Конфіскація активів рф: рік від початку цього процесу і його перші результати

Конфіскація активів рф: рік від початку цього процесу і його перші результати

Суд Уже розглянув 24 позови, перший аукціон відбудеться 10 серпня 2023 року

This text is also available in English
Конфіскація активів рф: рік від початку цього процесу і його перші результати
Деокупована Бородянка, Київська область
Фото: depositphotos

Конфіскація майна рф на користь України триває. Від першого судового позову минув рік, і ми вже маємо певні успіхи в цьому процесі. Яке майно вже набула Україна і які рішення ще очікують на виконання, розповіла Mind адвокатка VB PARTNERS Лілія Кузнець.

Після початку повномасштабного вторгнення активно лунають заклики до конфіскації коштів та майна рф на відбудову України.

З цією метою в законодавство України введено санкцію – стягнення активів в дохід держави. Такий механізм застосовується до осіб, які створили загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України або сприяють створенню такої загрози. Рішення про застосування санкції ухвалює Вищий антикорупційний суд за позовом Мін’юсту.

Перший позов про конфіскацію активів рф був поданий минулого року, 24 серпня. За рік суд розглянув 24 позови, ще три перебувають на розгляді.

Читайте також: 6800 росіян і 53 олігархи: як РНБОУ та Мін'юст конфіскують російські активи під час війни

До кого застосовано санкцію?

Процедура конфіскації активів резидентів рф була прийнята минулого року. В Законі України «Про санкції» чітко визначені підстави для стягнення активів, які зводяться в цілому до активної підтримки країни окупанта.

До таких дій належать: сплата податків у рф, заклики до агресії чи активна участь у ній, у тому числі шляхом участі в прийнятті рішень проти України.

Крім того, умовою застосування процедури є попереднє застосування до таких осіб санкції «блокування активів».

На сьогодні  ВАКС конфіскував активи:

  • громадських та політичних діячів рф (9 позовів);
  • представників бізнесу рф (7 позовів);
  • колаборантів (4 позови);
  • ректорів ВНЗ рф (3 позови);
  • блогерів-пропагандистів рф (1 позов).

Що конфісковано?

Конфіскації підлягають дві групи активів: 1) ті, що безпосередньо належать підсанкційним особам; 2) ті, щодо яких підсанкційні особи можуть вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження (тобто фактично їх контролюють).

Такий широкий підхід дозволяє ВАКС конфісковувати не лише активи, які безпосередньо належать підсанкційним особам, а й ті, що належать:

  • їхнім близьким родичам – членам подружжя, дітям (якщо не доведено наявність у них власних доходів для придбання активів);
  • юридичним особам, що ними контролюються.

У державну власність уже стягнуто:

  • частки в статутних капіталах 38 юридичних осіб;
  • 88,89% акцій в АТ «Перший інвестиційний банк»;
  • 1,44% акцій в ПАТ «Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках»;
  • 137 об’єктів нерухомого майна (квартири, будинки, паркомісця, інші нежитлові приміщення);
  • 16 земельних ділянок;
  • 28 транспортних засоби;
  • кошти на банківських рахунках у сумі щонайменше $2,1 млн;
  • 256 одиниць великогабаритної техніки (навантажувачі, КАМАЗи, ЗАЛи, причепи та ін.);
  • 537 історико-культурних та матеріальних цінностей, орієнтовна вартість яких становить 18 778 375 євро;
  • майно-продукція, передана ДП «Антонов» для реалізації програми випробування літака АН-140-100.

Читайте також: Конфіскація активів рф: змінено порядок реалізації рішень ВАКС

Яка доля конфіскованих активів?

Після набрання чинності рішенням про конфіскацію активів ВАКС направляє його до Кабінету Міністрів України, який визначає порядок і спосіб управління.

До 22 вересня уряд може визначити органом управління Фонд держмайна, АРМА, військові адміністрації, інші органи державної влади та/або держпідприємства. Після цієї дати рішення ВАКС автоматично направлятимуться до Фонду держмайна, який визначатиме спосіб управління конфіскованим майном.

Варто зазначити, що переважну більшість активів Кабінет Міністрів уже передав на управління у ФДМУ. Виняток становлять історико-культурні та матеріальні цінності, які передані Міністерству культури.

Загалом на виконання передано 15 рішень ВАКС. Фонд держмайна вже призначив перший приватизаційний аукціон, який відбудеться 10 серпня. Фонд реалізуватиме 100% статутного капіталу ТОВ «Інвестагро», конфіскованих у російського олігарха Шелкова.

Кошти від реалізації, на вимогу законодавства, напряму спрямовуватимуться до фонду ліквідації наслідків збройної агресії та використовуватимуться на відбудову України. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло