Економічне бронювання: який бізнес зможе скористатися таким привілеєм

Економічне бронювання: який бізнес зможе скористатися таким привілеєм

Законотворці пропонують три моделі для врегулювання цієї процедури

Економічне бронювання: який бізнес зможе скористатися таким привілеєм
Фото: pixabay

Днями у Верховній Раді народні обранці зареєстрували два законопроєкти, що передбачають розв'язання питання «економічного бронювання» – №11331 і №11332. Саме ці законопроєкти презентував на конференції «Свої.IT» один з їх авторів – народний депутат, голова підкомітету з питань взаємодії держави і бізнесу та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Ігор Марчук. Mind занотував основні тези його доповіді, щодо норм, які закладені в ці законопроєкти.

Ці законопроєкти стосуються не тільки розв'язання проблеми економічного бронювання, а й взагалі структурування промислової політики в країні. Зокрема документи закріплюють термінологію, наприклад, що таке «стратегічне підприємство», «стратегічна галузь» тощо. Адже якихось серйозних розрахунків, методологій, як це визначається, на сьогодні немає.

Цими законопроєктами ми розв'язуємо дві проблеми:

  1. Закладаємо засади для розвитку промислової політики.
  2. Впроваджуємо економічне бронювання.

Ні для кого не секрет, що, коли не працюватиме українська економіка, яка фінансує Сили оборони, нам важко буде боротися з ворогом. З ворогом, ВВП якого у понад 10 разів більше, ніж наш, з ворогом, кількість населення якого у 5-6 разів, а то й у 7 разів більше, ніж наше.

Тому функціонування економіки сьогодні є основним із пріоритетів.

Які моделі економічного бронювання пропонуються до розгляду?

Є три базові моделі. Ще, до речі, будуть зареєстровані два додаткові законопроєкти.

  • Перша модель – це модель розширеного військового збору в обсязі 20 000 грн, які роботодавець сплачує за свого співробітника. І тут важливо, що критерій стратегічності визначає не чиновник, а визначає сам роботодавець. Тому що на сьогодні в Україні практично кожне підприємство є стратегічним, адже кожне підприємство сплачує податки, фінансує наші збройні сили. Згідно з нашою моделлю, можна буде забронювати від 30% до 50% ключових співробітників.
    Чому 20 000 грн? Тому що це за статистикою середня заробітна плата, яка закладена в бюджет на 2024 рік.

Що ще важливо: бронюватися можна в будь-якій сфері, зокрема й у сфері IT, яка є одним із найпотужніших джерел експортної виручки. Обсяг реалізації в цій сфері приблизно $7 млрд, це надзвичайно потужні для нас фонди.

  • Друга модель – це модель бронювання на базі заробітної плати, від 35 000 грн і вище.
  • Третя модель – це мікс: 35 000 грн – для найманих працівників, юридичних осіб і 20 000 грн – для фізичних осіб – підприємців.

Звісно, ми налаштовані, розуміючи всю важливість нормальної діяльності економіки особливо в цих умовах, відстоювати цю ідею, промотувати її серед наших колег, народних депутатів. І я думаю, що ми зможемо знайти якийсь консенсус у рамках цих трьох моделей.

Бізнес має об’єднати зусилля для відстоювання своїх інтересів

Але є ще одна річ, на яку я б хотів звернути увагу. Деякі питання малого й середнього бізнесу не лежать у площині економічних питань, це політичні питання, тому що останній не є суб'єктом політики.

У нас є малі й середні підприємства, є безліч асоціацій і громадських об’єднань. Що потрібно останнім, щоб полегшити відстоювання своїх інтересів – це максимальна консолідація. Коли ви отримаєте політичну позицію, буде набагато легше просувати всі прогресивні ідеї, про які йдеться сьогодні.

Коли можуть поновити бронювання для IT-галузі?

Існує законодавчий процес – законопроєкти вже зареєстровані. Ми їх обговоримо на базі економічного комітету.
Проте зазначу, що не все залежить від останнього, адже ще необхідні зміни до податкового кодексу, а це інший комітет, комітет податкової політики.

Попри це в нас вистачить енергії та розуміння, щоб розв'язати цю проблему якомога швидше.

Ба більше, не тільки питання економічного бронювання є проблемою. На жаль, наявні навколо цього проблеми структурували колосальний чорний ринок бронювання. Це обсяги $800 млн і вище, які йдуть поза бюджетом.

Тому це додатковий стимул для того, щоб братися до законотворчого процесу. Всі налаштовані на розв'язання цього питання.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло