Адаптація ветеранів: яку допомогу може запропонувати бізнес
І як її бачать ті, хто повернувся з фронту
Кабінет Міністрів обіцяє підготувати до кінця цього року понад 3000 помічника ветеранів. Крім того, буде спрощено доступ до різноманітних сервісів, зокрема запроваджено мережу ветеранських просторів, де будуть надаватися юридична, соціальна й інформаційна підтримка. До того ж освітні центри при національних вишах допоможуть із навчанням нових професій. Разом з тим бізнес так само бере участь в адаптації своїх співробітників, що повернулися з фронту. Якої ж допомоги потребують ветерани та що вже зараз може зробити бізнес, розповіла Mind HR-директорка Mitgo Group в Україні Вікторія Федусенко.
Згідно з даними Українського ветеранського фонду, в Україні станом на 1 липня 2022 року налічувалося 438 834 учасники бойових дій. За заявою міністерки у справах ветеранів, кількість ветеранів, членів їхніх сімей і членів сімей загиблих військових може зрости до 4–5 мільйонів осіб впродовж наступних років.
Тож не дивно, що тема адаптації ветеранів усе частіше підіймається у суспільстві, адже їхня кількість за останні два з половиною роки значно зросла. Саме тому на сьогодні важливим є поступова зміна не лише ставлення українців до ветеранів, потреб ветеранів та їхніх близьких, а також ефективність інструментів ресоціалізації ветеранів російсько-української війни й подальшого працевлаштування з боку українського бізнесу.
Втім будемо відвертими – «домашню роботу» ми мали б почати робити ще 2014 року. А сьогодні маємо максимально оперативно налаштовувати робочі процеси й не тільки задля м'якої та ефективної адаптації ветеранів як у компаніях, так і суспільстві загалом.
Звісно нині існує державна підтримка у сфері зайнятості й вона передбачає різноманітні пільги:
- повернення на робоче місце, яке зберігається на час служби;
- використання чергової щорічної відпустки у зручний для ветерана час;
- надання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до трьох тижнів на рік у зручний для них час тощо.
Однак кожен роботодавець має максимально подбати про своїх співробітників-ветеранів, а по змозі – забезпечити роботою і нових.
Як бачать своє життя і діяльність ветерани?
Дослідження Українського ветеранського фонду свідчить, що проблема у працевлаштуванні, а отже, і адаптації до робочої діяльності – надважлива й посідає третє місце в потребах ветеранів у майбутньому.
Варто зазначити, що, згідно з відповідями респондентів цього дослідження з-поміж військовослужбовців, вони, окрім необхідності у працевлаштуванні (34,1%), потребуватимуть допомоги за такими напрямками як:
- зміцнення здоров’я (58%);
- житло (48,8%);
- освіта (нові знання) (30,2%);
- інвестиції у їхній бізнес (26,3%);
- допомога родині (23,3%);
- реінтеграція (11,3%).

Водночас абсолютна більшість опитаних військовослужбовців (51,3%) планують повернутися до своєї попередньої роботи або навчання після Перемоги.
16,6% – дали негативну відповідь, а для решти 32,1% було важко дати відповідь на це запитання.
А більш ніж половина (64,6%) з опитаних військовослужбовців хотіли б зайнятися власною справою, підприємництвом.

Тож на сьогодні ми вже бачимо чіткий запит від самих ветеранів і можемо кожен на своєму місці робити кроки для поліпшення їхнього працевлаштування та подальшої адаптації.
Що вже зараз може зробити кожен український бізнес?
- Створити певні стандарти та вимоги для адаптації робочих місць для роботи людей з інвалідністю, зокрема ветеранів.
- Розробити певні тренінги для співробітників компанії, аби вони також були залучені до адаптації ветеранів на робочих місцях і розуміли особливості роботи з ветеранами.
- Створити спеціальні програми для перекваліфікації у середині компаній.
- Провести курси або серію зустрічей від провідних підприємців країни про створення власного бізнесу.
- Створити ком'юніті менторів у середині компанії, які б могли вести та підтримувати ветеранів на шляху ресоціалізації.
- Нарешті найняти психолога до компанії або ж співпрацювати з центром, який зможете забезпечити цю потребу.
Ветерани зможуть себе реалізувати в будь-якій сфері, яка буде для них цікавою, адже сприймають працевлаштування, особистісний і кар’єрний розвиток як один із невіддільних елементів ресоціалізації, переходу від військової справи до цивільної та відновлення після участі в бойових діях. Головне допомогти та підтримати їх у цьому.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.