Політичний мільярд: чи потрібен Україні транш від МВФ

Політичний мільярд: чи потрібен Україні транш від МВФ

Якщо за попередніми боргами до кінця року доведеться сплатити навіть більшу суму

Політичний мільярд: чи потрібен Україні транш від МВФ
Фото International Monetary Fund

Учора, 30 березня, стало відомо, що Рада директорів МВФ наступного тижня розгляне питання про виділення Україні чергового траншу. Про це повідомив міністр фінансів України Олександр Данилюк на своїй сторінці у соцмережі Facebook. «Робота завершена спільними зусиллями. Питання України буде розглянуто Радою директорів МВФ 3 квітня», – зазначив міністр. В офіційних повідомленнях на сайті відомства ця інформація поки що не з’явилася.

А президент Петро Порошенко вчора увечері заявив, що на майбутній зустрічі із представниками Фонду буде прийнято рішення про надання Україні траншу в $1 млрд. Також очікується, що наступного тижня Україна отримає 600 млн євро макрофінансової допомоги від ЄС.

«Я маю велике задоволення повідомити новину, що наступного тижня, з 3 по 7 квітня, на рахунок України мають надійти, нарешті, 600 млн євро макрофінансової допомоги», – сказав Петро Порошенко під час спілкування з пресою в ході робочого візиту на Мальту.

«Крім того, на понеділок призначено засідання правління Міжнародного валютного фонду, де також буде прийнято рішення про надання нам траншу в 1 млрд доларів», – зазначив президент. Глава держави підкреслив: «Це значно посилить золотовалютні резерви країни і бюджетну стабільність держави».

Також стало відомо, що Україна попросила МВФ змінити графік подальших переглядів програми розширеного фінансування EFF і, відповідно, надходження наступних траншів у її рамках. Відповідний запит (Requests for Rephasing of Access) міститься в порядку денному зборів директорів на 3 квітня, який оприлюднено на веб-сайті Фонду.

Окрім цього, Україна сподівається на перегляд фінансових гарантій за програмою Financing Assurances Review. «У зв'язку з затримкою в завершенні цього перегляду і реалізації деяких передбачених програмою заходів, зокрема, пенсійної реформи, влада України запросила скорочення кількості переглядів до 11 і зміну графіка надходження кредитних траншів з урахуванням подальшого прогресу в реформах і вимог для дотримання платіжного балансу», – повідомляється в матеріалах МВФ за підсумками другого перегляду.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті МВФ, станом на 28 лютого 2017 року Україна має виплатити Фонду борг загальною сумою 772,53 млн SDR, або близько $1,05 млрд. У наступні чотири роки графіком передбачено наступні виплати з боку України: у 2018 році – $2,2 млрд, у 2019 – $1,7 млрд, у 2020 – $1,2 млрд, у 2021 – $1,3 млрд.

«За найближчі п’ять років Україна має виплатити лише одному кредитору $7,4 млрд. Враховуючи несприятливу економічну ситуацію, що передусім пов’язана із тривалим військовим конфліктом на сході та падінням валютної виручки від експорту, Україні вкрай важко буде знайти у 2017 році кошти для погашення своїх боргів, у тому числі і перед МВФ», – підкреслює Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу.

За його словами, у разі зволікання із проведенням дійсно відчутних для економіки та населення країни реформ, під загрозу буде поставлено і повернення боргів у наступні роки. «Експерти МВФ не гірше від наших економістів розуміють реальний стан української економіки і всі ризики, що пов’язані із виплатою боргу. Тому, за нашими оцінками, переговори, які заплановані на 3 квітня, для України матимуть позитивний результат. І ми отримаємо черговий транш, що дасть змогу дещо покращити платіжний баланс», – впевнений Пендзин.

В останньому звіті Фонду щодо ситуації в Україні відзначалося «стрімке зростання української економіки після досягнутої макроекономічної стабілізації». Що стосується майбутніх завдань, то вони не здивували новизною: були окреслені необхідність приватизації неефективних державних підприємств, проведення пенсійної реформи і продовження політики інфляційного таргетування.

«Окремо варто відзначити дуже дипломатичне зауваження МВФ щодо того, що він вкрай стурбований темпом проведення реформ і можливою відмовою України від їхнього проведення, як це було при попередніх програмах. Згідно чернетки останнього меморандуму, неофіційно опублікованої однією з політичних партій, Україна не виконала 8 з 11 структурних маяків», – підкреслює економіст IMF group of Ukraine Григорій Кукуруза.

Нагадаємо, що остання місія МВФ закінчила свою роботу 17 листопада минулого року, після чого Фонд схвалив надання Україні нового траншу в $1 млрд. Але в останній момент засідання, яке вирішує долю траншу, було перенесено з 20 березня на 3 квітня. У МВФ таке рішення пояснили необхідністю переглянути макроекономічний прогноз щодо України у зв’язку з блокадою торгівлі з ОРДЛО та її суперечливими наслідками для економіки держави. «Проте це не стало для Фонду незвичайною подією. Як було відзначено його прес-центром, МВФ не збирається змінювати умови програми, а невелике перенесення в часі буде корисним для обох сторін», – додає Григорій Кукуруза.

«Мені здається, що станом на тепер МВФ більше стурбований зростанням політичної напруженості в Україні, ніж питанням «вартості» блокади. Судячи з усього, блокаду оцінили, і вона має якийсь конкретний чисто економічний ефект, з яким зрозуміло, як працювати і чим перекривати», – говорить инвестбанкір Іван Угляниця.

За його словами, політична напруженість та боротьба за владні повноваження між різними політсилами знову набирають обертів в Україні. І до цієї боротьби додаються численні економічні чинники, які стають предметом перерозподілу: банки, митниці, важелі впливу на АМКУ тощо. «Мені здається, що в контексті прийняття остаточного рішення щодо траншу це питання наразі важливіше для МВФ. До того ж недавні події в Білорусі та Росії показали, що градус невдоволення в регіоні зростає, і воно має спільне коріння. І Україна тут не виняток, а, скоріше, правило», – зазначає Угляниця.

Експерти відзначають, що виділення цього траншу Україні – це здебільшого політичне рішення, а не результат успішних економічних реформ, як намагаються представити українські чиновники. «З попереднього – вересневого – Меморандуму (від 1.09.2016) з 11 структурних маяків Україна виконала всього 3, і ті не повністю. І, за великим рахунком, чисто формально МВФ не має підстав надавати Україні черговий кредитний транш без повного виконання попередніх зобов'язань», – пояснює економіст Віктор Скаршевський.

Крім цього, якщо цей мільярд доларів навіть буде виділений, то до кінця поточного року він знову повернеться на рахунки МВФ. Уже завтра, 1 квітня, Україна повинна перерахувати Фонду $62 млн за попередніми борговими зобов’язаннями. А до кінця 2017 року графік погашення боргу перед МВФ виглядає наступним чином: у квітні-травні Україна виплатить Фонду $126 млн, у серпні – $414 млн і в листопаді-грудні – $565 млн. Разом це складе трохи менше $1,2 млрд.

За словами Віктора Скаршевського, для України за наявних обставин обговорюваний нині транш не надто важливий і особливої потреби в ньому немає: золотовалютних резервів НБУ цілком достатньо для виплати цього року зовнішніх боргів.

З цією думкою погоджується й Іван Угляниця. «Для самої країни ці гроші не відіграють особливої ролі. Вони важливі лише для керівництва країни, яке зможе говорити про те, що довіра і підтримка Заходу ще існує. Але ці гроші не вирішують жодних довгострокових завдань, та й тактичних також. Особливо з урахуванням обсягу виплат у майбутньому, можливі рішення по міжнародних судових спорах, а також внутрішніх питань», – зазначає Угляниця.

Зокрема, до свого наступного Меморандуму Фонд, на підставі рішення Високого суду Лондона, може включити зобов'язання України виплатити борг перед Росією у розмірі $3 млрд. А оскільки керівництво України неодноразово заявляло, що вважає цей борг «політичним хабарем попередньої влади» і відмовляється його повертати, то даний факт може заблокувати всі наступні кредитні транші з боку МВФ.

«Після офіційної публікації тексту Меморандуму з МВФ усі нарешті побачать, які зобов'язання взяла на себе українська влада – президент, прем'єр-міністр, міністр фінансів і глава Нацбанку – заради отримання цього кредитного мільярду доларів. Який у цьому році Україні особливо й не потрібен», – резюмує Віктор Скаршевський. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло