Державний аукціон: 7 міфів, що заважають вигідно купувати та орендувати майно

Державний аукціон: 7 міфів, що заважають вигідно купувати та орендувати майно

І чим такі угоди корисні бізнесу

Державний аукціон: 7 міфів, що заважають вигідно купувати та орендувати майно
Фото: pixabay

З 2016 року в Україні будь-хто може купити державне майно через систему електронних торгів «Прозорро.Продажі». За п'ять років відбулося 352 000 аукціонів, завдяки яким до бюджету надійшло 35 млрд грн доходу. Проте бізнес та звичайні громадяни досі мало знають про торги та лоти, які продаються. Тому навколо них існує багато стереотипів: «А хіба там не все для своїх?», «Навіщо взагалі комусь купувати старий завод?», «Чи можу я купити авто для себе в держави?» Артур Гребєнников, керівник торговельного майданчика «Аукціони.Prom», розповів Mind про 7 найпоширеніших міфів щодо онлайн-аукціонів, які заважають вигідно купувати чи орендувати державне майно.

1. Держава продає та здає лише дорогі активи, тому «пересічним громадянам» нема чого шукати на аукціонах.

Насправді, серед лотів можна знайти й автівки з пробігом, меблі та техніку, деякі предмети колекціонування, орендувати приміщення під кав'ярню або склад, офіс тощо. Є велика кількість лотів, вартість яких менше 1000 грн. До того ж ці об’єкти розташовані по всій Україні, тому стежити за аукціонами доцільно навіть мешканцям невеликих містечок та селищ, де ціни, звичайно ж, значно нижчі, ніж у столиці.

2. Щоб купити або орендувати майно держави або комунальних установ, потрібно бути великою компанією.

Брати участь в аукціонах можуть усі: юридичні особи, ФОПи та фізичні особи – тобто звичайні люди. Для цього потрібно зробити три кроки: знайти потрібне майно, зареєструватися на одному з авторизованих майданчиків, сплатити необхідні внески (реєстраційний та гарантійний). Коли будете обирати, на якому з 40 акредитованих майданчиків працювати, зверніть увагу на зручність у користуванні та обов'язково поговоріть із менеджерами, які супроводжуватимуть вас та допомагатимуть розбиратися  в усіх тонкощах аукціонів.

3. Потрібно зібрати купу довідок, щоб стати новим власником державного майна.

Для того щоб брати участь у відкритих електронних аукціонах, фізичним особам потрібно в онлайн-кабінет додати лише скан-копію чи фотографії паспорту та ідентифікаційного коду. А юридичним особам будь-якої форми власності – код  ЄДРПОУ та установчі документи.

Тільки для деяких видів лотів є додаткові умови для допуску до торгів. Наприклад, потрібно мати ліцензію на видобуток корисних копалин, щоб брати участь в аукціонах на дозволи використання надр. Але в зацікавлених компаній, зазвичай, ці документи також вже є, і нових довідок збирати не потрібно.

Державне майно не зможуть купити чи орендувати особи, пов'язані з Росією; компанії з інвестиціями з офшорів без прозорої структури власності: особи, проти яких застосовано санкції.

4. Тому, хто ніколи не брав участь в аукціонах, знадобляться роки, щоб розібратися в системі.

Особливість онлайн-аукціонів із продажу або оренди державного майна полягає в тому, що вам не потрібно розбиратися в системі «Прозорро.Продажі» самостійно. Доступ до торгів відбувається через спеціалізовані майданчики, які зацікавлені в тому, щоб користувачам було зручно ними користуватися.

У більшості майданчиків є детальні інструкції, відеокурси про те, як брати участь та перемагати в аукціонах. Також допомагають і менеджери, які розповідають про тонкощі кожного кроку в торгах та відповідають на всі запитання користувачів. Тож важливо вибрати зручний для себе інтерфейс. А ще варто звернути увагу на додаткові можливості майданчиків. Наприклад, тренажер, де все відбувається, як у справжніх торгах, допоможе зрозуміти, як працює система, і навчитися набагато легше.

5. Все потрібне вже давно розпродали, тому немає сенсу стежити за появою нових лотів.

З 2020 року державні та комунальні підприємства за законом зобов'язані здавати в оренду свої приміщення саме через аукціони. Щодня у «Прозорро.Продажі» з'являється близько 90 нових лотів по всій країні, тобто за місяць їх вже близько 3000. І кожен з них – це можливість для розвитку або створення бізнесу та поповнення державного бюджету.

Згодом їхня кількість зростатиме ще більше, адже постійно додаються нові напрями. Спочатку на онлайн-аукціонах продавали лише майно банків-банкрутів. А тепер тут і приватизація, і оренда нерухомості та вагонів «Укрзалізниці», продаж деревини та дозволів на видобування надр – і ще багато інших лотів.

6. Майно продають «своїм людям», а я там нікого не знаю, тому виграти аукціони не зможу.

Система державних аукціонів створювалася для боротьби з корупцією під час продажу та оренди державного майна. Вона діє за принципом «всі бачать усеќ. Тобто будь-хто може зайти в «Прозорро.Продажі» і побачити інформацію про всі лоти й дати аукціонів. Це забезпечує рівний доступ до торгів для кожного. А також сприяє прозорості та контролю з боку громадськості, підвищує конкуренцію та допомагає державі встановити ринкові ціни, а отже, залучити більше коштів. 

Раніше державні торги проходили за зачиненими дверима у владних кабінетах і отримати туди доступ справді могли лише поінформовані люди. Тепер державне майно продають або здають в оренду виключно через «Прозорро.Продажі». Загалом до системи під'єднано понад 40 різних онлайн-майданчиків. Правила для всіх однакові, й перемагає в аукціонах той, хто запропонує найвищу ціну, а не той, у кого є потрібні знайомства. Електронний аукціон відбувається одночасно на всіх майданчиках. Участь у ньому автоматично беруть усі, хто надавав свої ставки через будь-який із під’єднаних майданчиків. Торги відбуваються анонімно, а імена учасників відкриваються вже після завершення аукціону. Це все допомагає унеможливити корупцію чи вплив «зв'язків».

7. На онлайн-аукціонах висока конкуренція, тому важко їх виграти.

2020 року в середньому на 1 лот претендували 2–3 покупці, бо не так багато підприємців знають про можливість купувати або орендувати державне майно через систему «Прозорро.Продажі». Звичайно, купити приміщення в центрі великого міста з’явиться більше охочих, ніж корівню в селі. Але загалом конкуренція ще не дуже велика. І тому саме зараз найкращий час, щоб почати купувати та орендувати в держави. Бо є чимала кількість аукціонів, на які взагалі приходить лише один учасник зі своєю пропозицією ціни – і він автоматично перемагає в торгах.

А міфи та побоювання обмежують можливості звичайних громадян та підприємців, які вони могли б отримати від участі в аукціонах. Адже система «Прозорро.Продажі» може стати додатковим джерелом для пошуку й ресурсів, і натхнення для створення власної справи та добробуту. Заради цього варто позбавлятися страхів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло