Небезпечний інтелект: як ШІ допомагає шахраям красти гроші та дані

Небезпечний інтелект: як ШІ допомагає шахраям красти гроші та дані

І як від цього вберегтися

Небезпечний інтелект: як ШІ допомагає шахраям красти гроші та дані
Фото: depositphotos.com

ШІ (штучний інтелект) може не тільки полегшувати життя та допомагати в роботі, а й використовуватися для шахрайства. Згідно зі звітом Deloitte, збитки від махінацій із використанням штучного інтелекту можуть досягти $40 млрд до 2027 року. Це  на 32% більше, ніж у 2023 році. До чого треба бути готовим і як вберегти себе, Mind розповів Олександр Лапко, CEO платіжного сервісу RozetkaPay. 

Шахрайство з використанням ШІ розвивається так активно, що нам потрібно постійно бути уважними, щоб не попастися на гачок. Звісно, у зоні ризику традиційно люди старшого віку, але деякі методи, що використовує штучний інтелект, складно розпізнати навіть досвідченим користувачам. 

Діпфейк-фішинг: що це і як вберегтися?

Уявіть, що вам телефонує чоловік/дружина, або хтось із близьких, і просить скинути грошей на картку. Багато грошей. Або ж це ваш керівник, і він просить здійснити якусь раптовий переказ коштів. Ніби добре знайома людина, її голос, але насправді – це діпфейк-фішинг. Його особливість у тому, що шахраї використовують штучний інтелект для створення максимально реалістичного клонування відео та аудіо, які імітують керівника компанії, колегу чи близьку людину.

Зловмисники можуть використовувати аудіо й відео справжньої людини, а потім моделюють обличчя, міміку, голос. І звісно, в такому повідомленні часто йдеться про «секретність», «терміновість», що не дає часу на роздуми чи перевірку.

Як вберегти себе? Мати кодове слово або додаткові перевірки, якщо йдеться про раптовий переказ великої суми члену родини або по роботі. Так ви зможете впевнитися, що гроші просить не шахрай, а саме знайома людина.

Pig butchering – нова шахрайська схема

Ще одна шахрайська схема, яка набуває популярності, – так звана Pig butchering (забій свині). Якщо коротко, то тут перед шахрайством йде період підготовки, де до жертви входять у довіру та викликають емоції. Що це може бути? Наприклад, романтична історія, яка починається зі знайомства в інтернеті. Або ж запрошують на роботу у всесвітньо відому компанію. Шахраї використовують боти, які вміло листуються й підлаштовуються під людину. За потреби там також використовуються імітація голосу чи відео.

У якийсь момент шахраї просять про грошову допомогу, розігруючи якусь драматичну життєву історію. Можливий і інший варіант – інвестиції. Тут шахраї також утираються в довір'я, розповідаючи, як можна розбагатіти. Іноді жертві навіть можуть дати трохи заробити. Потім ставки зростають, і, коли людина інвестує вже значні кошти, шахраї зникають, видаляючи всі чати та докази.

Як тут захиститися? По-перше, не переказувати гроші онлайн-знайомим, а якщо мова про інвестиції – і поготів. Перевіряти компанії та людину через реєстри. По-друге, використовувати сервіси перевірки зображення та відеодзвінки в режимі реального часу.

Як протистояти ШІ-фішингу?

Штучний інтелект генерує персоналізовані листи, дзвінки, повідомлення з урахуванням даних про потенційно жертву, тобто її професії, соцмереж. ШІ навіть може підробляти стиль листів колег і знайомих, щоб він був максимально схожий на реальний. Мета – здобути паролі від банкінгу, карток, персональні документи. Також алгоритми штучного інтелекту можуть створювати максимально реалістичні документи та використовувати їх для шахрайських дій.

Як протидіяти? Не переходити за сумнівними посиланнями та телефонувати, якщо лист чи повідомлення викликає підозру. Використовувати двофакторну автентифікацію для фінансових і персональних даних та регулярно змінювати пароль.

Часто ми впевнені, що з ким-ким, а з нами шахрайства не станеться. Насправді мало бути впевненим, потрібно ще й «тримати руку на пульсі», стежити за паролями та перевіряти по декілька разів усі фінансові операції. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло