Назад у майбутнє: як винайдена в минулому столітті анімаційна техніка перетворилася на модний тренд у режисурі сьогодення

Назад у майбутнє: як винайдена в минулому столітті анімаційна техніка перетворилася на модний тренд у режисурі сьогодення

І чому це добрі новини для кінопочатківців

Назад у майбутнє: як винайдена в минулому столітті анімаційна техніка перетворилася на модний тренд у режисурі сьогодення
Кадр з «Lego Фільм: Бетмен»
Фото imdb

Техніку покадрової предметної анімації кінематографісти винайшли на початку ХХ століття і тривалий час активно її використовували. Сьогодні вона знову набула чималої популярності. Щоправда, тепер ми називаємо її stop motion. Як її вивчення і застосування зможуть стати стартом кар'єри у кінематографі, Mind пояснює Вікторія Шульженко, генеральний продюсер телеканалу «ТЕТ» і член журі в номінації «Вебізод» фестивалю короткого метру «Де кіно. Епізод 2», що відбудеться 22–23 вересня на кіностудії Film.UA.

Вважають, що відправною точкою у використанні stop motion була короткометражка Стюарта Блектона «Чарівний малюнок» 1900 року, однак перші реальні практики застосування цієї техніки вже можна спостерігати у мультфільмі The Humpty Dumpty Circus Альберта Сміта 1897 року.

У наступні десятиліття про цей винахід відомі всьому світу режисери також не забували. Наприклад, Джордж Лукас не оминув stop motion під час зйомок саги «Зоряні війни» і використав, зокрема, в «Епізоді V: Імперія завдає удару у відповідь».

На пострадянському ж просторі це була улюблена багатьма мультиплікаційна або пластилінова анімація, яку можна побачити в таких мультфільмах, як «Падав минулорічний сніг», «38 папуг», «Чебурашка» тощо.

Сьогодні stop motion знову стає популярним. Відомий у всьому світі французький режисер та сценарист Мішель Гондрі («Піна днів», «Вічне сяйво чистого розуму») розпочинав кар'єру з музичних відео. Одним із перших був кліп для співачки Бьйорк – з використанням елементів stop motion. Цю технологію у своїх стрічках використовують Вес Андерсон (у мультфільмі «Незрівнянний містер Фокс»), Тім Бертон (анімаційний фільм «Франкенвіні») та інші. Одним із касових хітів цього року є анімація «Lego Фільм: Бетмен», яку створив режисер Кріс МакКей, на рахунку якого – stop motion-серіал Robot Chicken. А восени 2016 року наша співвітчизниця − український фотограф і режисер Саша Самсонова з використанням цієї техніки зняла кліп на пісню Champions Freestyle для американської танцівниці і співачки Теяни Тейлор.

Дорогі та надсучасні технології в спецефектах – все це, безумовно, справляє враження на глядача. Однак варто завжди пам’ятати: якою б високобюджетною не була стрічка, головним є сюжет. Та у дійсності не кожен автор справді цікавого сюжету, особливо якщо він – початківець, може знайти спонсора, інвестора чи інших донорів, які були б готові вкласти великі гроші в реалізацію.

Ось тут і стане у пригоді stop motion, адже для створення такого відео автору необхідні лише фотоапарат (для зйомки), штатив (для вивіреності кадрів) та комп’ютер (для подальшого монтування). За відсутності першого чудовою альтернативою може бути навіть смартфон або інший гаджет з фотокамерою.

Звісно, не все так просто. Для того щоб результат роботи вразив глядача і навіть потенційно дозволив монетизувати перегляди відео, реалізація ідеї має бути виконана професійно. А це означає, що зйомка вимагає чималої роботи. Зокрема, потрібно спланувати кожну окрему деталь кожного майбутнього кадру, продумати до дрібниць необхідні декорації, змоделювати рухи всіх без винятку об’єктів на кожному наступному фото, навіть якщо деякі з них жодного разу не зрушать з місця. Втім, для початківців існують відеоуроки на YouTube та інші засоби самооствіти.

Якщо режисура – це справді мрія усього життя, не варто зважати на відсутність профільної освіти. Варто брати і робити, перетворювати власну ідею на 3–7-хвилинний анімаційний фільм. А потім – знаходити можливості для демонстрації відеороботи професіоналам. Сьогодні це зробити дуже просто, а завдяки вітчизняним кінофестивалям (наприклад, прийом заявок на фестиваль короткого метру «Де кіно. Епізод 2» триває до 17 липня) шукати щасливий квиток не доведеться на голлівудських пагорбах.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло