Скільки насправді коштує розмінування України і де знайти на це кошти?

Скільки насправді коштує розмінування України і де знайти на це кошти?

Які фактори впливають на вартість розмінування

Скільки насправді коштує розмінування України і де знайти на це кошти?
Фото: ДСНС України

Через російську агресію Україна вважається найзамінованішою країною у світі, тож гуманітарне розмінування стало одним із найактуальніших питань для відновлення країни. Йдеться не тільки про міни, а й про залишки дронів, бомб і ракет, про нерозірвані снаряди та про інші вибухонебезпечні предмети.

Однак вартість цього процесу є надзвичайно високою та викликає багато дискусій на різних рівнях. За оцінкою Світового банку, повний комплекс робіт із гуманітарного розмінування України коштуватиме $37,4 млрд. Водночас багато експертів вважає, що навіть таких коштів замало. Генеральний менеджер Global Clearance Solutions в Україні Дмитро Салімонов розповів Mind, що впливає на високу вартість розмінування, чому вона відрізняється в десятки разів у різних країнах і скільки коштів насправді потрібно для розмінування України.

Як визначається вартість розмінування?

Висока вартість гуманітарного розмінування обумовлюється відразу декількома факторами. По-перше, це великі території (наразі потенційно забрудненими вважається 139 300 кв. км) та очевидна складність робіт, адже розмінування – це кропіткий і небезпечний процес, який вимагає високої кваліфікації фахівців і використання спеціального обладнання. Кожен квадратний метр території має бути ретельно обстежений, а виявлені вибухонебезпечні предмети – знешкоджені.

По-друге, це різноманітність і ступінь забруднення. Щільність забруднення території різноманітними типами мін і вибухонебезпечних пристроїв безпосередньо впливає на тривалість та вартість робіт, оскільки ускладнює процес розмінування й вимагає застосування різних методів.

Також важливо зважати, де саме проводиться очищення. Розмінування на болотах, пісках або кам’янистих ґрунтах є складнішим і дорожчим, аніж на сільськогосподарських полях. Крім того, наявність густої рослинності ускладнює візуальний огляд території та уповільнює й здорожчує процес розмінування.

Які ще фактори впливають на вартість?

Питання ціноутворення не обмежується лише категорією та складністю землі. Ціноутворення вартості розмінування складається з витрат, які оператор протимінної діяльності несе під час виконання робіт. Це і зарплата, і страхування персоналу, і амортизація та ремонт обладнання, і логістичні та адміністративні витрати тощо. Окрема стаття видатків, про яку часто забувають, – навчання й підготовка персоналу, а також забезпечення контролю якості та безпеки робіт.

Варто також враховувати сезонність і залежність від погодних умов. Як правило, з грудня до березня – у період дощів та морозної погоди – польові роботи не поводять. А зарплату фахівцям оператори все одно мають платити. Конкурентні зарплати в основного персоналу операторів зараз сягають $2000–2500 на місяць і мають тенденцію до зростання.

Саме різниця у рівні зарплат є значною мірою причиною того, що вартість розмінування в різних країнах відрізняється в кілька разів. До прикладу, у звіті Женевського міжнародного центра з гуманітарного розмінування зазначається, що розмінування квадратного метра в Камбоджі коштувало $0,22, а в Лівані у 26 разів дорожче – $5,87 за квадратний метр. Середня ціна по світу – $1,23/кв. м.

Скільки коштує розмінування України?

Наразі в Україні ще немає єдиної методики розрахунку вартості робіт із розмінування. Більшість експертів вважають обґрунтованою ціну від  $0,5/кв. м, і це підтверджено міжнародною практикою, хоча на державних тендерах вона поки що значно нижча.

Навіть якщо взяти ціну $0,33 за квадратний метр, Україні на розмінування знадобиться $46,4 млрд – на $9 млрд більше за прогноз Світового банку.

Як акумулювати на це кошти?

З початку повномасштабної війни загальний внесок партнерів у гуманітарне розмінування становить $1,07 млрд. Необхідно лобіювати збільшення обсягів міжнародної допомоги й шукати додаткові джерела фінансування, якщо ми не хочемо, аби процес розмінування розтягнувся на пів століття. Окрім донорських коштів, це можуть бути прямі інвестиції, кредитування від міжнародних фінансових організацій на пільгових умовах, донати від громадян і бізнесу, а також більш ефективне використання бюджетних коштів та інноваційних інструментів обстеження й розмінування українських земель.

Потрібні комплексні рішення для прискорення процесу розмінування, і в цьому сьогодні зацікавлені як приватний, так і публічний сектори разом із міжнародними партнерами. Хоча питання компромісу ще залишається відкритим, спільні зусилля всіх стейкхолдерів точно спрямовані на якнайшвидше відновлення безпеки на українських теренах й очищення їх від російського мінного сміття.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло