Як волонтерам оскаржити штраф за передачу авто військовим: покрокова інструкція

Як волонтерам оскаржити штраф за передачу авто військовим: покрокова інструкція

І яких рекомендацій варто дотримуватися, щоб мінімізувати ризики

Як волонтерам оскаржити штраф за передачу авто військовим: покрокова інструкція
Фото: УНІАН

Передача автомобілів для потреб Збройних сил України, які волонтери ввозять на пільгових умовах, стала причиною численних штрафів. Формально такі санкції накладаються за порушення митних правил, адже закон зобов'язує передавати транспортні засоби конкретним військовим частинам, зазначеним у митних деклараціях. Втім експерти та адвокати наголошують на надмірному формалізмі та закликають до законодавчого врегулювання цих питань. Як діяти волонтерам, щоб уникнути штрафів, і які зміни потрібні для підтримки волонтерського руху в Україні, спеціально для Mind аналізує Зоряна Пелех, юристка, PhD у галузі права, засновниця компанії Pelekh & Partners.

Чому авто від волонтерів іноді опиняються «поза законом»?

Питання ввезення та передачі транспортних засобів як гуманітарної допомоги регулюється Митним кодексом України. Зокрема законодавство передбачає, що при ввезенні автомобілів для військових потреб у митних деклараціях повинні бути вказані конкретні військові частини-отримувачі. Зміна отримувача без відповідного коригування митних документів розглядається як порушення митних правил.

Саме за порушення ст. 481 Митного кодексу волонтерів штрафують на суми до 100 000 грн за передачу автомобілів іншим підрозділам, ніж ті, що зазначені в митних деклараціях.

Втім здебільшого такі невідповідності відбуваються через оперативну необхідність волонтерам передати авто туди, де вони найпотрібніші. Проблема полягає в тому, що законодавство не передбачає можливості внесення змін до митних декларацій після ввезення автомобіля саме в частині набувача. Внаслідок цього волонтери не мають легальних інструментів для коригування одержувачів допомоги, що автоматично призводить до порушення митних правил і накладання штрафів. Тож закон де-факто обмежує оперативність діяльності волонтерів і вимагає значних документальних зусиль.

Як громадський діяч, вважаю, що такі штрафи є несправедливими щодо волонтерів, які діють в інтересах національної безпеки та є проявом надмірного формалізму. У будь-якому разі автомобілі передаються військовим для оборонних потреб, що й було основною метою пільг. Але, як юристка, я бачу потребу в чітко врегульованих законодавчих нормах, що зменшать відсоток зловживань. Тож вважаю за доцільне внесення змін до Митного кодексу, щоб дозволити коригування митних декларацій у випадках, коли автомобілі передаються іншим військовим частинам за документально підтвердженою необхідністю.

Як волонтеру оскаржити штраф?

Волонтери, які отримали постанову про накладення штрафу за порушення митних правил, мають право оскаржити це рішення. Порядок оскарження визначається ст. 529 Митного кодексу України.

Ось покрокова інструкція для оскарження штрафу:

  1. Ознайомлення з постановою. Після отримання постанови про накладення штрафу уважно ознайомтеся з її змістом, звертаючи увагу на підстави накладення штрафу та строки оскарження.
  2. Підготовка скарги. Складіть письмову скаргу, в якій обґрунтуйте незгоду з рішенням митного органу. У скарзі зазначте всі обставини справи, додайте доказову базу.
  3. Подача скарги. Скаргу можна подати до вищого митного органу або безпосередньо до суду. На подання скарги до митного органу відводиться 10 днів із моменту отримання постанови. Якщо ви вирішили звернутися до суду, також маєте 10 днів для подання адміністративного позову.
  4. Розгляд скарги. Митний орган або суд розглядає вашу скаргу та ухвалює рішення. У разі позитивного рішення постанова про накладення штрафу може бути скасована.

Та доки питання законодавчо не врегульовано – волонтерам варто слідувати таким рекомендаціям:

  1. Детально документуйте передачу автомобілів. Ретельно документуйте всі етапи ввезення та передачі автомобілів, зберігайте копії митних декларацій, актів передачі та інші підтверджувальні документи.
  2. Погоджуйте дії з військовими частинами. Передача автомобілів іншим підрозділам повинна бути узгоджена з офіційними органами, які зможуть надати необхідну документацію.
  3. Ініціюйте діалог із законодавцями. Волонтерські організації можуть об'єднати зусилля, щоб добитися змін у законодавстві, спрямованих на зменшення адміністративного навантаження.
  4. Залучайте експертів. Перед ввезенням і передачею транспортних засобів проконсультуйтеся з фахівцем у галузі митного права, щоб уникнути можливих порушень.
  5. Оперативність. У разі отримання постанови про штраф дійте швидко, оскільки строки оскарження обмежені.

Чому такі ситуації трапляються та як їх виправити?

Штрафи для волонтерів через формальні порушення митних правил демонструють прогалини в законодавстві, яке не встигає за реаліями війни. Волонтери рятують ситуацію там, де держава не встигає, але стикаються з непотрібними бюрократичними перешкодами. Саме тому важливо не тільки дотримуватися правил, а й спільно працювати над їхньою модернізацією. Лише через взаємодію волонтерів, законодавців і суспільства ми зможемо створити умови, які посилять нашу спільну боротьбу за перемогу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло