На кого і як вплине законопроєкт про оподаткування міжнародних посилок

На кого і як вплине законопроєкт про оподаткування міжнародних посилок

І чи справді слід очікувати «логістичного колапсу»

На кого і як вплине законопроєкт про оподаткування міжнародних посилок
Фото: depositphotos.com

У Верховній Раді закінчують підготовку законопроєкту про оподаткування міжнародних посилок вартістю до 150 євро. Відповідну ініціативу уряду зареєстрували ще в липні 2024 року, агрументуючи тим, що це дозволить закрити тіньову схему завезення товарів. Згодом на деякий час парламентарі поставили цю ідею на паузу, і от тепер знову до неї повернулись. До яких наслідків призведе ініціатива, покликана поповнити бюджет, і чому вона може викликати зворотний ефект, спеціально для Mind розповів Михайло Лимар, генеральний директор Meest China.

На кого та як вплине нововведення

Законопроєкт вплине на приватних осіб, а не бізнес. З урахуванням того, що із війною рівень життя населення і так знизився, а кількість внутрішньо переміщених осіб лише зростає, то нововведення суттєво вдарить по кишенях громадян, які намагалися зекономити внаслідок шопінгу за кордоном.

Серед наших поштових клієнтів багато хто замовляє з-за кордону дитячий та дорослий одяг, дрібну техніку та товари для дому, тобто закриває базові потреби. Це незаможні громадяни, які шукають можливість зекономити на найнеобхіднішому шляхом купівлі за кордоном (зокрема, в Китаї). За статистикою, близько 80% посилок мають цінність, що не переважає еквівалент 40 євро, що також свідчить про рівень купівельної спроможності.

Крім того, зараз часто звертаються волонтери, військові та родичі військових. Вони замовлять грілки, термоодяг, каремати, ліхтарики й інші товари невійськового призначення, але такі необхідні саме в умовах війни. І там кожна копійка на вагу золота. Тому з фінансової сторони бюджету сімей звичайних людей ця новина є, м’яко кажучи, неоптимістичною.

Чи загрожує Україні «логістичний колапс»

Є ще й інша сторона – ресурс митниці: це і збільшення часу на розмитнення, і, відповідно, терміни доставки. Для сезонних товарів це має критичне значення. Як вже зазначали колеги по ринку, перед такими суттєвими змінами потрібно вагомо збільшити штат Державної митної служби, аби уникнути логістичного колапсу і паралічу роботи митниці.

І тут виникає питання: чи вартуватимуть податкові надходження з малоцінних посилок тих витрат, які будуть понесені на утримання адмінресурсу на обробку цих посилок? То ніхто не прорахував. Спираючись на досвід, впевнений, що витрати на проведення митно-податкових процедур переважатимуть ймовірний дохід від податків на такі посилки.

Є великий ризик, що при відсутності належної підготовки до нововведень, одразу після набрання чинності законом, робота митниці може паралізуватись. І в тій черзі будуть усі посилки – і вартістю до 150 євро, і понад.

Що робити поштовим операторам

Щодо роботи компанії, то ми спостерігаємо за ситуацією та вже пропрацьовуємо всі можливі сценарії, аби вчасно інформувати клієнтів про ймовірні затримки. Окремо готуємося до шквалу негативу, адже не маючи можливості висловити своє невдоволення ініціаторам, замовники будуть коментувати додаткові витрати у коментарях, адресуючи їх компаніям-перевізникам, та в спілкуванні з менеджерами служби клієнтської підтримки.

Щодо термінів доставки, то вони без сумніву зростуть. І всі наші зусилля щодо їхнього скорочення під час повномасштабного вторгнення, попри ускладнену логістику, будуть нівельовані. З іншого боку, це не перші труднощі на нашому шляху, тож будемо змушені адаптуватись до нових умов, можливо, й тимчасових.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло