Святковий шопінг: як захистити свої гроші від кібершахраїв
Про три головні правила для вдалих покупок

Під Новий рік всі думки про головне: завершити робочі справи, підготувати подарунки рідним та налаштуватися на перепочинок. Так само як ми активізуємось у пошуку подарунків, активнішими стають і кібершахраї. Передсвяткова ейфорія та можлива неуважність роблять нас вразливими до оман в онлайні. Як захистити свої кошти від шахраїв під час святкового шопінгу розповів Mind заступник директора з питань безпеки національного платіжного сервісу UAPAY Сергій Досенко.
Згідно з даними опитування OLX за літо 2021 року, кожен сьомий українець втрачав гроші через фішинг. У більшості випадків йдеться про підроблені платіжні форми, що розсилаються в месенджерах – Viber, Telegram та інших.
Торгівля в інтернеті, звісно, відрізняється від вуличної, проте правила безпеки схожі до тих, яких ми дотримуємося у ТРЦ чи при купівлі на ринку – про них нижче.
Правило перше: здоровий глузд – наше все
У передсвятковий період шахраї стають більш винахідливими. Тут і підробні сайти, і фейкові магазини в Instagram з тисячами дописувачів, і махінації з функціями оплати. Платіжні оператори роблять все, аби убезпечити користувачів, активізують пильність на свята. Працюють системи скорингу, оцінки надійності інтернет-магазинів, репутації. Але й вам раджу тримати голову холодною.
До свят ми часто плануємо купівлю мрій та значні витрати на техніку, одяг, сімейні покупки. Ви навряд станете купувати коштовний товар у підвалі, без світла та у продавця, що не викликає довіри.
Так і тут. Щоб купівля вдалася, зважайте на ці пункти:
- Ціна – якщо товар на сайті коштує значно менше середньої по ринку, це привід замислитися – чому так?
- Адреса сайту – шукайте захищений профіль https та надійні домени *.ua, *.com, *.org.
- Контент сайту – тексти, фото, оформлення, наявність інформації про компанію.
- Відгуки – читайте, що пишуть про сайт у соцмережах, у Google. Запитуйте у знайомих про їхній досвід.
Правило друге: будьте пильні та обережні
Тут мова про ваші гроші та персональні дані: користуйтесь тільки відомими платіжними сервісами та дивіться, які дані та куди вносите при оплаті. З усіх питань звертайтесь до служб підтримки платіжного сервісу – вони, як правило, працюють 24/7.
Пам’ятайте, що перед купівлею ви завжди можете перевірити реєстраційні дані підприємства, історію, дізнатися про засновника. Скористайтесь відкритими сервісами Мін’юсту або платформами на кшталт Youcontrol.
Можна також зробити так звану «пробну купівлю» – пройти весь шлях замовлення на сайті, оцінити свій комфорт і потім вже перейти до оплати.
Правило третє: перевіряйте двічі, а краще тричі
Це стосується як платіжної інформації, особистих даних, так і власне подарунку.
Перед оплатою подивіться, чи правильно обрали потрібний розмір/колір/кількість. Перевірте номер поштового відділення, й ваша уважність збереже вам та продавцеві час – бажані подарунки приїдуть швидше.
Ще декілька загальних порад:
- Купуйте на вітчизняних сайтах. У разі чого – буде легше врегулювати ситуацію згідно з Законом України про електронну комерцію.
- Уникайте переказів на особисту картку при купівлі.
- Платіть лише коли підключені до захищеної Wi-Fi мережі та із захищеного пристрою.
Про ризики продавця
Важливо розуміти, що онлайн-продавець теж чимало ризикує, торгуючи онлайн. Це особливо актуально у роботі з накладеним платежем. Є випадки, коли товар псують при огляді, підмінюють.
Впевнений, що з часом будуть розвиватися нові формати страхування, аби убезпечити і продавця, і покупця від можливих ризиків.
Також постає питання перевірки покупця. Адже в Україні тільки набирає обертів ідентифікація за eSim. Тому визначати, хто саме замовляє щось онлайн, та як знайти цю людину у разі чого, проблематично.
Додам базові принципи, яких пропоную дотримуватися і покупцям, і продавцям при онлайн-взаємодії:
- чесність;
- взаємодопомога;
- підтримка;
- довіра.
І про майбутнє
Світовий ринок онлайн-платежів росте та пропонує все більше форматів захисту продавців та покупців.
Так, аналітичний центр TBWA Backslash у звіті Future of Finance 2021 пророкує стрімкий ріст інструментів біометрії – розпізнавання онлайн за обличчям, голосом, відбитком пальця. Росте доповнена реальність (AR), робота через чат ботів та інші інновації.
Змінюються й наші базові уявлення про гроші – все більшу вагу набирає комфорт. Ми відкрито говоримо про роль фінансів у житті, ту цінність, яку вони приносять – радість, добрі емоції, спокій. Змінюються формати споживання та купівельних звичок. У цьому багато викликів, а ще – багато можливостей. І ми відкриті до них і до нового 2022 року.
Добрих вам свят та гарних подарунків!
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.