Під наглядом: на чому зосередяться конкурентні відомства незабаром
І як це вплине на бізнес

24 лютого Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) провела 3-й відкритий день конкуренції. У заходах ОЕСР можуть брати участь лише члени чи кандидати ОЕСР, проте цього разу двері в онлайн-кімнати відкрили для всіх охочих із можливістю ставити питання. Спікерами виступили представники Європейської комісії, керівники конкурентних відомств Великобританії, Іспанії, Португалії, Німеччини, США, а також науковці та імениті практики у цій сфері.
Чому результати обговорення важливі, на яких ринках зараз зосереджені конкурентні відомства та чого очікувати в майбутньому, розповіли Mind партнер-засновник Arzinger, партнер практики антимонопольного та конкурентного права, заслужений юрист України, адвокат, д.ю.н. Сергій Шкляр і юрист компанії Світлана Гаркуша.
Результатом зміни фокусу може бути нове регулювання, перегляд підходів у розслідуваннях. Якщо бізнес не зреагує на відповідні зміни, то може потрапити під санкції конкурентних відомств.
Екологічна стійкість та конкуренція. Обговорили як конкурентне правозастосування може забезпечити екологічну стійкість. П'єр Регібо (Pierre Régibeau), головний економіст генерального директорату з питань конкуренції в Єврокомісії, вважає, що:
- зловживання монопольним положенням не характерне для екологічної сфери;
- узгоджені дії характерні, проте ефективність для споживачів може нівелювати негативні наслідки для конкуренції;
- екологічна політика не матиме суттєвого впливу на зміну підходів до концентрацій.
Державна допомога є інструментом для забезпечення екологічної стійкості
Проблемою конкурентного правозастосування в екологічній сфері є визначення економічної ефективності. В екологічній сфері продукти та послуги мають ефект не лише на безпосередніх споживачів, а на громадян загалом. Наприклад, високі ціни на екологічні продукти ущемляють фінансові інтереси споживачів, але позитивно впливають на здоров'я.
Усунення з ринку компанії, яка забруднює навколишнє середовище, ущемляє інтереси цієї компанії, але позитивно впливає на інших осіб. В інших сферах такі наслідки є порушенням, проте в екологічній сфері конкурентні відомства мають оцінювати все в сукупності.
Проблемні питання конкуренції на ринках цифрових екосистем. Проблема цифрових ринків – висока концентрація. Facebook, Google, Amazon розширюють свої платформи та впроваджують алгоритми для утримання споживачів. Новим компанія складно конкурувати з такими гігантами.
Задля захисту інтересів споживачів пропонується застосувати теорію шкоди. Наприклад, незгода споживача з обробленням та використанням його персональної активності на платформі закриває йому доступ до платформи. Приватність споживача порушена.
Бар'єри для вступу на цифрові ринки мають знизитися – це задача конкурентних відомств. Єврокомісія вже розробила акт щодо регулювання цифрових ринків.
Конкурентна політика в умовах відновлення економіки
Олів'є Герсен (Olivier Guersent), генеральний директор з питань конкуренції Єврокомісії, розповів про відновлення економіки шляхом державної допомоги. Німеччина, Франція та Італія – на першому місці серед держав – членів ЄС, які активно використовують цей інструмент для відновлення економіки під час пандемії. Наразі в планах Єврокомісії:
- аналіз порушень, вчинених поза ЄС, але з наслідками в Євросоюзі;
- ринок інновацій (фармацевтика, атомна енергія);
- державна допомога в екологічній сфері.
Маргарида Матос Роза (Margarida Matos Rosa), президент конкурентного відомства Португалії, зазначила, що відновлення економіки здійснюється не лише шляхом фінансової допомоги. У Португалії цьому сприяють реформи на ринку праці та телекомунікацій. Порушниками виступили оператори зв'язку: за підвищення цін і за відмову від конкуренції на ринку реклами. Конкурентне відомство також виявило узгоджені дії на ринку праці між футбольний клубом і футбольною лігою у вигляді зобов'язання не наймати футболістів у яких закінчився контракт.
Особистими поглядами поділився Андреас Мундт (Andreas Mundt), президент конкурентного відомства Німеччини. Він спокійний щодо узгоджених дій конкурентів, але занепокоєний концентраціями – бо це про майбутнє. Наразі, конкурентне відомство Німеччини бореться із зловживанням на цифрових ринках. У січні 2021 року внесені зміни до законодавства щодо цих зловживань, і скоро ми почуємо про результати.
Про плани конкурентного відомства Іспанії розповіла його президент Кані Фернандес (Cani Fernández): у 2020-2021 роках просувати цифрові ринки, а з 2021 по 2022 рік зосередитися на концентраціях. Наразі проводяться дослідження конкуренції на ринку праці, онлайн реклами. Виявлено змову між фармацевтичними компаніями у вигляді розподілу ринків. Також фокус відомства на публічних закупівлях, у планах провести тренінги для державних органів за цією тематикою.
Ребекка Келлі Слоутер (Rebecca Kelly Slaughter), голова Федеральної торгової комісії США, розповіла про адвокатування на ринках праці та концентрацій. На ринку праці іде моніторинг координації поведінки, особливо в секторі охорони здоров'я. Найчастіше змовляються щодо рівня заробітної плати працівникам. У концентраціях додатково оцінюють вигоди, які компанії можуть отримати у зв'язку з пандемією. Наприклад, чи мала б місце така концентрація до спалаху коронавірусу.
Конкурентний ефект від зупинення концентрацій при M&A
Зосередження ринків у руках великих компаній мало наслідком появу нового інструменту в конкурентних відомствах – переоцінку концентрації, дозвіл на яку вже наданий. Такий підхід турбує бізнес, бо створює правову невизначеність. Вчора тобі дали дозвіл, а завтра передумали й забрали.
Крістіна Каффарра (Cristina Caffarra), віцепрезидент консалтингової компанії Charles River Associates, розповіла про зміну фокусу в концентраціях від завищених цін до інновацій та поділилася поглядом, що за 20-річний досвід вона не зустрічала концентрації, в якій проконкурентний ефект продемонстрували на належному рівні.
Проблема концентрацій – вони є там, де можна було б обмежтися договірними відносинами. Так, концентрації вбивають інновації: стартапи мріють, щоб їх купила крупна компанія, а крупні компанії, коли бачать потенційного конкурента – поглинають його. Задача конкурентних відомств – обмежити цю опцію.
Чого очікувати?
Глобальне потепління та пандемія зміщують фокус конкурентних відомств у бік екологічних продуктів, фармацевтики, телекомунікацій, цифрових ринків, ринків, на яких присутні інновації та стартапи. Інтернет-платформи, мають переглянути свої політики, умови користування платформами на наявність обмежень прав споживачів чи бар'єрів для доступу на цей ринок інших компаній. За кордоном фокус також на ринку праці, під прицілом рекрутерські агентства та асоціації – в Україні такий сценарій також можливий.
АМКУ орієнтується на закордонні практики, та не виключно, що справи у зазначених сферах скоро з'являться й у нас.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.