Війна та спадщина: про що важливо знати членам родин загиблих
На які зміни в законодавстві слід звернути увагу

З початку війни в лютому 2022 року в українському законодавстві відбулася низка змін, що стосується питання спадщини. На що саме слід звернути увагу, Mind розповів Максим Боярчуков, керуючий партнер юридичної компанії «Максим Боярчуков та Партнери».
Які строки прийняття спадщини?
До законодавчих змін, про які передусім варто знати спадкоємцям, належить строк для прийняття спадщини. Загальний строк для прийняття спадщини встановлено ст. 1270 ЦК України й становить 6 місяців із часу відкриття спадщини. З початку війни Кабінет Міністрів України в постанові №164 закріпив зупинку такого строку на 4 місяці, що разом збільшувало строк для прийняття спадщини до 10 місяців, включно з 6 місяцями, встановленими ЦКУ, та 4 місяцями зупинки.
Заради справедливості згадаємо, що судова практика критично оцінювала збільшення строку до 10 місяців з огляду на те, що положення ЦК України мають вищу юридичну силу, ніж постанови КМУ, а жодних змін до ЦК України щодо цього питання так і не вносилось.
Ба більше, наприкінці травня 2023 року набула чинності інша постанова КМУ – №469, якою виключено з тексту постанови №164 норму про зупинку строку для прийняття спадщини, отже, ми повернулися до довоєнного строку в 6 місяців. Тобто строком прийняття спадщини залишаються 6 місяців.
Що робити тим, хто запізнився прийняти спадщину?
Пропуск строку на прийняття спадщини переводить спадкоємця у статус такого, що не прийняв спадщину. Але це остаточно не унеможливлює отримання спадщини. Наприклад, спадкоємець, який пропустив строк, може подати заяву про прийняття спадщини за письмовою згодою інших спадкоємців, які прийняли спадщину. Або ж, якщо судовим рішенням такому спадкоємцю буде визначено додатковий строк, за умови доведення, що строк у 6 місяців було пропущено з поважних причин.
Хоча незнання закону, в цьому разі – законодавчих змін щодо виключення норми про зупинку строку для прийняття спадщини, навряд чи буде визнано поважною підставою для встановлення судом додаткового строку.
Місце відкриття спадщини
Варто згадати про два відносно свіжі закони №3449-IX та №3450-IX, які набули чинності 30.01.2024 та якими внесено зміни до деяких законів України (закон №3449-IX) та до Цивільного Кодексу України (закон №3450-IX) щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини.
Зміни, внесені згаданими законами, повертають порядок, який існував до початку повномасштабної військової агресії. У період з 22.05.2023 до 30.01.2024 місцем відкриття спадщини вважалося місце подання першої заяви.
З 30.01.2024 ми повернулися до того, що, як і раніше, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання невідоме, то місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а в разі відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Як успадкувати рахунки в банку?
До складу спадщини входять усі права й обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинилися внаслідок його смерті. Питання спадкування права на банківський вклад або права на одержання страхового відшкодування хоч і має певні нюанси, але реалізується в загальному порядку отримання спадщини.
Говорячи про законодавчі зміни у спадкових правовідносинах, виокремлювати питання спадкування банківських вкладів або ж страхових виплат є дещо недоречним. Проте досить цікавим і неоднозначним питанням, пов’язаним із місцем відкриття спадщини, є випадок, за якого місце проживання спадкодавця невідоме, рухоме та нерухоме майно відсутнє, а спадкоємцям відомо лише про існування відкритого в банку рахунку. При цьому аналіз судової практики свідчить про те, що банківський рахунок, як інструмент для фінансових операцій клієнта, є власністю саме банку.
Наявність банківського рахунку не гарантує, що на цьому рахунку є грошові кошти, які вже є власністю спадкодавця – клієнта банку. А дізнатися про факт наявності або відсутності коштів спадкоємець не може в силу банківської таємниці.
У такому разі варто діяти дещо «напролом» та припустити, що місцем відкриття спадщини буде місце реєстрації банку, в якому відкрито рахунок, презюмуючи, що на ньому є кошти. При зверненні спадкоємця у зв’язку з відкриттям спадщини до повноважень нотаріуса входить з’ясування відомостей стосовно наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, при цьому нотаріальні органи входять до тієї категорії осіб, яким може бути розкрита банківська таємниця, отже, нотаріус має реальну можливість перевірити інформацію про наявність або відсутність коштів на рахунку.
Пошук коштів на рахунках боржника полягає в направленні запитів до банківських установ та отримання відповіді на них. Це може практично унеможливитись, якщо кошти розміщені ще й в іноземних банківських установах. Отже, насамперед у своїх власних інтересах спадкоємець має надати нотаріусу якомога більше наявної в нього інформації, що дозволяє ідентифікувати кошти на рахунках.
Право спадкування банківських вкладів виникає: із заповіту, зі спеціального розпорядження або ж на загальних підставах спадкування.
Окремо варто виділити можливість спадкодавця розпорядитися правом на вклад у банку, яке може існувати у формі окремого правочину, або ж як частина / розділ у договорі між банком та клієнтом-спадкодавцем. У разі якщо після здійснення розпорядження складено заповіт, у якому вказана інша особа, до якої має перейти право на банківський вклад, або ж якщо заповіт стосується усього майна спадкодавця, то такий заповіт автоматично скасовує розпорядження.
Що відбувається, якщо спадкоємців немає?
У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходженням основної частини рухомого майна, зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця.
Спадщина, визнана судом відумерлою, зокрема і кошти на банківських рахунках, якщо такі є у складі спадкового майна, переходить у власність територіальної громади, яка подала до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.