Кабмін спростив умови: деякі ФОП не платитимуть за держмайно, а ВПО можуть отримати соціальне житло
Що та для кого змінила урядова постанова

Днями Кабмін звільнив частину ФОПів від обов'язку сплачувати орендні платежі за державне майно. 7 травня відбулися чергові зміни до постанови від 27 травня 2022 року №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану». 8 травня вона набрала чинності. Про важливі моменти цих нововведень та їхній вплив на підприємців розповів Mind адвокат, керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько.
Читайте також: Закрити ФОП за 2 хвилини через «Дію»? Чому це досі неможливо
Отже, Кабмін звільнив фізосіб і ФОПів, призваних на військову службу, від обов’язку сплачувати за оренду державного та комунального майна. Підтвердити це можна повідомленням із копією військово-облікового або іншого документа, який підтверджує дату початку та/або закінчення проходження військової служби. Логічно, що після призову такі громадяни не можуть користуватися орендованим майном і сплачувати оренду.
Така пільга існувала до кінця 2022 року, далі строк дії закінчився, і весь цей час мобілізовані орендарі мали платити в повному обсязі. Тепер це рішення має допомогти військовим та їхнім родинам зменшити фінансовий тягар.
Також орендарі державного та комунального майна, яке розташоване на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, можуть за нього не платити. Списки таких населених пунктів динамічні та періодично переглядаються і змінюються Мінреінтеграції (наказ від 22 грудня 2022 року №309).
Читайте також: Вчасно виправити: яким має бути нове житло для ВПО
Комунальні підприємства зможуть допомогти з житлом для ВПО
Комунальні підприємства, які повністю або частково одержують кошти з місцевих бюджетів, можуть отримати в оренду держмайно без проведення аукціону, якщо мета такої оренди – зробити гуртожиток для внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, житло яких знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії.
Раніше таку можливість мали органи державної влади, органи місцевого самоврядування, державні установи, але не підприємства комунального сектору.
Спрощені умови діють на період дії воєнного стану та протягом 6 місяців після його припинення. Щоб отримати таке приміщення, потрібно подати заяву, копію статуту (положення) і копію документа, що підтверджує заснування комунального підприємства. Ціна такої оренди становитиме – 1 гривню за 1 кв. м площі.
А ось на аукціонах розмір стартової орендної плати становить 1% від балансової вартості такого об'єкта, але в разі попиту учасники пропонують ринкову вартість або навіть вище, що не підходить для соціального житла. До того ж через аукціони оренда держмайна відбувається чітко за положеннями закону, тому триває щонайменше місяць. Тому така зміна – це позитивний момент.
Головне, щоб підприємства не зловживали ініціативою, використовуючи приміщення, необхідне на папері для «соціальних потреб» з іншою метою.
Спрощення процедури має полегшити життя ВПО, адже з 2014 року максимальний рівень допомоги таким людям – це сплата певної суми, яка часто не покривала навіть суму сплати комунальних послуг, не кажучи вже про часткове відшкодування витраченої на оренду житла суми. З 2022 року відсоток тимчасово окупованих території зріс, а отже, і відсоток переміщених українців, тому й створення прихистку для переселенців стало відчутно гострішою потребою, і тоді роль держави в цьому питанні дещо посилилася.
Наприклад, Фонд держмайна надав приміщення для ВПО в рамках співпраці з комунальним закладом «Маріупольський міський соціальний гуртожиток». Але створення тимчасового прихистку насправді розв'язує проблему лише частково. ВПО, чиє житло пошкоджене чи зруйноване через бойові дії, але розташоване на підконтрольній Україні території, можуть скористатися програмою «єВідновлення» для його відбудови, однак це не підходить для ВПО – власників житла на непідконтрольній території чи в зоні бойових дій, вони позбавлені можливості повернутися додому. Але повністю забезпечити соціальним житлом велику кількість громадян Україна не може через брак коштів.
До весни 2024 року переміщені особи одержували щомісячно 2000 грн на дорослого та 3000 грн на дитину чи особу з інвалідністю, але через економію зараз більшість із них ці кошти не отримують.
Отже, напруженість серед населення зростає, і ця проблема потребує не тимчасових, а постійних рішень.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.