ДНК злочинів: навіщо Україні реєстр геномної інформації людини

ДНК злочинів: навіщо Україні реєстр геномної інформації людини

І як він допоможе розкривати злочини, зокрема воєнні

ДНК злочинів: навіщо Україні реєстр геномної інформації людини
Фото: depositphotos.com

Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» (законопроєкт №4265), яким регулюється створення та функціонування своєрідного реєстру ДНК. Наразі документ очікує підпису Президента України. Що саме передбачає закон і як він вплине на розкриття, зокрема, воєнних злочинів рашистів в Україні, розповіла Mind адвокатка, юристка ЮК MORIS Анастасія Цибулько.

Практика функціонування реєстрів із геномною інформацією досить поширена та вже довела свою ефективність у багатьох розвинених країнах.

Як працює реєстр ДНК у Великій Британії?

До прикладу візьмемо Велику Британію та Сполучені Штати Америки, досвід яких було запозичено для створення національної бази даних.

Найбільшою базою геномної інформації у світі наразі володіє Велика Британія, у якій станом на кінець 2022 року містилося близько 10% даних ДНК від всього населення Сполученого Королівства.

Незважаючи на невеликий відсоток, ці данні, зібрані в одному реєстрі, вже допомагають правоохоронцям оперативно встановлювати особу злочинців за допомогою даних з місця злочину. Так, за 2020–2021 роки 65,9% злочинів на території Великої Британії були розкриті за допомогою так званої бази ДНК.

Цей реєстр має розгалужену систему і декілька рівнів перевірки для вирішення питання подальшого збереження даних у системі задля досягнення компромісу із суспільством, оскільки при функціонуванні такого реєстру необхідно забезпечувати баланс між правами особи та боротьбою зі злочинністю.

Який досвід використання ДНК у США?

У Сполучених Штатах Америки база даних ДНК побудована за дещо іншим принципом. Вона бере свій початок з 2000 року і містить знеособлені зразки геномної інформації, відібрані криміналістами на місцях злочинів.

Під час затримання підозрюваного криміналісти відбирають необхідні зразки геномної інформації та порівнюють їх із даними, що містяться у федеральній базі даних. Таким чином, необхідність збереження окремого профайлу ідентифікованої особи відсутня.

Навіщо Україні власний реєстр геномної інформації людини?

В Україні реєстр геномної інформації людини буде створюватися з огляду на досвід інших країн, відтак геномна інформація, що буде розміщуватися у реєстрі, відповідно до положень законодавства, буде знеособленою.

Особливістю українського реєстру є те, що до реєстру вноситимуть не лише геномну інформацію з місць злочинів та осіб, що вчинили кримінальні правопорушення, а й зниклих безвісти осіб та невпізнаних трупів людей. З огляду на воєнний стан та сьогоденні реалії, до українського реєстру геномної інформації також вноситимуть дані військовослужбовців.

Таким чином, за успішного функціонування української автоматизованої інформаційно-пошукової системи реєстру геномної інформації, зважаючи на позитивний досвід функціонування «держави у смартфоні» та застосування електронних документів, Україна має всі шанси стати власницею найбільш повного реєстру геномної інформації у Європі.

Також варто зазначити, що питання забезпечення збереження інформації та запобігання витоку даних із державних реєстрів наразі є досить актуальним, проте сьогодні Україна ефективно адмініструє такі дані та оперативно реагує на будь-які спроби незаконного заволодіння інформацією.

Таким чином, зважаючи на розвиток інформаційних технологій та досвід зберігання значних обсягів інформації, маємо позитивні прогнози для існування та функціонування реєстру геномної інформації в Україні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло