У чергу до зброї: які жінки-спеціалісти мають стати на військовий облік

У чергу до зброї: які жінки-спеціалісти мають стати на військовий облік

І кого і як штрафуватиме Міноборони за порушення цієї норми

У чергу до зброї: які жінки-спеціалісти мають стати на військовий облік
Фото: depositphotos

Міністерство оборони України 17 грудня 2021 року видало наказ, згідно з яким українки мають стати на військовий облік. Документом пердбачено чіткий перелік професій, яких стосується ця норма. Крім того, затверджено й інші вимоги, зокрема до роботодавців. Що саме передбачено в документі та кого він стосуватиметься, розповіла Mind адвокатка АО «Елегіт» Марія Рокотян

Зміни до законодавства щодо обов’язку жінок стати на військовий облік викликали чималий резонанс у суспільстві та активно обговорюються вже не перший тиждень. Однак такий облік не є чимось новим, а жінки, які мають фах, споріднений із військовою спеціальністю, були зобов’язані стати на військовий облік і раніше.

Ще у квітні 2021 року набув чинності закон про внесення змін до деяких нормативних актів, метою якого було удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку.

Зокрема, до закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» було внесено зміни, згідно з якими перелік спеціальностей та/або професій, після одержання яких жінки зобов’язані стати на військовий облік, має затверджуватися Міністерством оборони. Раніше такий перелік затверджувався Кабінетом Міністрів України.

Парламент обґрунтував зміни необхідністю удосконалення організаційних і правових засад комплектування Збройних Сил України та інших утворених військових формувань високопрофесійним особовим складом як у мирний час, так і в особливий період (який діє в Україні з березня 2014 року).

Що врегулювало Міноборони?

17 грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони України, яким затверджено перелік спеціальностей та/або професій, споріднених із відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки зобов’язані стати на військовий облік.

Цим наказом перелік відповідних спеціальностей було значно розширено. Наразі до нього входять 35 спеціальностей, зокрема, менеджмент, журналістика, психологія, музичне мистецтво, право, банківська справа тощо.

Згідно із законом жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави лише у воєнний час. Отже, перебування на військовому обліку не означає обов’язковий призов та проходження жінками військової служби. Як і раніше, у мирний час така служба може нестися жінками лише добровільно (за контрактом).

Відтепер від жінок віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність, внесену до визначеного Міноборони переліку, вимагається до кінця 2022 року стати на військовий облік, з’явившись до центру комплектування (колишнього військкомату) за місцем їх реєстрації. Окрім подачі документів, постановка на облік передбачає проведення медичного огляду комісією лікарів.

Що документ вимагає від роботодавців?

Роботодавці при прийнятті на роботу жінок на відповідну посаду мають проконтролювати наявність документів про перебування на військовому обліку. А жінкам, які вже працюють на відповідних посадах, роботодавець зобов’язаний повідомити про їхній обов’язок стати на військовий облік.

Зміни не стосуються жінок, які працюють за цивільно-правовими угодами, та роботодавців, які є фізичними особами – підприємцями.

Які штрафи за порушення нових норм?

Серед інших нововведень, посилено відповідальність за порушення правил військового обліку.
Так, за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку передбачено накладення штрафу від 530 до 850 грн. Повторне протягом року вчинення порушення, а також вчинення такого порушення в особливий період, передбачає накладення штрафу від 850 до 1700 грн.

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, передбачено накладення штрафу на громадян від 1700 до 3400 грн і на посадових осіб від 3400 до 5100 гривень. Повторне протягом року вчинення порушення, а також вчинення такого порушення в особливий період, передбачає накладення штрафу на громадян від 3400 до 5100 грн і на посадових осіб від 5100 до 8500 грн.

Притягнення військовозобов’язаних та посадових осіб компаній-роботодавців до відповідальності передбачається лише з 1 січня 2023 року.

Незважаючи на численні роз’яснення Міноборони України щодо суті змін, багато хто продовжує сприймати їх вкрай негативно.

На сайті Офісу Президента України зареєстровано електронну петицію щодо скасування Наказу № 313, яка за декілька днів набрала 25 000 голосів, необхідних для її розгляду. Президент України, хоч і не зобов’язаний виконувати вимоги петиції (що, до речі, виходить за межі його компетенції), але має на них відреагувати.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло