Корпоративні облігації: яким компаніям в Україні може бути вигідний цей інструмент
Спецпроект
Трансформації бізнесу

Корпоративні облігації: яким компаніям в Україні може бути вигідний цей інструмент

Та на що слід звернути особливу увагу

Цей матеріал також доступний російською
Корпоративні облігації: яким компаніям в Україні може бути вигідний цей інструмент
Фото: pixabay.com

Корпоративні облігації стають затребуваним інструментом для тих українських компаній, яким потрібні кошти для розвитку. Чому це відбувається саме зараз? Як вважає Антон Дядюра, генеральний директор лізингової компанії «ЭСКА Капітал», на це є декілька причин.

Переваги корпоративних облігацій

Проблеми з кредитуванням. Це по-перше. Українські банки досі не задовольняють потреби бізнесу у довгостроковому фінансуванні. Легше вкластися в депозитні сертифікати НБУ чи ОВДП. Причини можливо перелічувати довго – від політики НБУ, яка не заохочує кредитування бізнесу, до законодавчої та судової системи.

Труднощі з випуском акцій. Багатьом компаніям цей спосіб залучення капіталу просто не по кишені. Розміщувати їх доведеться швидше за все на зарубіжних майданчиках, адже український фондовий ринок практично мертвий. Тому доводиться виходити, скажімо, на Варшавську фондову біржу. Але це поодинокі випадки.

По-третє, має місце потенційна готовність інвесторів вкладати вільні гроші в нові інструменти. Звичайно, не всі це усвідомили, але старі інструменти не працюють так добре, як раніше. Ставки за депозитами в більшості банків нижче інфляції (минулого року індекс склав 13,7%), і вони продовжують падати. Падає в ціні також нерухомість і інші матеріальні цінності. Вільні гроші повинні працювати, водночас розрахунки НБУ показують, що приблизно 300 млрд готівки українці зберігають «під матрацом».

Можна сказати, що корпоративні облігації є відповіддю на вищевказані фактори. Для малого бізнесу це все-таки занадто дорогий інструмент. Середньому вже цілком під силу зробити порівняно невеликий випуск на 20-100 млн грн. Для того, щоб залучити інвестора, ставки повинні бути більше відсотків по ОВДП. Останнім часом вони складали 14,5-16,5% залежно від терміну розміщення.

Відсотки за українськими корпоративними бондами сягають 18-20%. Звичайно, ця цифра буде не під силу компанії, що стартує з нуля. Але до випуску бондів вдаються стало працюючі компанії, які планують розширення. Наприклад, необхідно побудувати елеватор, оновити виробництво тощо. Це можуть бути банки, лізингові компанії, енергетичні підприємства, аграрні компанії і т. ін.

У будь-якому випадку залучення грошей за допомогою корпоративних бондів обійдеться дешевше. Компанія диверсифікує джерела запозичення і отримує довгі гроші, необхідні для стабільного зростання. Ще один виграшний момент – надійний доступ до ресурсів. Банки швидко зупиняють кредитування за найменшими ознаками кризи.

Особливості процедури випуску корпоративних цінних паперів

Перевірка під мікроскопом. Для того щоб розмістити цінні папери, компанії необхідно буде пройти перевірку з боку регулятора – Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Перевірка буде вибагливою. За минулі три роки фондовий ринок України був очищений від сумнівних паперів і, зрозуміло, регулятор вкрай не зацікавлений у появі на ньому шахраїв. Отже потрібно бути готовим, що тебе розглядатимуть, як то кажуть, «під мікроскопом». Перевіряється реноме аудиторської компанії, яка проводила оцінку емітента. Перевіряється наскільки надана звітність відповідає дійсності, чи дозволяють фінансові потоки обслуговувати борг тощо.

Витрати, пов'язані з випуском. Це фіксована сукупність адміністративних зусиль і коштів. Вони лягають на загальну суму випуску, отже, чим більше обсяг емісії, тим дешевше вона обходиться компанії. У цьому сенсі великий бізнес має перевагу перед середнім. Ще одна його перевага – можливість залучити для розміщення облігацій інвестиційні банки.

Інформаційна підтримка. Проте для будь-якої компанії в Україні випуск облігацій – досить складна справа. Найбільша помилка – недооцінка інформаційної підтримки. Серед приватних інвесторів, які складають вагому долю позичальників, інструмент цей поки що не можна назвати масовим. Необхідно пояснювати, що НКЦПФР наразі дуже зацікавлена у перезапуску ринку корпоративних облігацій. Що на підході прийняття закону №7055 «Про ринки капіталу та регульовані ринки», спрямованого на захист прав інвесторів. Що корпоративні облігації входять до переліку активів для забезпечення резервів страхових компаній. Що це надійний інструмент. І так далі.

Держава і всі учасники ринку мають усвідомити, що внутрішні інвестиції вкрай необхідні, аби український бізнес став сильним і конкурентним. Необхідно робити більше випусків. Тоді з'являться історії успіху. І зросте інтерес інвесторів до сегменту корпоративних облігацій, а українські гроші почнуть працювати на українську економіку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті