ProZorro залишається прозорим: що насправді змінилось в аукціонах

ProZorro залишається прозорим: що насправді змінилось в аукціонах

Кількість етапів проведення аукціонів зменшилась до одного на час воєнного стану. Як це працюватиме?

ProZorro залишається прозорим: що насправді змінилось в аукціонах

Кабінет Міністрів та Міністерство економіки заявили про те, що процедуру електронних торгів змінено. Відповідну постанову №1495 «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» уряд схвалив напередодні Нового року, 30 грудня 2022 року. Українська спільнота сприйняла це рішення негативно, оскільки почали з'являтися новини, що електронна система державних закупівель ProZorro припиняє свою роботу. Що сталось насправді, що могло Мінекономіки зробити не так та як працюватиме ProZorro, Mind розповів Олександр Нікітєнков, партнер ЮК «Праве Діло». 

Хибне тлумачення нового порядку проведення аукціонів

Кабінет Міністрів тимчасово скасував аукціони в системі ProZorro – рішення зумовлене відсутністю доступу всіх учасників торгів до системи під час аукціонів через обстріли енергосистеми. У постанові Кабміну закладено термін 6 місяців.

Скасування скасовано – мова йде тільки про зміни в порядку на час військового стану

Потрібно зрозуміти, що ProZorro не скасовували. Тимчасово відмінили аукціон у три етапи.


У системі є замовники, які виставляють тендер.  Відповідно до нього вони хочуть щось закупити, на подання пропозицій учасників дається близько 7 днів.

Навіть в умовах блекаутів можна підготувати пропозицію та подати її. Це залишилося в силі. Як і є замовники, що виставляли тендери. Надалі, коли учасник подає свою тендерну пропозицію – першу ціну, інші учасники подають також свої пропозиції. Цю первинну тендерну пропозицію ніхто не бачить. Виграє той, хто заявляє найменшу вартість.

Раніше було три етапи аукціону, протягом яких учасники заявляли ціну. У наступному раунді останнім заявку подавав той, хто дав найменшу ціну в попередньому раунді. Назви учасників аукціону також скриті. Після тендера перевіряються всі документи, приймаються оскарження у рамках закону та інше.

Чому проблема на часі?

На сьогодні складність у тому, що аукціон відбувається в конкретний час та онлайн. Тому якщо під час аукціону в когось пропадає світло та/або зв’язок, то він випадає з аукціону.

Під час війни проведення аукціонів спрощено

На сьогодні залишили лише один раунд для проведення аукціону. Тобто після закінчення періоду подання пропозицій у відкритих торгах одразу буде видно, хто які ціни запропонував. Одразу можна перевіряти документи та завершувати закупівлю.

Погоджуюсь з критиками цього рішення, адже потрібно було спочатку пояснити, чому це робиться, і після цього запровадити зміни. Зафіксувати звернення бізнесу, учасників аукціонів. Показати їх потребу. А зробили навпаки: коли тема набула хайпу, стейкхолдери системи почали пояснювати.

Постійні клієнти, що беруть участь у публічних закупівлях, з якими довелось поспілкуватись, зазначили, що таке рішення має сенс. Так, аукціон відбувається дуже швидко – один раунд приблизно за 4–6 хвилин. Тому якщо зникає світло чи інтернет у момент ставки, компанія може програти через технічну проблему. Вони таке рішення не підтримують на 100%, але розуміють, що для його прийняття є причини.

Як зміни впливають на прозорість проведення аукціонів

Зі свого досвіду, зазначу, що не впливає. ProZorro залишається прозорим. Корупційної складової я також не можу знайти. От якщо буде п'ять раундів – це буде краще чи гірше? А два?  Не зовсім зрозуміло, чому один раунд – це більша корупція.

Результат скасування цих трьох раундів: бізнес не торгуватиметься, держава закуповуватиме за більшими цінами. Але це також припущення. Його можна підтвердити чи ні за деякий проміжок часу. Наприклад, раніше я знав, що моя мінімальна маржинальність 7%, і я розумів, що маю три раунди, щоб знизити вартість, я міг виходити з маржинальністю 12% та знижуватися до 7%. То тепер, щоб перемогти, мені потрібно виходити з маржею 7–8% одразу.

Потрібно розуміти, що наразі процедура відкритих торгів є скороченою, в системі наразі багато торгів з особливостями, що відбуваються з одним учасником – аукціону немає (за інформацією від заступниці міністра економіки України Надії Бігун, з 14 000 відкритих торгів, які оголосили у грудні, майже 10 000 відбулись лише з одним учасником). Тому, теоретично, може бути таке, що зараз буде більше торгів з одним учасником за меншою ціною.

У самому документі також є неточності – строк дії нововведення складно зрозуміти неексперту. Також кількість учасників, що скаржиться на неможливість брати участь в аукціоні, критично мала до загальної кількості.

Ця зміна була б на часі у жовтні – листопаді, коли були масові відключення. А на сьогодні в багатьох є генератори, якісно працюють мобільні оператори та всі охочі мають можливість бути активними учасниками торгів. Звичайно, постанову та технічні зміни в систему не можна впровадити за тиждень, але зараз рішення виглядає для багатьох як таке, що не на часі.

Чи потрібно інтегрувати ProZorro в «Дію»

Сьогоднішня команда ProZorro може не допустити відкату прозорості. Сама спільнота фахівців навколо ProZorro є дуже сильною, тому роблю припущення, що електронна система державних закупівель працюватиме ефективно. Звісно, якщо у влади не буде якоїсь «незрозумілої політичної волі» з цього питання. Тому я не підтримую ідею, що ProZorro має займатись Міністерство цифрової трансформації.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло