українські Су-24:
«Наразі ми використовуємо літаки Су-24 ще радянського періоду. Загалом вони вже морально та технічно застаріли, але саме вони використовуються для завдання ударів по тимчасово окупованих територіях, а в перспективі – і по території рф ракетами Storm Shadow/SCALP-EG. Кількість Су-24 невелика, і серед наших партнерів не так багато країн, які могли б допомогти з запчастинами, ремонтом, обслуговуванням і постачанням таких бортів», – повідомив він.
«Тому ми переходимо на Mirage 2000: він має можливість застосування ракет Storm Shadow/SCALP-EG, а також іншої номенклатури французького озброєння. Крім того, у Mirage набагато вищі характеристики застосування у плані швидкості польоту, яка досягає 2400 км/год, тоді як у F-16 залежно від висоти швидкість може досягати 2000–2200 км/год», – зауважив Коваленко.
Бекграунд. Як повідомлялося, у липні цього року президенти Україні і Франції домовилися про додаткові тренування більшої кількості українських пілотів на літаках Mirage 2000.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].