Будьте здорові: як працюватимуть е-лікарняні

Будьте здорові: як працюватимуть е-лікарняні

І як їх оформлювати підприємствам

Будьте здорові: як працюватимуть е-лікарняні
Фото: depositphotos

З метою  спрощення роботи бізнесу з документами, прискорення нарахування матеріальної допомоги, зменшення ризиків щодо видачі липових лікарняних з 1 жовтня 2021 року запровадили електронний листок непрацездатності. Раніше в МОЗ наголошували, що не всі лікарі готові працювати в електронному режимі та запровадження нової системи довелося відкласти на місяць. Як е-лікарняний діятиме та що про новий документ потрібно знати бізнесу, розповів Mind керуючий партнер АО «Діксі Лекс» Вадим Заворітний.

Відтепер, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності, працівнику не потрібно нести паперовий «лікарняний» на роботу. Роботодавець бачитиме його в особистому електронному кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (ПФУ). Формує та веде Електронний реєстр листків непрацездатності Пенсійний фонд України, він же і є володільцем даних.

Як відтепер «відкрити і закрити лікарняний»?

Працівнику, як і раніше, необхідно звернутися до лікаря, тобто прийти на огляд. Лікар створює електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків і завіряє його кваліфікованим електронним підписом, після чого пацієнт отримує відповідне повідомлення від застосунку E-health. Надалі виписаний лікарем висновок за декілька секунд потрапляє до реєстру ПФУ. Пошукова система Пенсійного фонду самостійно шукає пацієнта та визначає, чи перебуває він у реєстрі застрахованих осіб.

У тому разі, якщо пацієнт офіційно не працює, е-лікарняний не формується, відповідно виплати не нараховуються. Якщо ж система знаходить пацієнта – е-лікарняний створюється автоматично, і в подальшому він же є підставою для здійснення виплат з боку Фонду соціального страхування. Отже, людський фактор спрацьовує лише на етапі формування медичного висновку.

Окрім того, про формування е-лікарняного працівник також отримує повідомлення від ПФУ на мобільний телефон. До того ж працівнику не потрібно роздрукований е-лікарняний подавати роботодавцю. Достатньо лише повідомити роботодавця в будь-який зручний спосіб про формування лікарем медичного висновку про тимчасову непрацездатність.

Страхувальник та застрахована особа можуть побачити е-лікарняний безпосередньо в день створення на вебпорталі електронних послуг ПФУ. При чому роботодавець може отримати інформацію лише за ідентифікаційним кодом працівника. Крім того, щоб дізнатися, чи закритий листок непрацездатності, роботодавець має стежити за актуальною інформацією в кабінеті страхувальника.

Також у роботодавця та працівника існує можливість отримати інформацію в паперовій формі за усним зверненням до територіальних органів ПФУ у вигляді витягу з реєстру. Підставою призначення матеріального забезпечення за е-лікарняним є закриття е-лікарняного, а в разі вагітності та пологів – відкриття е-лікарняного.
Варто наголосити, що роботодавець не матиме доступу до даних  діагнозу працівника.

У разі повторного звернення пацієнта, зокрема й коли він продовжує хворіти, лікар формує новий медичний висновок про тимчасову непрацездатність із закритою датою. Якщо в перший візит лікар припускає, що пацієнт буде хворіти 3 дні – він формує висновок на таку кількість днів, якщо п’ять – відповідно на 5 днів. Однак кількість днів е-лікарняного не має перевищувати періоду, законодавчо дозволеного для перебування на листку тимчасової непрацездатності.

Коли пацієнт видужав, йому не обов’язково йти до лікаря на прийом – достатньо в телефонному режимі повідомити про одужання. Тобто остання дата, вказана в медичному висновку, і буде датою автоматичного закриття е-лікарняного. До речі, пацієнт також може перевірити свій медичний висновок про тимчасову непрацездатність через застосунок «ДІЯ».

Слід звернути увагу, що формування медичних висновків здійснюють тільки лікуючі лікарі. Формувати медичні висновки не мають право: лікарі центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (галузь медицини, яка здійснює надання допомоги постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій), станцій переливання крові, закладів судово-медичної експертизи, бальнеологічних лікарень, грязелікарень, косметологічних і курортних поліклінік; лікуючі лікарі суб'єктів господарювання всіх форм власності при косметологічних втручаннях без медичних показань.

Як роботодавцю здійснити оплату е-лікарняного листа?

Як уже зазначалось вище – у разі закриття  е-лікарняного (а у разі вагітності та пологів – при відкритті е-лікарняного) працівником у роботодавця виникає підстава для призначення матеріального забезпечення за е-лікарняним. У цьому випадку кадрова служба здійснює перевірку страхового стажу працівника та надає інформацію про нього та кількість днів, які підлягають оплаті за рахунок роботодавця та фонду.

Рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення приймає комісія (або уповноважена особа) із соціального страхування на підприємстві, після чого передає його до бухгалтерії. У цьому рішенні зазначається загальна кількість днів для оплати, зокрема за рахунок Фонду соціального страхування. На підставі е-лікарняного (чи його паперової роздруківки) та рішення комісії (або уповноваженої особи) із соціального страхування бухгалтерія проводить нарахування лікарняних (декретні) і протягом п’яти робочих днів оформляє заяву-розрахунок та подає її до відділення Фонду соціального страхування за місцем обліку.

Які труднощі вже виникають?

Насамперед, це форс-мажорні обставини: з будь-яких причин зник доступ до мережі Інтернет або відбулося тривале відключення електропостачання в разі негоди, з технічних причин тощо.

Виписати медичний висновок тимчасової непрацездатності заднім числом лікар не може. У такому разі законодавством передбачено, що відповідні записи вносять тоді, коли з’явилася технічна можливість. А що робити, якщо ці обставини тривають декілька днів? Питання залишається відкритим.

Окрім того, за період тестування було виявлено багато неточностей в анкетних даних пацієнтів, а саме помилки в іменах та прізвищах, ідентифікаційних кодах тощо. Цікаво й те, що багато людей дізналися, що вони насправді працевлаштовані неофіційно.

Також наразі ситуація з механізмом оплати е-лікарняних для сумісників не врегульована на законодавчому рівні. Адже відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» сумісникам призначається матеріальне забезпечення на підставі копії листка непрацездатності, яка засвідчена керівником за основним місцем роботи і печаткою. Однак у чинних нормативних актах немає ані слова щодо процедури виконання такої вимоги вищезазначеного закону в разі видачі працівнику е-лікарняного.

Тож намагатимемося не хворіти!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло